Още по темата
Дизайн и конструкция
Като дизайн Galaxy Z Flip6 продължава линията от Flip5, но вече има една идея по-малко извивки и по-плоски страни, което наблюдаваме при всички мобилни устройства на Samsung. Рамката му е от подобрен Armor Aluminum - т.е. вид подсилен алуминий, а екранът и задният панел са защитени от Gorilla Glass Victus 2. Запазена е високата защита от вода, а вече има и някаква устойчивост на по-едри частици, така че изглежда вървим и към пълна прахоустойчивост.
Ключовото за дизайна е, че Samsung са подобрили за поредна година механизма на сгъване, а освен това са напраивли слоевете на сгъваемия дисплей по-здрави. Това обещава по-висока устойчивост на натиск, включително при опит за прегъване наобратно, което наскоро и @jerryrigeverything подложи на тест. Но най-вече - с новата конструкция гънката в екрана е значително намалена и бих казал, че дори почти не се усеща, когато преминавате с пръст през нея. Очаквах този ъпгрейд още след излизането на първия Flip, така че - радвам се, че най-после е реалност и остава още съвсем мъничко, докато гънката изчезне напълно.
Tемата за здравината на корпуса и сгъваемия дисплей е ключова за подобно устройство, което вероятно ще разгъвате и сгъвате десетки пъти на ден. И точно тук бих казал, че с Flip6 получавате наистина солидно изпълнение и надеждна панта, която заедно с тази на Fold6 е осезаемо по-стегната спрямо всички други сгъваеми телефони, които съм използвал.
По-устойчив сгъваем дисплей
Основният дисплей е запазил до голяма степен характеристиките си от предходния модел и все така е с 6.7" диагонал, Dynamic AMOLED 2X панел с LTPO технология за адаптивно опресняване до 120 Hz и гъстота на пикселите от около 425 ppi. Ключовият ъпгрейд е пиковата яркост, която е увеличена от 1750 нита на цели 2600 нита, благодарение на което използвах апарата без проблем и под пряка слънчева светлина. Екранът е една идея по-издължен и тесен от този на стандартен телефон, но е супер за гледане на видео, игри и четене на новини.
Външен екран с повече уиджети
Колкото до външния дисплей, т.нар. Cover Screen, там промените са по-скоро в софтуера. Той все така е с 3.4" диагонал и неправилна форма, която бихме могли да определим като "папка", има Super AMOLED панел с 60 Hz опресняване, сравнително ниска резолюция за гъстота на пикселите от 306 ppi и 1600 нита пикова яркост.
Върху този дисплей можете да поставяте различни уиджети, като новото е, че върху един екран може да има по няколко от тях. Можете да използвате календара, прогнозата за времето, Spotify, галерията и други приложения, включително можете да набирате и провеждате обаждания на високоговорител, без да отваряте телефона, което е супер. Има и няколко приложения, които можете да използвате със стандартния им интерфейс върху Cover Screen-a. Това са SMS-ите, YouTube, Netflix и Google Maps. Всички те са полезни и ги използвах активно върху този екран, но недоумявам защо Samsung не разреши достъпа до всичко, което имате на телефона си. Да, много от тези приложения са създадени за голям екран и няма да са удобни или добре визуализирани върху 3.4 инча, но това би трябвало да е решение на потребителя. В други държави всъщност самата компания предлага заобиколен път за добавяне на други приложения върху външния дисплей, но въпросният инструмент Good Lock не е достъпен в България. Голяма глупост, която се надявам Samsung най-после да преосмисли.
Като цяло имам две забележки към външния дисплей на Galaxy Z Flip6 - да позволи достъп до всички приложения и да увеличи размера си върху цялата площ на капачето, какъвто пример виждаме при китайските конкуренти. Надявам се, че още с Flip7 поне един от тези въпроси ще бъде адресиран.
Нова 50 МР камера
Камерата на Galaxy Z Flip6 е един от ключовите ъпгрейди за модела и нещо, което ще го направи още по-привлекателен за широк кръг потребители. Тя вече е с 50 МР основен сензор с OIS, който заменя досегашния 12 МР, докато втората е все така 12 МР с ултраширок обхват. Няма телефото камера, но Samsung предлага двукратно приближение почти без загуба в качеството чрез зуум в 50-мегапикселовия сензор. Предлага се и до 10 пъти цифров зуум, който се подпомага от AI за по-малко шум, но като цяло не бих разчитал твърде много на него.
Снимките с Galaxy Z Flip6 са значително по-добри от тези с неговия предшественик. Харесва ми, че най-после се обръща повече внимание и на камерата в сгъваемите телефони, особено при Flip, който потребителите използват активно за правене на снимки, включително в полусгънат режим.
