Nokia X
В последните си седмици извън контрола на Microsoft смартфон подразделението на Nokia реши да направи нещо дръзко и на Конгреса в Барселона през февруари обяви три апарата, базиращи се на Android.
Серията Nokia X беше обречена на провал още с премиерата си, защото никой не очакваше Microsoft да продължи да предлага смартфони с конкурентна операционна система. И така се случи – малко след придобиването на бизнеса с устройства на Nokia от американския технологичен гигант заявиха, че прекъсват разработката на Nokia X.
Феновете също не откликнаха на този вял порив на Nokia и продажбите на дроидите от нисък клас не доведоха до изменение на пазарния им дял.
Батерията на умните часовници
Съвременните смартфони и нуждата да ги зареждаме (най-често) всяка вечер вече беше достатъчно бреме, но производителите решиха да добавят и умните часовници на опашката.
Повечето от тазгодишните модели издържат по-малко от две денонощия, което при по-интензивно ползване налага зареждане успоредно с мобилния.
А това, заедно с все още неизяснената функционалност на носимите технологии, ги прави слабо атрактивни, дори за запалените технофили и гийкове. Остава ни да стискаме силно палци, че нещата ще се променят през 2015-а.
Алтернативните операционни системи
Samsung вече няколко години отлага премиерата на смартфоните с Tizen OS и въпреки че през 2014 г. най-после показа първия такъв модел, софтуерът продължава да буксува. Разпространение на световния пазар липсва и сякаш самата компания все още не е наясно какво точно е бъдещето на Tizen.
Дори Windows Phone все още едва прехвърля 3% пазарен дял в света
На пазара се опитва да се закрепи и платформата Firefox OS, която е насочена към развиващите се пазари и се предлага вече в няколко смартфона от нисък клас. Въпросната обаче все още е извън радарите на анализаторите, а предвид тромавата й работа потребителите също няма да я заобичат.
Най-сериозно присъствие зад лидерите Android и iOS отбелязва Windows Phone. Софтуерът на Microsoft от години се бори за вниманието на феновете, но въпреки приятния си вид, множество ъпдейти с нови функции през 2014-а и посвещението на Nokia, бъдещето на тези устройства не изглежда бляскаво.
IDC очаква делът на Windows Phone през 2018 г. да бъде едва 6 на сто, а това означава, че пазарът ще продължи да бъде доминиран от Google и донякъде Apple.
Ултрапикселите
Технологията UltraPixel, която HTC използва във флагмана си One през 2013-а и през 2014 г., много скоро вероятно ще остане в историята. Въпреки че One M8 е едно от топ устройствата на годината, камерата му с 4 МР резолюция не успя да достигне конкуренцията.
Концепцията с големи пиксели води до добри резултати при нощни снимки, а кадрите изглеждат отлично на дисплея, но тестовете доказаха, че модели като Samsung Galaxy S5 и LG G3 постигат по-добри общи резултати.
Ултрапикселите се оказаха провал и самите HTC показват това, заменяйки ги със стандартни сензори с повече мегапиксели във всички нови модели. Нещо повече – слуховете твърдят, че флагманът One за 2015 г. също ще заложи на нов тип камера, вероятно с 20 МР резолюция. Технологията UltraPixel все пак може да бъде запазена за селфи камерата на модела.
Цените на новите Nexus
През 2014 г. Google представи две нови устройства Nexus, с което зарадва феновете на чистия Android и бързите ъпдейти. Проблем с характеристиките на Nexus 6 и Nexus 9 няма, но и смартфонът, и таблетът с Lollipop разочароваха феновете с неочаквано високите си цени.
Цената на 5.9-инчовия фаблет започва от 649 евро, което звучи приемливо на фона на конкуренцията. Но за момент трябва да си спомним, че серията Nexus до момента се характеризираше с по-достъпни цени и Nexus 5 например дебютира през 2013-а за около 300 евро по-малко.
През 2014 г. ценовата политика на Google с устройствата Nexus явно се промени
Сходна е ситуацията и при таблета Nexus 9, който се продава за малко под 400 евро – с повече от 100 евро над миналогодишния Nexus 7.
Така Nexus продължава да е символ на Android в чист вид, но дори в магазина Google Play цените на устройствата са набъбнали до нивата на алтернативните устройства на пазара. Е, поне българските потребители вече няма да се чувстват ощетени от традиционно по-високите цени на смартфоните Google у нас.
Това беше селекцията на nixanbal.com, която посочи най-големите технологични разочарования през 2014 г. А какви устройства, услуги и технологии влизат във вашата класация - споделете в коментарите отдолу!
Вижте още:
ТОП 5 на 2014: Най-добрите дизайнерски решения при смартфоните