Като част от борбата на Meta срещу разпространението на невярна информация, Meta си партнира с независими проверители на факти от цял свят, които преглеждат и оценяват точността на съдържанието и има най-голямата мрежа за проверяване на информация сред всички платформи. Когато проверител оцени дадено съдържание като недостоверно, Meta започва да го показва по-надолу във фийда, което значително намалява разпространението му. Това предотвратява разпространението на дезинформация и намалява броя на хората, които я виждат.
Страници, групи и акаунти, които повторно споделят дезинформационни материали, също ще забележат спад в разпространението и ще им бъде отнета възможността да реализират печалби и да пускат реклами. Когато публикация е маркирана като фалшива информация, Meta предупреждава потребителите, които я виждат или опитват да я споделят, за това, че съдържа неверни твърдения. Проверителите на факти не премахват публикации, акаунти или страници от Facebook или Instagram.
Factcheck.bg ще проверява информация от Facebook и Instagram, като започва работа през март
Тази програма е в съответствие с тристепенния модел за подобряване на качеството и автентичността на публикациите в потока с новини в приложенията на Meta. Съгласно този модел Facebook премахва акаунти и публикации, които нарушават Стандартите на общността или рекламните политики. Meta ограничава разпространението на неверни новини и съмнително съдържание като кликбейтове и предупреждава потребителите, давайки им повече контекст за публикациите, които виждат.
Factcheck.bg ще започне да проверява информация във Facebook и Instagram от март тази година. Това е вторият партньор на Meta в България след AFP, който ще проверява фактите. Днес Meta работи с над 100 организации за проверка на информация на повече от 60 езика по целия свят и инвестира в различни начини да повиши усилията си в тази насока.