НачалоНовиниSamsung отбелязва 10 години от пускането на първите телевизори с технология Quantum Dot

Samsung отбелязва 10 години от пускането на първите телевизори с технология Quantum Dot

310
Написана от  nixanbal 11 март 2025
											
Samsung отбелязва 10 години от пускането на първите телевизори с технология Quantum Dot

Samsung отбелязва 10-годишнината от пускането на първите телевизори с Quantum Dot технология. Компанията споделя, че Quantum Dot e изключително важна технология от следващо поколение, която се използва в широк спектър от приложения, включително дисплеи, медицински устройства и соларни клетки. През 2015 г. Samsung Electronics въведе първата в света технология от този тип без кадмий със своите SUHD телевизори. През 2017 г. решението беше надградено с представянето на QLED телевизорите на корейците, а ето и как Samsung обобщава последните десет години в Quantum Dot технологиите.

Quantum dots са свръхфини полупроводникови частици, които са десетки хиляди пъти по-тънки от човешкия косъм, и им позволяват да осигуряват най-високо ниво на точност на цветовете и яркост спрямо други съществуващи материали. Quantum dots поддържат широка цветова гама, която съответства на цветовете, възприемани от човешкото око, и улесняват регулирането на светлината на ниво пиксел за по-прецизни нива на черното. Като излъчват светлина във всички посоки, quantum dots осигуряват равномерна яркост и устойчив цвят от всеки ъгъл на гледане, докато минимизират излъчването на синя светлина.

Samsung Neo QLED 1

Основните разлики при quantum dots телевизорите се крият в начина на прилагане на технологията и цялостното качество на дисплея. За да се осигури по-добро зрително изживяване, трябва да се вземат предвид фактори като количеството quantum dots съдържание, качеството на слоя quantum dots и иновативното използване на материали без кадмий.

Истинското качество на телевизорите с quantum dots се определя от съдържанието на quantum dots. За постигане на яркото, богато качество на картината и изразените цветове, с които са известни QLED дисплеите, са нужни по-високи концентрации на quantum dots в QD слоя.

Screenshot 2025-03-12 at 12.09.56

Дисплеите с quantum dots имат по-опростена и по-ефективна структура в сравнение с LCD дисплеите. QLED дисплеите на Samsung премахват нуждата от фосфорен слой, тъй като самият QD слой заедно със синята подсветка се съчетават, за да повишат яркостта и да постигнат по-живи изображения. OLED с quantum dots (QD-OLED), който се състои от тънкослоен транзисторен (TFT) пласт, самостоятелен източник на светлина и слой от quantum dots, който използва светлината, излъчвана от източника на светлина, прави още една стъпка към подобряване на качеството на картината. И в двата случая специалният слой с quantum dots, който съдържа достатъчно quantum dots, е от ключово значение за гарантиране на първокласно качество на картината и продължителност на живота на устройството.

В ранните етапи на разработване на телевизори с quantum dots кадмият се считаше за най-ефективния материал за производство им. Но токсичността на кадмия и въздействието му върху околната среда се превърнаха в значителна пречка за въвеждането на quantum dot технологията на пазара. Употребата на кадмий при потребителската електроника е разрешена, но подлежи на строги мерки за безопасност като материал, ограничен съгласно законодателството на ЕС, което възпрепятства широкото му използване, въпреки че е най-подходящият материал за прилагане на quantum dot технологията. Затова Samsung разработи и патентова първия в света материал за quantum dot без кадмий през 2014 г. и успешно реализира на пазара технологията quantum dot със своите SUHD телевизори през следващата година, за да постави началото на нова ера при телевизорите с quantum dot. От компанията казват, че до днес тя остава единственият основен бранд в областта на телевизорите, който предлага тази технология на пазара.

Screenshot 2025-03-12 at 12.09.38

Samsung усъвършенства технологията, като през 2017 г. представи първата си линия QLED. Чрез прилагане на технологията на метални quantum dots Samsung постигна цветовия стандарт DCI-P3 на Digital Cinema Initiative и за първи път постигна 100% обем на цветовете - като по този начин демонстрира несравними възможности за изразяване на цветовете. Забележително е, че използването на технологията с неорганични quantum dots предпазва екраните от прегаряне, за да гарантира постоянно качество на картината във времето.

След успеха си в разработването на елемент, излъчващ червена светлина за дисплеи през 2019 г., компанията повиши светлинната ефективност на сините самостоятелно излъчващи QLED-и, считана за най-трудната за изпълнение сред трите основни цвята QLED - до водещите в индустрията 20.2%.

Screenshot 2025-03-12 at 12.10.06

Така се стига до пускането на пазара на QD-OLED телевизорите, които влязоха в историята на CES 2022, като спечелиха наградата „Най-добра иновация“ за интегриране на технологията на quantum dot и OLED дисплеите. Най-новите модели Neo QLED пък заменят стандартните светодиоди с по-голям брой мини светодиоди, което позволява още повече детайли, повече яркост и живи цветове, и се предлагат с резолюция 8K.

Samsung планира да продължи усъвършенстването на Quantum Dot технологията.

Технически преглед за смартфони или какво представлява услугата „Смартфон диагностика“ на Yettel

Посещението на автосервиз е едно от доста неприятните събития за много от нас, особено ако колата не е първа младост…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer