Дизайн
Toshiba Encore
Таблетът Toshiba Encore има изцяло пластмасов корпус, чийто заден панел преминава към страните му. Профилът на устройството е около 11 мм, а теглото 445 грама, с което е удобно за хващане с една ръка и дори при по-продължителна работа няма да ви натежи.
Гърбът на Encore е с лек релеф на точки и това го прави по-удобен за държане, а и не остават абсолютно никакви следи от пръсти. Отдолу са двата стерео говорителя, отляво е microSD слотът, отгоре – microUSB и microHDMI изходите, както и 3.5 мм жак. В горната част на дясната страна са разположени бутонът за включване и този за контрол силата на звука, но са почти потънали в корпуса на таблета и е трудно да ги откриете и натиснете.
Бутонът Windows под екрана е капацитивен, но въпреки това таблетът се събужда, ако го докоснете при изключен дисплей.
Acer Iconia W4
Корпусът на Iconia W4 също е пластмасов, но има солидна рамка и шарка на задния панел, която имитира метал и създава впечатление за по-качествена изработка. Всъщност дизайнът в този ценови сегмент не може да е премиум и този тук също не е, но истината е, че таблетът изглежда приятно и отпред, и отзад, като под дисплея има лека “брадичка”, върху която е разположен и бутонът Windows. Последният е хардуерен, а не капацитивен, както при Encore.
Отгоре се намира бутонът за включване и светлинен иникатор за батерията. Отдясно е микрофонът, бутонът за регулиране силата на звука, microHDMI портът и слотът за microSD карти, с който можете да добавите до 32 GB към вградената памет. Отдолу са стерео говорителите, 3.5 мм жак за слушалки и microUSB портът.
Iconia W4 е с профил 10.8 мм и тежи около 430 грама.
Asus VivoTab Note 8
VivoTab Note 8 няма бутон Windows, или поне не такъв, какъвто очакваме. Вместо стандартния в основата на дисплея бутон, дизайнерите са използвали физически такъв, разположен в горния край на лявата страна. Решението е некомфортно и копчето се натиска трудно.
Иначе под този бутон е microSD слотът, отгоре е microUSB портът и 3.5 мм жак, отдясно също толкова стегнатите бутони за включване и контрол силата на звука, а в долния десен ъгъл е прибран стилусът на VivoTab Note 8. Изисква се малко усилие за изваждането на писалката, а прибирането й трябва да е под определен ъгъл заради малкото ръбче.
За разлика от по-горните два таблета – тук стерео високоговорителите са разположени върху гърба на устройството. За съжаление при нито един от моделите няма как да избегнете частичното заглушаване на звука при хоризонтално ползване.
Asus VivoTab Note 8 също е дебел около 11 мм, но е най-лекият от всички в този материал - тежи едва 380 грама. Корпусът му е с фин слой гумирано покритие, който прави захвата по-удобен, но пък и събира пръстови отпечатъци.
Дисплей
Toshiba Encore
Encore идва с 8-инчов дисплей с резолюция 1280х800 пиксела, който Toshiba нарича AutoBrite HFFS. Последното съкращение идва от High performance Field Fringe Switching – алтернативна на IPS технология, която действително осигурява богата цветова гама, прилични нива на яркостта и голям ъгъл на видимост.
Acer Iconia W4
При дисплея на W4 е премахнат въздушният слой и предимството е видимо
Дисплеят на Acer Iconia W4 е с 8” диагонал и резолюция 1280х800 пиксела. Използвана е технологията IPS, с което картината действително е приятна за окото, дори погледната под ъгъл.
Основната причина, поради която дисплеят на този таблет се отличава от останалите обаче е технология Zero Gap на Acer. При нея производителят обещава по-добър контраст и по-малко отблясъци за по-лесна работа на открито, възможни благодарение на премахнатия въздушен слой между сензорния панел и LCD дисплея.
Toshiba Encore - вляво, Acer Iconia W4 - по средата, Asus VivoTab Note 8 - вдясно
Е, това действително е най-добрият екран в групата, но във всеки случай, щом слънцето изгрее – опитайте да се скриете на по-сенчесто място.
