Визуални промени
При дизайна отвън ще отбележа само няколко дребни, но все пак важни промени. За третото поколение ZOE Renault използва 100% LED светлини отпред и отзад при всички нива на оборудване, решетката е с хромирани елементи, а капакът е с по-изразен релеф чрез две линии, водещи към емблемата отпред.
Същинските новости обаче идват в купето. Акцент в презентацията на дизайнера Агнета Далгрен бяха елементите от рециклирани материали, част от които са невидими, но други са изведени директно пред погледа на пътниците. Такива са текстилните панели и части от седалките, произведени от преработени остатъци от колани и пластмаса.
Инфотеймънт
Арматурното табло пред шофьора вече е 10-инчов дисплей, който показва най-различна информация, включително колко еко е вашето управление на колата или навигацията. Този 10" екран е най-големият в сегмента на ZOE, отбелязаха от Renault, като добрата новина е, че е включен и в най-базовата версия. Инфоразвлекателната система на новото ZOE пък е разгърната върху щедър 9.3" сензорен дисплей, който има вертикална ориентация и позволява да използвате три приложения едновременно.
Електромобилът идва с инсталирана SIM карта за постоянна 4G връзка с мрежата, която позволява актуализации на картата на навигацията. Връзката е осигурена за първата година, след което абонаментът може да бъде подновен срещу заплащане. Разбира се, поддържат се Apple CarPlay и Android Auto на Google, която между другото наскоро беше изцяло обновена и със сигурност бих предпочел нейната Google Maps пред всяка навигация от автомобилен производител.
Отпред ZOE има два USB порта + още толкова за пътниците отзад. В основата на централната конзола има място за смартфона, което всъщност е подложка за безжично зареждане.
Приятно впечатление ми направи аудио системата Bose, която познавам от най-високото ниво на Qashqai и с която успяхме да тестваме няколко италиански радиостанции, както и плейлистите от телефона на Симона.
Нов режим на шофиране
Скоростният лост на новото ZOE също е променен. Използвах го основно за преминаване между двата режима на шофиране - стандартният D Mode и новият B Mode. Вторият режим е създаден с идеята да се използва най-често в градски условия или при спускане по път с много завои, какъвто имахме ние при тест драйва в Сардиния. Интересното тук е, че с него почти няма нужда от натискане на спирачката, защото електромобилът намалява два пъти по-бързо при вдигане на крака от педала на газта. Истината е, че дори при по стръмно спускане режимът B спира твърде силно колата и дори се налагаше да натискам газ, въпреки силния наклон, затова предпочетох да карам основно на режим D. Преминаването между двата е въпрос на бързо движение с лоста.
Доста приятно беше, че при новото ZOE има опция с натискане на бутона за изключване електромобилът автоматично да премине към режим N и да "дръпне" ръчната спирачка. Не е кой знае каква магия, но спестява няколко движения за шофьора, когато се налага да спре и излезе бързо от автомобила.
При няколкочасовото ми шофиране на ZOE из Сардиния успяхме да преминем през жарко слънце, но и през облаци с кратък дъжд, в който установих, че чистачките не са със супер качествена изработка и ми се сториха някак крехки. Не знам доколко това би имало значение за вас, но е нещо, което ми направи впечатление.
Двигател, батерия и зареждане
Така стигам до батерията, която Renault нарича Z.E. 50 и при презентацията се пошегуваха, че е с капацитета на батериите от 4727 броя iPhone X. Пробегът с нея се увеличава на 390 км (по WLTP), което е над 20% повече спрямо предишното ZOE.
Нова е още възможността за зареждане с прав ток (DC Charging). Така на зарядна станция с мощност от 50 kW за 30 минути новото ZOE възстановява достатъчно енергия за около 150 километра, обещава производителят.
Колкото до двигателя - третото поколение на ZOE се предлага с познатия от миналата година 80 kW (R110), както и с новия 100 kW (R135) двигател. R135 обещава повече мощност и по-голям въртящ момент (245 Nm), като това означава ускорение от 80 до 120 км/ч за 7.1 секунди. Времето е с 2 секунди по-кратко спрямо предходния двигател и показателят е особено важен при изпреварване. Максималната скорост е 140 км/ч, а от 0 до 100 км/ч са необходими малко под 10 секунди.
На снимката отдолу виждате част от корейските журналисти, сред които имаше екип от петима души за една медиа.
Цена, версии и наличност
Новото Renault ZOE излиза в България от края на октомври 2019 г., като цената започва от 65 690 лв. за базовата версия Life със стария двигател и по-малката батерия. Модификацията Zen включва новия двигател R136 и батерията с големия капацитет за 70 190 лв. и лично бих избрал тъкмо нея. Топ нивото Intens се продава за 71 690 лв.
От Renault посочват, че общата цена за периодичното обслужване на новия им електромобил за 5 години или 100 000 км е с 54% по-ниска спрямо тази на бензиново Clio с 90 к.с., което евентуално може да ви послужи при по-детайлни сметки коя е по-изгодната опция.
Снимките са направени с Galaxy S10+ и iPhone 11 Pro