Екстравагантен дизайн
Наистина започвам от дизайна, който е ключова промяна при nova 11 Pro спрямо предходното поколение. Гърбът от изкуствена кожа е много приятен и по-мек на допир, не може да се счупи и трудно би се надраскал, но Huawei въпреки това продължават да включват силиконов калъф в кутията. Рамката е пластмасова и е единственият по-уязвим участък от това тънко тяло, тъй като дисплеят е с висока защита от стъклото Kunlun, което компанията досега е използвала само при флагманите си Mate 50 Pro, Mate X3 и P60 Pro. Kunlun е 10 пъти по-устойчиво на счупване спрямо стандартното стъкло, използвано в други смартфони на Huawei. Това обаче не означава и 10 пъти по-висока защита срещу драскотини - знаете, че те са неизбежни, независимо колко пазите устройството си. Тук все пак има фабрично залепено фолио, така че то, а не стъклото отдолу, ще обира следите, като на някакъв етап можете да го подмените.
Дисплеят и гърбът са двойно извити и заедно с тънкото (7.9 мм) и леко (188 грама) тяло правят телефона да приляга приятно в ръката. Наистина - ако търсите апарат, който няма да натежи в джоба или в чантата ви - nova 11 Pro е точно такъв, като се прибира удобно и в тесни дънки.
От двете страни на корпуса има стерео говорители, като горният използва и слушалката, и собствен отвор. Звукът от тях е ОК, но не е особено богат и плътен, така че за слушане на музика със сигурност бих използвал слушалки. Huawei между другото имат доста добри модели такива, включително в по-достъпния клас.
Дисплей
Дисплеят е с диагонал от 6.78", OLED панел с Full HD+ резолюция и до 120 Hz опресняване. В настройките има опция за тъмна тема, щадящ очите режим, режим за четене и регулиране цветовата гама и температура. Always On функция също е налице, като предлага чудесни визии, синхронизирани с уолпейпърите. Като цяло, стига да сте окей с извивките, много добър дисплей, който предлага и качествен образ, и много висока защита срещу счупване.
Съвсем ниско под екрана е интегриран и скенерът за пръстови отпечатъци, който работи точно и бързо, а можете да използвате и отключване чрез сканиране на лицето.
Селфи камера
В горния ляв ъгъл на дисплея е изрязана двойната селфи камера. Това всъщност е акцент за серията Nova, чиито представители се славят с разширените си заложби за правене на селфита. Налице е 60 МР основна селфи камера, която има ултраширок обхват от цели 100 градуса и така безценния автофокус + 8 МР портретна с 2х оптично приближение към лицето и също с автофокус.
Още с включването ѝ ще забележите, че автофокусът следи постоянно окото, така че лицето ви винаги да е на фокус. Това е една от малкото селфи камери, при които имате контрол върху обхвата с прецизен зуум. Ключовите стъпки са 0.8х, при което се използва пълната резолюция на сензора, 1х за кроп с по-приемлив обхват, ако се снимате сами например, и 2х зуум с втората камера.
Селфитата с двойната предна камера на nova 11 Pro са с доста добро качество, детайлни са и разполагате с разнообразни опции за зрителното поле. Втората камера за 2 пъти зуум за мен не е съвсем ясна, тъй като, ако ръцете ви не са достатъчно дълги, ще хващате само част от главата си. Но предполагам, че би могла да бъде полезна, ако дамите показват своя грим отблизо или в подобни случаи.
Основна камера
Основната камера също е двойна и идва с 50 МР сензор с бленда f/1.9 на обектива + 8 МР ултраширока камера с автофокус за макро снимки и лазерен автофокус. Бих казал, че резултатите с основната камера са много добри - както денем, така и нощем. Телефонът се представя много прилично в различни ситуации и дори снимките с 2х цифров зуум са използваеми.
И с предната, и със задната камера можете да записвате 4K видео, при това с доста добра стабилизация, така че nova 11 Pro е подходящ и за създаване на влогове. Има между другото и специален Vlog режим, който дава избор от влогърски ефекти и възможност за разделяне на екрана между предната и задната камера.
Конфигурация
Huawei nova 11 Pro се базира на чипсета Snapdragon 778G 4G - т.е. без 5G модем. Това е платформа, която компанията използва за моделите си от среден клас вече няколко години и причината за съжаление са по-скоро санкциите на САЩ срещу Китай, а не толкова решение на производителя. Бих отчел това като основен минус за модела, въпреки че реално не се усеща задъхване в ежедневните задачи и цялостното представяне на телефона беше добро в дните, в които го ползвах. Иначе са налице 8 GB RAM + 256 GB вградена памет, което е предостатъчно пространство да съберете снимките и клиповете си за някоя и друга година напред.
Батерия и зареждане
Така стигам до батерията и зареждането. Huawei nova 11 Pro, също като предшественика си, използва батерия с капацитет 4500 mAh, което е приличен показател, имайки предвид тънкото тяло на модела. С едно зареждане можете да изкарате пълен работен ден с умерено натоварване, т.е. без много игри, а добрата новина е, че зареждането е все така супербързо - 100-ватово.
Зарядното е включено в комплекта и с негова помощ можете да заредите батерията догоре за под 25 минути, така че презареждането може да се случва непосредствено преди излизане сутрин.
Софтуер
Huawei nova 11 Pro се базира на Android OS, макар че Huawei вече не споменава това никъде в настройките и говори само за своя лаунчер EMUI. Апаратът не идва с Google Play, а използва фирмения магазин AppGallery, който предлага повечето важни приложения, включително български - тези на операторите, банките, супермаркетите и т.н. През AppGallery все пак има начин да се свалят приложения като Google Maps, YouTube и Drive, при това доста лесно.
Под чертата
Tова беше моето ревю на Huawei nova 11 Pro - новият смартфон от среден клас на компанията, който впечатлява със способна селфи камера и не по-лоша основна, супер устойчиво стъкло върху дисплея и атрактивен тънък и лек корпус с гръб от изкуствена кожа. Бързото зареждане също е един от силните козове на nova 11 Pro, а като по-слаби страни бих отчел стария чипсет без 5G и не толкова добрите стерео говорители.