Най-добрата батерия в Android?
За първи път започвам продуктово ревю с информация за живота на батерията, но Samsung Galaxy Nexus ме изненада много приятно. Консумацията на енергия и по-точно управлението на този процес винаги е бил проблем на операционната система Android. С този модел и новата версия Ice Cream Sandwich обаче нещата са съвсем различни. Две денонощния. Толкова успя да издържи най-много смартфонът, откакто е при мен. Споменах, че го ползвам като основен и единствен апарат, така че не го оставям да си почива много между разговорите, снимки с камерата, социални мрежи и имейл, когато съм навън. Синхронизациите са включени, а яркостта на екрана оставих на автоматична, след като първите дни установих, че вечер дисплеят може направо да те ослепи.
Така че 6 от 6 точки за батерията на Galaxy Nexus и категорично това е дроидът с най-добър живот, който съм ползвал досега.
Дисплей
Излишно е да се захласвам по Super AMOLED дисплея на този модел – знаем, че Samsung са майстори в глезотиите за окото и смартфоните им от висок клас (а и не само) винаги са предлагали ярка и приятна картина. Тук не е използвана технологията Super AMOLED Plus, която познаваме от Galaxy S II. Но предимствата й и бездруго са спорни, защото цветовете при нея са далеч от истинските и са твърде подсилени.
Независимо от това, акцентът при дисплея на Galaxy Nexus е резолюцията от 1280х720 пиксела при диагонал 4.65“. Ако четете редовно блога, може би сте обърнали внимание, че за мен машинките с 4.3“-4.7“ екрани са най-удобни за работа, така че с този телефон ми беше изключително приятно. На по-големия екран е по-удобно да браузваш, да четеш блогове, социални мрежи, да пишеш мейли.
За дамите и за всички с по-малки ръце обаче Samsung Galaxy Nexus може да се окаже неудобен.
Странният случай с трите бутона
Под екрана ще забележите трите основни бутона на Android 4.0, които вече не са капацитивни върху корпуса, а са част от дисплея. Това е и първата глупост в телефона. Абсолютно ненужно решение, без никаква стойност за потребителя. Бутоните се обръщат според позицията на устройството, на моменти изчезват, но се появяват, ако докоснете върху зоната...
Защо е всичко това, ако нямат друга функционалност и най-малкото – защо не се скриват при игра или работа с определени приложения? Наистина продължавам да търся логиката в това решение, но има опция да я разберем и с някой бъдещ ъпдейт за Android 4.0, който да добави смисъл.
На този етап имам едно наум – ако избирам телефон с Ice Cream Sandwich, ще се оглеждам за такъв с капацитивни бутони под екрана.
Чисто удоволствие от Ice Cream Sandwich
Както знаете Galaxy Nexus е първият смартфон с новата версия на Android Ice Cream Sandwich, а като модел на Google тя е в чистия си вид – няма модифициран интерфейс TouchWiz отгоре й. На този етап това е по-скоро добре, защото смартфоните с Android 4.0 не са навлезли на пазара и усещането за нов интерфейс, ново оформление на менюто с приложенията и уиджетите, нови екстри и т.н. е приятно.
Предимство за Galaxy Nexus е и че ще бъде редовно актуализиран със следващите версии на Android, при това винаги първи. Това прави устройството добра инвестиция, ако държите да получавате ъпдейти в кратки срокове и за по-дълъг период.
За бързите реакции се грижи двуядреният процесор от Texas Instruments на 1.2 GHz и 1 GB RAM памет.
По отношение на софтуера ще добавя, че работата с телефона е доста пъргава и без забавяния из менютата и приложенията. Това е добра новина, защото новите глезотии за окото в интерфейса на Android 4.0 можеше да окажат и негативен ефект върху работата с операционната система.
Камерата е едва 5 МР, но се справя отлично през деня
Samsung продължава да залага на 5 МР камера и при този модел, но личи, че има подобрение в качеството на изображенията на фона на конкурентите със същата резолюция. Снимките на дневна светлина са страшно добри – вече ви показах няколко кадъра, но ето още примерни в оригинален размер и без обработка.
При слабо осветление или при нощно снимане положението е доста зле. Макро кадри със светкавица стават добре, но ако искате да снимате заснежена нощна София например, няма да стане. Тук Nokia N8 е доста по-напред.
Ето и примерно Full HD видео, заснето с телефона:
Не е изработката на телефон за 1000-1200 лв.
ОК, надявам се това да е последният хай-енд смартфон на Samsung, който трябва да критикувам заради изработката и избора на материали за корпуса. Дали пластмасата е толкова скъпа или южнокорейците просто обичат усещането от нея, не знам. Galaxy Nexus обаче не е направен сякаш ще струва 1000-1200 лв.
Дизайнът на устройството е много приятен – супер тънък в горната част, с лека извивка на дисплея, зоната около камерата изглежда отлично. След това визията е била реализирана и са се появили проблемите. Дори ако оставим настрана самата идея, че телефонът е пластмасов, в предната му част има едно неприятно усещане, когато прокарате пръст през дисплея и докоснете страните му. Сякаш пластмасата не е била загладена или кой знае какво и рамката около стъклото леко драска, създавайки усещане за незавършеност и лоша изработка. Като добавим към това и скромното тегло от 135 грама за толкова голям апарат, нещата не стават по-добре.
Все пак по-скоро да
Под чертата Samsung Galaxy Nexus е може би най-добрият избор за смартфон с Android OS към датата 26 февруари. От технологична гледна точка и като актуален софтуер в момента конкуренцията е никаква. Съвсем скоро обаче устройства от типа на Motorola RAZR ще получат ъпдейт до Android Ice Cream Sandwich и предимствата на Galaxy Nexus ще намалеят значително. Освен това RAZR удря в земята модела на Samsung по отношение на качествена изработка. Батерията все пак си остава основно предимство на Nexus и ако ви е писнало да зареждате телефона си на 12 часа, това може да е вашият смартфон. Наистина е приятно да знаеш, че дори ако излезеш с 50% заряд в батерията, той няма да издъхне преди да си се прибрал.
Още снимки на Samsung Galaxy Nexus вижте във Facebook групата на блога
Цената на Samsung Galaxy Nexus е около 1100 лв. без договор, а с двугодишен контракт за скъп план към М-Тел или VIVACOM сумата може да падне до 799 лв.