Идентичен дизайн, но с пластмасов гръб
Sony реши да запази изключително стилния външен вид от флагмана и при Xperia Z1 Compact, което е логично решение – все пак става дума за умалена негова версия. Така минито има същия OmniBalance дизайн, характерния бутон за включване, стабилната метална рамка и подобен заден панел.
Подобен, защото докато гърбът на Xperia Z1 е стъклен, при Z1 Compact той е от пластмаса. Визуално, а и като усещане, няма никаква разлика – ще се убедите още при първата си среща. Всъщност ми беше необходимо официално потвърждение от Sony за материала на изработка, за да се уверя, че не е стъкло. Оказва се обаче, че пластмасовият заден панел на Compact е по-уязвим на драскотини и ако сте свикнали да държите телефона си в джоба на якето с ключове и други дребни неща (да, това съм аз) – това може да се отрази с доста драскотини във времето.
Иначе мъникът е запазил всички физически бутони от Z1, има порт за магнитно зареждане, а новото е, че всички капачета са изнесени отляво – там са скрити microSIM и microSD слотовете, както и microUSB портът. Отдолу е високоговорителят, отгоре откритият 3.5 мм жак, а отзад – мощната 20.7 МР камера и светкавицата към нея.
Тук е моментът да отбележа, че преминаването от 5+-инчов смартфон към Z1 Compact е малък шок. Последният се държи без никакво затруднение с една ръка и с палеца си достигам всеки край от дисплея му, а тесните джобове на дънките са съвсем удачно място за лесно прибиране и изваждане на апарата.
Да, моделът на Sony е малко по-голям от iPhone 5S, но усещането при работа с устройството е близко до предложението на Apple – удобен за ползване с една ръка, солидна конструкция и производителност, конкурентна на суперфоните с големи дисплеи.
Защита от прах и вода
Дори прахо- и водоустойчивостта на серията флагмани Xperia не са отпаднали при създаването на компактния модел. Така Xperia Z1 Compact покрива IP55 и IP58, което означава, че има защита от прах и пълно потапяне под вода на над 1 метър дълбочила за до половин час.
Водонепромокаемият корпус е идентичен с този на Xperia Z1 и една идея по-добре защитен от новия Samsung Galaxy S5, който не бива да потъва на повече от метър.
Имайте предвид, че водоустойчивостта важи за сладководни басейни и не при плуване с телефона в морето, но както доказаха моите тестове от миналото лято – в по-ниско соленото Черно море няма никакъв проблем.
По-добър дисплей от Xperia Z1
Компактната версия на Z1 всъщност предлага значително по-качествен екран. Диагоналът е 4.3 инча, а резолюцията е намалена от Full HD на HD, което означава по-ниска гъстота на пикселите от флагмана (342 спрямо 441 ppi). Това обаче все още е повече от детайла при iPhone 5S и истината е, че на живо е почти невъзможно да забележите пикселите.
При дисплея на Xperia Z1 Compact отново е използвана технологията Triluminos за по-богата цветова гама, но най-ценното нововъведение за Sony тук е технологията IPS. Това е ключът към качественото изображение, ефекта на плуващите по повърхността иконки и неизсветляващата картина под какъвто и да е ъгъл.
Да, независимо от по-ниската си резолюция, дисплеят на Xperia Z1 Compact е по-добър от този на Z1 и логичен преход към следващия флагман Z2, където са добавени нови прийоми за още по-качествено изображение.
Мощността на флагман
Апаратът има 16 GB вградена памет + microSD слот за още до 64 GB
Един от акцентите при Xperia Z1 Compact е супермощният чипсет Snapdragon 800, който сме свикнали да виждаме предимно в устройствата с над 5-инчови дисплеи и позиционирани в класа 1000+ лева. Решението на Qualcomm обаче е вградено и в умалената версия на Z1, което е своеобразен дебют за него в толкова компактен апарат.
Освен четириядрен процесор на 2.2 GHz и графичен чип Adreno 330, Compact разполага и с 2 GB RAM, с което производителността му е на отлично ниво – няма засечки, няма бавене и спонтанни замръзвания.