Asus VivoTab Note 8
При VivoTab Note 8 имаме сходен дисплей – 8”, с резолюция 1280х800 пиксела, но тук има и една специална добавка – дигитайзер от Wacom, с който екранът може да се ползва с прилежащия стилус. За съжаление като качества екранът отстъпва от по-горните два - по-слаба яркост, бялото леко сивее.
Под чертата Acer Iconia W4 се оказа таблетът в тройката с най-добър дисплей. Най-добър като яркост и контраст на цветовете, а това изглежда се дължи на споменатата технология Zero Gap. Всъщност на косъм след W4 се нарежда Toshiba Encore, а моделът на Asus е видимо стъпало под тях.
Хардуер и връзки
Toshiba Encore
Encore използва новия Intel Atom Z3740 с четириядрен процесор на 1.33 GHz, има 2 GB RAM, 32 GB вградена памет + microSD слот и поддържа стандартите Wi-Fi 802.11n и Bluetooth 4.0.
Освен microUSB, таблетът на Toshiba има и microHDMI изход за връзка с телевизор, където можете да гледате записаните с камера HD клипове или просто да пренесете съдържанието от 8-инчовия на големия екран.
Acer Iconia W4
Таблетът на Acer пристига със споменатия по-горе чипсет Intel Atom Z3740 с четириядрен процесор на 1.33 GHz, придружен от 2 GB RAM и 32 GB вградена памет. Слотът за microSD карти тук може да добави още до 32 GB памет.
Iconia W4 също предлага microUSB и microHDMI портове, поддържа Wi-Fi стандарта 802.11n и Bluetooth 4.0.
Asus VivoTab Note 8
Без изненади – Asus има същия Z3740 (BayTrail) процесор, 2 GB RAM и 32 GB вградена памет. VivoTab Note 8 предлага и microSD слот, който поддържа карти с капацитет до 64 GB, а Asus дава и неограничено място в облака със своята услуга Asus WebStorage, но за срок само от една година. При този и останалите модели обаче можете да ползвате която и да е от популярните облачни услуги, включително интегрираната SkyDrive (отскоро OneDrive) на Microsoft.
За разлика от останалите два модела, VivoTab Note 8 няма microHDMI изход, така че ако връзката с голям екран е важна за вас – имайте го предвид. Wi-Fi 802.11n и Bluetooth 4.0 са налице.
Трите таблета са с близък хардуер и в производителността при ежедневните задачи не се забелязва разлика. Пословичната пъргава работа на Windows 8.1 е запазена и тук, макар че при всеки от моделите ще усетите дребни замотавания при отварянето на някои приложения или дори при завъртането на екрана. Всичко това обаче е умело прикрито от лека анимация, така че може изобщо да не го отчетете.
И трите машини осигуряват цели 8 часа интензивно ползване с едно зареждане, което вероятно ще ви позволи да не прибягвате зарядното за няколко дни.
Софтуер
Toshiba Encore
Encore идва със скромен комплект от предварително инсталиран софтуер. Тук е приложението Toshiba Places с бърз достъп до важна информация при нужда от помощ и ремонт, играта Pinball FX2, както и хъбът с игри WTGames. Е, можете да ги прескочите и директно да се насочите към Windows Store.
Добавка от производителя е още антивирусният софтуер McAfee LiveSafe, както и традиционният пакет Microsoft Office Home and Student 2013.
Acer Iconia W4
Iconia W4 пристига с немалко предварително зареден софтуер. От Acer Explorer – вид селекция на приложения от производителя и упътвания за ползване на устройството, до Acer Remote Files – начин да достъпвате и обменяте файлове между таблета и смартфона си, независимо каква операционна система използва вторият.
Най-важното – Microsoft Office Home and Student за работа с Word, Excel и PowerPoint също е тук.
Asus VivoTab Note 8
VivoTab Note 8 също идва с безплатно издание на Microsoft Office Home and Student, където можете да се възползвате максимално от стилуса.
Извън офис пакета, който по традиция предлагат всички компактни таблети с Windows 8, моделът на Asus включва още предварително инсталирани приложения. Тук влиза Asus YouCam, което добавя още настройки към иначе бедния интерфейс на камерата в Windows. Снимките с това приложение обаче не са по-приятни и са дори още по-тромав процес – от натискането на “спусъка” до готовата снимка могат да минат до няколко секунди.
