Vivacom 5G смартфон се базира на модела ZTE Blade A73 5G
Vivacom 5G смартфон e с тъмносив пластмасов корпус, има 3.5 мм жак за слушалки, дебел е 8.5 мм и тежи малко под 200 грама. В ръката се усеща солидно и приляга добре, тъй като е с двойно извит гръб. Задният панел е интересен с изхода за говорителя, с логото на United Group, компанията майка на Vivacom, но най-вече с големия ринг с двойната основна камера. Тъкмо визията на кръглата плочка на камерата ми напомня на някои модели на Huawei и Honor.
В кутията ще откриете защитно фолио и силиконов калъф, които можете да използвате, за да защитите екрана и цялостно корпуса на телефона. Препоръчвам ви да се възползвате от аксесоарите, тъй като няма информация дисплеят да има някаква висока защита срещу надраскване и счупване. Освен това пластмасовият гръб е доста хлъзгав и кейсът би дал по-добър захват. В комплекта на Vivacom 5G смартфон идва и USB кабел + 10 W зарядно.
Дисплеят е с плоско покривно стъкло, има капковиден ноч с предната 5 МР камера, както и по-дебела брадичка, характерна за по-бюджетния клас устройства. Диагоналът му е 6.52", панелът е IPS LCD, а не AMOLED, а резолюцията е 1600 x 720 пиксела (HD+). Опресняването е максимум 90 Hz, като има опция да изберете също 60 Hz или автоматично превключване между тях. Също в настройките ще откриете тъмна тема, черно-бял режим за четене, режим Night Light, който намалява синята светлина, а също и възможност за базово регулиране на цветовата температура и опции за промяна на шрифта и размера на текста в менютата.
Като цяло екранът страда от сравнението с AMOLED панелите - няма тяхното дълбоко черно и супер наситени цветове, но пък LCD панелът предлага естествени нюанси и въпреки по-ниската резолюция е съвсем ок за този ценови клас.
В горния десен край над екрана има малък диод, който премигва при налични известия - нещо, което е ценно, имайки предвид липсата на Always On Display.
Апаратът идва с Android 13, покрит от интерфейса MyOS 13, който всъщност ме изненада с приятната си визия. Това всъщност е доста лека модификация на операционната система и ако търсите подобен чист дизайн и никакви излишни приложения, тъй като се използват тези на Google, MyOS може да ви хареса.
Ако обаче искате по-раздвижени иконки с повече цветове и по-странни форми - има такива в менюто за персонализация, където има опция да променяте цветовете, формите и други. Също тук има възможност да изберете анимациите да са още по-бързи, което заедно с 90 Hz опресняване прави разходките из апарата доста приятни.
Разбира се, не говорим за супер напомпано устройство, така че Vivacom 5G смартфон не е най-добрият избор за по-интензивни графично игри или тежки приложения. Справя се обаче с ежедневните задачи и ако не го засипете с десетина едновременно отворени приложения, би трябвало да получите цялостно добро изживяване. За дните, в които разцъквам модела, усещам по-слабия процесор основно при лекото забавяне с някои реакции (излизането на клавиатурата при натискане на полето за търсене например) и при правене на снимки, особено с пълната резолюция на камерата, което отнема до 2 секунди. Последното обаче е характерно и за доста по-скъпи телефони. Конфигурацията се базира на чипсета Unisoc T760, който има 8-ядрен процесор на до 2.2 GHz. Към него са налице 4 GB RAM + 128 GB вградена памет. Вградената памет е ОК като за класа, но имайте предвид, че няма microSD слот. А ако 4 GB оперативна памет ви се струват малко - има опция да добавите още толкова от настройките и функцията Extended RAM.
Чипсетът има 5G модем, което позволява да ползвате устройството в 5G мрежата на оператора, като в менюто му ще откриете полезни дребни екстри в тази посока. Например функцията Adaptive 5G, която може да приоритизира 5G връзката само за избрани приложения и така да пести батерия, когато при други може да превключи на 4G скорости.
Камерата на смартфона не е акцент тук и в категорията до 300 лв. едва ли можем да очакваме много, но все пак - налице е 50 МР основен сензор + 2 МР спомагателен, като кадрите стандартно са с 12.5 МР резолюция при обединяване на 4 пиксела в 1. При добри условия на осветеност изображенията са ОК и са подходящи за изпращане до приятели в социалните мрежи, но не са нещо, с което да покорите Instagram. Видеозаписът също няма да ви впечатли, ако имате високи очаквания - поддържа се максимум 1080р резолюция при 30 к/с и няма солидна стабилизация. В настройките има няколко допълнителни режима - портретен, нощен, панорама и дори ръчен с регулиране на експозицията, нива на ISO, баланс на бялото и т.н. Селфи камерата е сравнително скромна, но предлага портретен режим, разкрасяване чрез замазване на несъвършенствата по лицето и същия видеозапис 1080р @ 30 к/с.
Основната роля на предната камера за мен е при разпознаването на лицето за отключване на телефона с тази технология. Тя е единственият вариант за биометрична защита, макар и не най-сигурният, тъй като скенер за пръстови отпечатъци липсва. Скенерът на лицето обаче работи доста бързо и е удобен начин за отключване.
Батерията на Vivacom 5G смартфон е по-скоро добра новина. Тя е с капацитет 5000 mAh и може да ви осигури до две денонощия с по-скромно ползване или един пълен ден с активно ползване на камерата, браузване и социални мрежи, както беше в моя случай. Зареждането за съжаление е едва 10 W, така че полезен ход би било да го правите през нощта.
Като цяло Vivacom 5G смартфон е устройство с базов пакет екстри, което ще бъде подходящ избор за ученици или за възрастни хора, които са се решили на крачката към първия си смартфон. Апаратът ще улесни тези потребители и с интерфейса си, който не предлага излишни приложения, а за базови функции като камера, галерия, браузър, календар и други разчита на тези от Google, които така или иначе идват с Android OS. Батерията и големият екран също бих причислил към плюсовете, а единственият говорител отзад може да бъде доста силен.