Животът на батерията
Докато всичко останало в смартфоните се развива, батериите остават на заден план
Доволни сме от всичко друго около смартфона си, но никога от живота на батерията. Не, проблемът не е във вас, проблемът е глобален и до момента никой производител не е успял да намери решението му.
Ставаме все по-зависими от смартфоните си – ползваме ги за разговори, за съобщения, интернет, музика, видео и снимки. Добавят се инчове към екраните им, чиповете стават все по-мощни, използват се нови процесорни архитектури, но батериите са си все същите.
Зареждаме устройствата по няколко часа, а животът им понякога едва продължава до края на работния ден.
През 2013 г. не само никой не успя да реши проблема с твърде краткия живот на батерията в смартфона, а изглежда сякаш никой не се и опита.
Затова тези критични най-често около 12 часа на работа, които осигуряват съвременните смартфони, са първото и най-съществено разочарование, с което ще изпратим годината.
Умните часовници не поумняха
Тази година на пазар излязоха куп нови модели от категорията на т.нар. умни часовници. Sony направи своя SmartWatch 2 водоустойчив и му добави NFC, Samsung оборудва Galaxy Gearс камера, а Pebbleобедини около себе си общност, готова да развива потенциала му.
Всичко това обаче не беше достатъчно, за да накара потребителите масово да поискат да носят тези играчки на китката си.
Ограничената функционалност, абсолютната безполезност без връзка с телефона и суперкраткият живот на батерията бяха някои от основните недостатъци на умните часовници и през 2013 г. Затова тези устройства са следващият участник в настоящия “ТОП 5 на 2013” и нещото, което се надявам догодина да претърпи така чакания прогрес и реализация на пазара.
Windows RT премина на командно дишане
Годината беше преходна за Microsoft и докато все още потребителите привикват към новия вид на Windows 8/8.1, версията му за ARM базирани машини Windows RT беше абсолютно фиаско.
Очаквано. Въпреки някои предимства, Windows RT има крещящия недостатък, че може да работи само с приложения от Windows Store. Това означава с около 130 хиляди добавки към края на 2013 г. - нищожно число сравнено с App Store и Google Play, прехвърлили 1 милион приложения преди няколко месеца.
Потребители и производители обърнаха гръб на Windows RT през 2013 г.
Имайки предвид колко повече възможности предлага пълният Windows 8.1, както и факта, че с него се появиха доста компактни таблети, машините с Windows RT изгубиха вниманието на потребителите, а бързо и това на хардуерните партньори на Microsoft.
Днес платформата сякаш се поддържа единствено от самите Microsoft и купените от тях Nokia, които включиха апарата за командно дишане със своя Lumia 2520.
Ако пред 2014 г. Microsoft не измисли как да обърне нещата, нека просто всички забравим, че е имало опит за такъв софтуер.
Android и ъпдейтите
Когато Google обявява нова версия на Android, това е щастливо събитие за целия технологичен свят, което всички са чакали месеци наред. Няколко часа по-късно обаче осъзнаваш, че е много вероятно да не получиш актуализация – заради слабия хардуер, сложния интерфейс или куп други причини.
Малцината щастливци, купили си смартфон от висок клас преди месец-два, скоро получават потвърждение, че ъпдейт за тях ще има, но така започва голямото чакане, продължаващо понякога и половин година.
В това време обновлението бива неколкократно забавяно, тъй като процесът зависи от няколко страни по веригата, а скоро се отказваш от надеждите за актуализация и до следващата версия на Android.
Въпреки явното предимство да са единствен производител на устройствата с iOS, 75% от моделите iPhone и iPad използват най-актуалния софтуер, докато процентът при Android е малко над един пункт
Така през 2013 г. Проблемът с фрагментацията на Android продължи да стои пред Google, които наскоро пуснаха KitKat с обещание той да достигне и до по-слаби устройства. До момента няма такова, което да е получило новия Android.
Смартфоните с извити дисплеи
Samsung Galaxy Round и LG G Flexсе появиха тази есен като първите смартфони с извити дисплеи в света. И двете устройства все още се продават само в шепа страни, но не това е причината да са в ТОП 5 на най-големите разочарования в технологичния свят през 2013-а.
Както Samsung, така и LG не успяха да подготвят потребителите за премиерата на смартфоните си с извити екрани, така че смисълът от тях за преобладаващата част от заинтересованите е мистерия. Е, всички знаем, или поне предполагаме, че пасват отлично в джоба - единият в предния, другият в задния.
Samsung добавиха възможност за преглед на известията с леко накланяне на Galaxy Round, LG показаха, че G Flex може да се разгъва на равна повърхност. А как огънатите дисплеи ще подобрят изживяването за потребителя и има ли изобщо смисъл от тях – отговорът все още се търси.
Очаквайте следващия пост от поредицата "ТОП 5 на 2013" с нова тема и нова селекция!
Всичко това са част от проблемите на технологичната индустрия, които и през 2013 г. не намериха своето решение. Навлизаме обаче в новата година с надежди за иновации и свеж поглед към предстоящите 12 месеца. Дали през 2014-а някой ще революционализира батериите, дали Google ще реши завинаги проблема с фрагментациятана Android и накъде ще тръгне развитието на смартфоните с извити дисплеи – много скоро ще разберем.
Както винаги, ще се радвам да споделите в коментарите отдолу какво е вашето разочарование от технологиите през 2013 г.? Какво искахте, а никой не успя да постигне?
Вижте още:
ТОП 5 на 2013: Най-иновативните технологични решения
ТОП 5 на 2013: Най-добрите таблети
ТОП 5 на 2013: Най-изгодните оферти за смартфони
ТОП 5 на 2013: Най-добрите дизайнерски решения при смартфоните