Започвам с дизайна, който е доста добре познат от предходните поколения часовници на Samsung. Galaxy Watch6 Classic има характерния въртящ се безел, който служи за удобна навигация из менютата. Ключова разлика и видимо още на пръв поглед подобрение е по-големият дисплей, съпроводен и от по-фини рамки. У мен е 43-милиметровият Galaxy Watch6 Classic, чийто кръгъл дисплей е с 20% по-голям (спрямо Galaxy Watch4 Classic), а това води до 33% повече показан текст наведнъж и 13% по-голяма клавиатура. Така че по-щедрият дисплей не е само визуално по-добро решение, но и прави четенето и писането на текст по-удобно.
Въртящия се ринг също е с 15% по-тънък, като той и тялото на часовника са стоманени. Предлага се висока защита от прах и вода (IP68 + 5АТМ). Каишката в комплекта е хибридна - т.е. отгоре е от изкуствена кожа, а отдоли силиконова, така че кожата да не се износва, ако например спортувате често. Разбира се, винаги можете да смените каишката, като това става изключително лесно - с натискането на малък бутон при закопчалката.
Диаметърът на Super AMOLED дисплея е 1.3", резолюцията е 432 х 432 пиксела, а защитата е сапфир кристал. Това устойчиво покритие заедно с повдигнатия ринг около екрана ще предпазват стъклото от драскотини и счупване, дори неволно да остържете часовника по стената или да го ударите в парапета на стълбите. Най-важното подобрение при дисплея за мен е по-високата яркост. Galaxy Watch6 Classic може да достигне 2000 нита, което е два пъти повече дори спрямо миналогодишния топмодел Galaxy Watch5 Pro и означава, че няма да имате проблеми с четимостта на екрана под пряко слънце.
Galaxy Watch6 Classic (и Galaxy Watch6) е първият смарт часовник под новата версия Wear OS 4.0 на Google, като интерфейсът е One UI 5 Watch. Визията е доста позната, а ориентацията - интуитивна. Отгоре се сваля селекция с бързи настройки, наляво са известията, надясно са уиджетите, а надолу е списъкът с всички приложения. Навигацията става през сензорния дисплей, но също и чрез физически въртящия се ринг около него. Последният служи и в различни приложения. Например в Camera Controller, което служи като визьор и дистанционно за правене на снимки с камерата на свързания смартфон. Там вече можете и да приближавате, което става тъкмо с въртящия се безел. Доста удобно и прецизно.
Имайки предвид платформата, не е изненада, че тя изобилства от приложения и могат да се свалят още и още. Налице са WhatsApp и Spotify, Storytel, Google Wallet, Google Home, а скоро се очаква и Gmail.
По отношение на здравните функции Galaxy Watch6 Classic може да следи пулса, стреса и кръвното налягане, да прави електрокардиограма, да измерва температурата на кожата и дори състава на тялото, с което да ви скандализира с информация за това колко мазнини още имате да изгорите от тялото си.
Новото от тази година е функцията, която може да ви уведоми за нарушен сърдечен ритъм. Тя дава по-детайлни данни за състоянието на сърцето и въпреки че не заменя посещение при лекар, би могла да ви подскаже за скрита аритмия, дори по време на сън. Тази функция все още не е налична за часовника и ще се появи Европа едва през 2024 г.
Има и функция, която може да засече падане. Ако е установено падане, часовникът автоматично ще позвъни на спешен номер или на предварително избрани контакти.
Следенето на съня също е голям акцент при часовника, като след няколко дни спане с него на китката той извежда какво животно сте спрямо начина, по който спите. Получавате детайли за качеството на съня си, оценка за изминалата нощ и други детайли, които би трябвало да ви помогнат да спите по-добре. Има и режим Сън, който се активира от часовника, спира известията, гаси екрана и се отразява и на смартфона - прави екрана му черно-бял.
По отношение на тренировките и проследяването на напредъка - Galaxy Watch6 Classic може да следи над 90 вида активни занимания, като за някои от тях е възможно и автоматично разпознаване - бягане, ходене, каране на колело. Ключова новост има за бягащите, които могат да получат индивидуален анализ на физическите си възможности и да получат пет оптимални нива на интензитет на бягане. Има и нов спортен режим - Track Run за бягане на писта.
Часовникът се базира на чипсет Exynos W930 с двуядрен процесор на 1.4 GHz, има 2 GB RAM и 16 GB вградена памет. Като цяло Galaxy Watch6 Classic работи много добре, макар че бих искал на места реакциите да са една идея по-пъргави или по-скоро анимациите по-кратки.
Батерията на часовника е малко по-голяма, но това не е задължително да означава по-дълъж живот, тъй като Samsung има няколко добавени функции и най-вече - по-голям дисплей. Капацитетът на батерията е 300 mAh при моята 43 мм версия (47 мм има 425 mAh), което по официални данни е до 30 часа с включен Always On Display и до 40 часа с изключен. При мен презареждането е всеки ден, както се и очаква, така че няма осезаема промяна спрямо миналогодишните модели. Добрата новина е, че пълно презареждане отнема около час, като се поддържа безжично зареждане. Можете да използвате включеното в комплекта USB-C зарядно с магнитна подложка, която и да е друга подложка за безжично зареждане или да презареждате часовника от телефона си, ако последният поддържа функцията обърнато безжично зареждане, както е в случая с моя Galaxy S23 Ultra.
Както винаги, часовникът има версия и с LTE, така че можете да го използвате и като самостоятелно устройство с отделна връзка към операторската мрежа. Това би било полезно особено за хората, които спортуват и биха предпочели излизайки да не носят със себе си и смартфона си.
Това беше моето ревю на Samsung Galaxy Watch6 Classic - смарт часовник с чудесна софтуерна платформа, даваща достъп до всички важни приложения, с пълен пакет здравни и спортни екстри, както и възможност за ползване като самостоятелно устройство. Основен минус за мен е животът на батерията, който ще ви накара да имате сходен режим на презареждане за часовника си с този на мобилния телефон. Освен това е много важно да се има предвид, че часовникът не може да работи с iOS.