Хардуерът на Xperia Z1 Compact позволява без проблем да свалите и разцъкате Asphalt 8 или друга игра с тежка графика, но дали геймингът е удобен на 4.3” екран е друг въпрос.
Без промени по камерата
Камерата е друг елемент от профила на Xperia Z1 Compact, който е непроменен спрямо флагмана. И тук имаме 20.7 МР камера с Exmor RS сензор, G обектив на Sony и софтуерен процесор BIONZ за обработка на изображението.
Останалите производители намалиха пикселите и премахнаха оптичната стабилизация в своите mini версии, но при Sony всичко остава същото, а и Xperia Z1 така или иначе не предлагаше OIS. Което е жалко, защото това е една от най-ценните екстри в съвременните камерафони, но липсва и при новите Xperia Z2 и Galaxy S5.
Sony Xperia Z1 Compact предлага и идентичен интерфейс за снимки, т.нар. Smart Social Camera, при който потребителят разполага с допълнителни приложения за повече възможности. Тук са Info-eye, което дава информация за снимана бутилка вино, книга или забележителност; Social live за стрийминг на видео в реално време във Facebook; Timeshift burst за поредица бързи снимки и т.н.
В списъка с приложения на камерата още липсват въведените с Xperia Z2 запис на видео с Ultra HD резолюция, Timeshift burst за видео и опцията за дефокус на фона в кадъра, но бих заложих, че някои от тях ще пристигнат със следващ ъпдейт – вероятно с този до KitKat. Това важи и за миналогодишния флагман Xperia Z1.
Качеството на кадрите е много добро и ако познавате резултатите с Xperia Z1 – тези тук не са по-различни. С Xperia Z1 Compact ще имате един от най-добрите камерафони на пазара. Sony обаче все още има с какво да догонва PureView на Nokia от моделите Lumia 1020 и Lumia 1520, а това важи и за всички останали.
Батерия на ниво
Интересен е случаят с батерията. Заедно с екрана това е едно от малкото неща, които са се “свили” при Xperia Z1 Compact спрямо по-големия модел. Логично, разбира се – няма как същата 3000 mAh батерия от флагмана да влезе в по-компактното тяло на Compact.
Добрата новина обаче е, че въпреки намаления до 2300 mAh капацитет, батерията се справя отлично и може да издържи цели две денонощия при по-скромно ползване. Или около денонощие и малко с нормална работа.
И тук батерията не е достъпна за потребителя, тъй като тялото на Xperia Z1 Compact е запечатано и задният панел не се сваля. Зареждането става през microUSB кабел при отместване на покривното капаче, или пък чрез магнитно зарядно тип докинг станция, което при някои търговци е в комплекта, но при други се купува отделно. Докинг станцията е изключително удобен вариант и ако планирате да ползвате телефона по-дълго, бих препоръчал да е първият аксесоар за него, който си взимате.
Видео: Представяне на Sony Xperia Z1 Compact
Sony Xperia Z1 Compact – най-доброто мини
Това е най-добрият смартфон с Android под 4.5" на пазара
С Xperia Z1 Compact японският производител показа, че химерата мощен и компактен смартфон всъщност може да бъде реалност.
Sony не само създаде най-мощния дроид с толкова малки размери, но и даде повод на конкурентите от Samsung и HTC да се замислят какво ще предложат те със следващото си mini. А това е едно от най-ценните качества на Compact.
Иначе смартфонът е абсолютният избор за всеки, който търси хай-енд модел в по-удобни размери за работа с една ръка. Да, Z1 Compact е алтернатива на компактния iPhone 5S, но под Android, като освен всички функции от флагмана Z1 е запазил и страхотния дизайн и изработка. За съжаление задният панел тук е пластмасов, което по никакъв начин не личи, освен по по-лесното му драскане. А това може да се окаже проблем за противниците на протекторите и калъфчетата.
Процесор, камера, водоустойчиво тяло с метална рамка и страхотен дисплей са част от акцентите в Sony Xperia Z1 Compact, които го правят най-добрия 4.3-инчов смартфон с Android в момента, а вероятно и за още поне половин година напред.
Sony Xperia Z1 Compact се продава в България в цветовете черно, бяло, розово и лайм, а цената без договор е 999 лв. С подписване може да падне до 580 лв.