“OK, Google!”
Едно от основните направления, в които технологиите тепърва предстои да се развиват, е гласовият контрол. Управлението с гласови команди вече започна да навлиза при телевизорите, игровите конзоли и смартфоните.
Репликата “OK, Google” ще събуди оставения наблизо Moto X, дори екранът му да е заключен, а той ще е готов да реагира и отговори на въпроса или изпълни командата ви. “Набери номер”, “напомни ми да...”, “упъти ме до...” или въпроси от типа “Къде дават “Игрите на глада”?” и “На колко години е Марк Зукърбърг” са само малка извадка от това, какви реплики може да разпознае телефонът ви, при това без да се докосвате до него.
Възможността за подобно взаимодействие със смартфона стана достъпна още при Android 4.4 KitKat и Nexus 5, но там трябва да започнете с командите от отключения начален екран на устройството.
OK, Google, искам по-бърз ъпдейт до KitKat на смартфона си!
Аз, паролата
Тази есен един от акцентите в новия iPhone 5S беше TouchID - скенерът за пръстови отпечатъци, скрит в бутона Home на телефона. Тази незабележима технология всъщност се превърна в най-сериозната защита за устройството – както от любопитните ръце на досадни приятели, така и при потвърждаване на поръчки в магазина за приложения. При кражба също отпадна притеснението, че някой може да се възползва от личната информация в смартфона ви.
Подобен скенер няколко седмици по-късно се появи в HTC One Max, като там беше добавена възможността за стартиране на приложение едновременно с отключването на апарата.
Агент 007 слуша
Технологичните часовници продължиха да се развиват през последната година и с Galaxy Gear и останалите нови попълнения сякаш преминаха на следващото стъпало, макар и все още далеч от втория етаж.
Първият умен часовник на Samsung въведе една от най-исканите и бленувани от феновете на Дик Трейси и Джеймс Бонд екстри – възможността за провеждане на телефонни разговори през устройството на китката.
И докато в шумна среда или около колегите в офиса тази функция е безполезна, вместо хендсфри в автомобила или при каране на велосипед е най-ценното нещо, което Galaxy Gear може да ви даде.
Въпреки това нито Gear, нито конкурентите му са достойни да заемат мястото на китката ви, където сега вероятно е закопчан стилен хронограф с голям циферблат и кожена каишка.
BOOM!
През 2013 г. HTC скъса кабелите с beats audio, но смартфоните на компанията получиха много по-ценна за меломаните екстра. BoomSound е името на предните стерео говорители в устройствата на HTC, които тази година се появиха за първи път в модела HTC One. Звукът от BoomSound се оказа най-силният и висококачествен спрямо всички останали предложения на пазара.
Иновативен начин за HTC да отличи продуктите си и далеч по-ценен актив за тях от софтуерния подобрител beats audio.
41 причини да снимаш с телефона
41-мегапикселовият сензор и технологията PureView на Nokia всъщност са ни познати от 2012-а, но през 2013 г. за първи път суперкамерата беше интегрирана в смартфон, който всъщност бихте искали да притежавате.
Nokia Lumia 1020 е първият смартфон с 41 MP сензор и операционната система Windows Phone 8, който все още може да има някои трески за дялане заради софтуерната си платформа, но е най-добрият мобилен телефон с вградена камера в света.
Очаквайте следващия материал от поредицата "ТОП 5 на 2013" с нова тема и нова селекция!
Както винаги, в коментарите отдолу можете да оставите вашето мнение за най-вълнуващата технологична иновация на 2013 г. Какво ви впечатли най-много в смартфоните, таблетите и въобще в хай-тек устройствата през последните 12 месеца и какво очаквате да изскочи догодина?
Вижте още:
ТОП 5 на 2013: Технологичните разочарования на годината
ТОП 5 на 2013: Най-добрите таблети
ТОП 5 на 2013: Най-изгодните оферти за смартфони
ТОП 5 на 2013: Най-добрите дизайнерски решения при смартфоните