Софтуерът на Asus VivoTab Note 8 включва още приложения за обработка на снимки и видео, които всъщност могат да ви впуснат в занимателно създаване на колажи, улеснено от стилуса.
Камера и звук
Toshiba Encore
Toshiba Encore е безспорно таблетът с най-добра камера в триото – 8 МР резолюция на основната и 2 МР отпред. Моделът няма светкавица или някакви специални екстри при снимки, но кадрите се получават съвсем прилично. Разговорите в Skype пък са в HD качество и достатъчно ясни, стига помещението да е добре осветено.
Стерео говорителите на Encore са разположени в основата му при портретно ползване. Поддържа се Dolby Digital Plus звук и действително музиката звучи много добре през таблета.
Acer Iconia W4
Iconia W4 на Acer идва със същата предна 2 МР камера и по-скромна 5 МР камера на гърба. Снимките са една идея под Toshiba Encore – без толкова остър детайл.
Стерео високоговорителите на Iconia W4 са с адекватна сила и добро качество на звука, но разположението им е същото като при Encore и ако ползвате таблета за игра или гледане на видео в хоризонтален режим, със сигурност ще заглушите поне единия от тях.
Asus VivoTab Note 8
При VivoTab Note 8 производителят е осигурил отново 5 МР камера за снимки и малко по-слаба 1.26 МР предна камера за видеоразговори. Резултатите от основната камера са близки до тези от Iconia W4, може би малко по-мъгливи и с по-непостоянен фокус.
Звукът при VivoTab Note 8 е отново стерео, но само тук говорителите са разположени на гърба на таблета. Използвана е и фирмената технология SonicMaster, но при по-горните два модела музиката се чува по-чиста.
Камерата не е водеща причина, поради която трябва да предпочетете този или друг таблет, но ако все пак е важна за вас – моделът на Toshiba бие по точки.
Накратко
Toshiba Encore
Encore е вашият избор за компактен таблет с Windows 8.1, ако от водещо значение е камерата. Освен по-добри снимки, таблетът на Toshiba ще ви се хареса с несъбиращия пръстови отпечатъци корпус, а също и с много добрия звук от стерео говорителите.
Цената на Toshiba Encore е и най-примамлива – 600 лв.
Acer Iconia W4
Най-сериозният плюс на Acer Iconia W4 е отличният му дисплей, който превъзхожда останалите в триото и осигурява най-богати цветове и най-силна яркост.
W4 има пластмасов заден панел, но с изключение на това предлага най-добрата сглобка и най-удобните бутони.
Цената на Acer Iconia W4 е 600 лв., a към него може да се купи и Bluetooth клавиатурата от снимките за около 80 лв.
Asus VivoTab Note 8
Писалката на Asus VivoTab Note 8 му дава сериозно предимство пред останалите два модела в ревюто, стига да се виждате, поцъквайки често с нея по дисплея. Стилусът е особено ползен в Desktop режим, където е трудно дребните хиксове и други елементи от интерфейса да бъдат улучвани с пръст. Да, ако пръстите ви са по-дебели – VivoTab Note 8 е вашето спасение.
Минус за устройството е отстъпващият пред другите два модела дисплей, както и неудобният страничен бутон, с който Asus са решили да заменят стандартния Windows.
Цената на Asus VivoTab Note 8 е 650 лв.
Изборът
Под чертата – таблетите с Windows 8.1 и компактни размери са все още нова категория и тепърва ще се развиват. Дисплеите им ще усвояват по-висока резолюция, процесорите ще стават по-мощни и цялостният набор екстри неизбежно ще набъбва. Всеки от тези три таблета има минуси, но и много предимства, с които Encore, Iconia W4 и VivoTab Note 8 са отлично съчетание между мултимедиен таблет и РС за работа в движение.
Кой е най-добрият от трите зависи от собствените ви нужди от такова устройство и ако вземете предвид по-горните им минуси и преимущества, със сигурност ще успеете да изберете най-подходящия 8-инчов таблет с Windows 8.1.
Лично бих заложил на по-добър дисплей и по-тънък и стегнат корпус. В най-добрия случай бих изчакал до следващото поколение.