Видеозаписът с Fip6 също е на много високо ниво - и като стабилизация, и като детайли. Поддържа се до 4K при 30 или 60 к/с, което важи и за основната, и за вътрешната 10 МР селфи камера. Последната между другото най-вероятно бихте използвали основно при видеоразговори, защото селфита лесно можете да правите с далеч по-качествената основна камера при затворено положение. В този случай външният екран служи като визьор. Обърнете внимание, когато снимате със затворен телефон, какво съотношение на снимките и видеозаписа сте избрали, защото по начало те ще са с квадратен размер като дисплея.
Разбира се, ако търсите най-доброто за снимки от Samsung - обърнете се към S серията и по-конкретно модела Ultra. Бих казал обаче, че Flip6, също като Fold6, снима много добре и едва ли бихте имали сериозни оплаквания от постигнатото в галерията си.
Премиум конфигурация
Следващият ценен ъпгрейд за Galaxy Z Flip6 е конфигурацията, която традиционно преминава към най-добрия към момента чипсет на Qualcomm, в случая Snapdragon 8 Gen 3. Компания му правят цели 12 GB RAM и 256 или 512 GB вградена памет. С това Samsung осигурява за модела производителност от най-високо ниво и възможност за справяне с всякакви задачи, игри и приложения. Да, може би геймингът не би бил фокус за този модел, но той е напълно подготвен за това, като за първи път в серията Flip6 получава и охлаждаща камера. Това подпомага разсейването на топлината и позволява на телефона да остане в кондиция при по-продължително сериозно натоварване.
По-голяма батерия
И може би тъкмо тук идва моментът да ви разкажа за батерията, която е получила страхотен бууст от допълнителни 300 mAh спрямо Flip5 и вече е с капацитет 4000 mAh. Да, това все още звучи твърде малко на фона на стандартен телефон, а дори и спрямо някои конкуренти в сгъваемия сегмент, но пък Samsung успяват да осигурят пълен ден ползване с едно зареждане - нещо, което ми се струваше немислимо, когато използвал оригиналния Galaxy Z Flip през 2020 г. Разбира се, има какво още да се направи в тази посока, включително още по-голям капацитет на батерията, какъвто явно е възможно да имаме в този формфактор, както и може би допускане на повече приложения върху външния дисплей, което би спестило отварянето и ползването на по-енергоемкия сгъваем екран.
Зареждането за съжаление е все така бавно - едва 25 W с кабел и 15 W безжично. Има и обърнато безжично зареждане, макар че с толкова малка батерия едва ли е добре да я споделяте с други устройства.
Софтуер и Galaxy AI
Приключвам ревюто с темата за софтуера, който е силен коз за Galaxy Z Flip6. Смартфонът се базира на Android 14 и най-новата версия на потребителския интерфейс One UI 6.1.1. Samsung обещава цели 7 години софтуерно обгрижване с ъпдейти на Android версията и ъпдейти по сигурността - това най-вероятно е много повече, отколкото планирате да задържите телефона си. Интерфейсът е добре познат, има малко предварително инсталирани приложения и богати възможности за персонализация, включително генериране на уолпейпъри с помощта на изкуствен интелект.
И като стана дума - Flip6 идва с пълен пакет екстри Galaxy AI, които включват преводач в реално време, функция за синтезиране и генериране на текст, различни възможности за подобряване на снимките и т.н. Не, все още не се поддържа български език, но да се надяваме, че със серията Galaxy S25 рано догодина и това ще се случи. Новост обаче са екстрите за превръщане на портретните кадри в комиксов образ или 3D персонаж (Portrait Studio), както и добавянето на различни реалистични обекти върху снимките като просто надраскате нещо върху тях (Sketch to image). Последното или работи неотличимо от истинска снимка, или просто не сработва, но когато магията се случи - получавате наистина доста впечатляващи изображения.
Детайли за всички екстри в пакета Galaxy AI можете да гледате тук.
Под чертата
Това беше моето ревю на Samsung Galaxy Z Flip6 - компактен смартфон със сгъваем дисплей, който може да не предлага най-впечатляващия външен екран и все още изостава с капацитета на батерията и скоростта на зареждане, но постига напредък в камерата, софтуера и най-вече - устойчивостта на дисплея и сгъваемия механизъм. И заради последното - бих избрал тъкмо този модел, ако трябва да решавам измежду компактните флип телефони на пазара.
Надявам се обаче настъпващите китайски конкуренти да дадат повод на корейците да се размърдат и по останалите направления, за да видим догодина още по-солиден Flip7 - с по-голям Cover Screen и достъп през него до повече приложения, с по-голяма батерия и по-адекватна скорост на зареждане.