Дизайн
Започвам от дизайна на Huawei P50 Pocket, който сякаш се опитва да привлече основно дамите, но честно казано не вярвам в подобни категоризации и ако вие сте мъж и тази диамантена шарка ви харесва - защо пък не. Добре, сериозно - ако излезем от темата колко мъжки или женски е този телефон, дизайнът му всъщност е доста интересен. От една страна, защото, да, това нещо се сгъва и става наполовина по-малко от стандартен смартфон, но от друга личи опитът на Huawei да направят P50 Pocket по-различен и да му придадат характерни, негови си черти. Тук визирам тъкмо тази диамантена или ромбоидна шарка, която е с лек релеф върху стъкления корпус на устройството. А също и двойния кръг на капачето, който е препратка към P50 Pro. Само че тук имаме камери само в едната окръжност, докато другата е външният дисплей.
Иначе рамката е метална и интересното е, че двете страни се допират идеално, което означава, че ще пропускат по-малко прах или други фини частици между дисплея, а това би трябвало да повиши защитата му. За съжаление корпусът на апарата не е водоустойчив, така че пазете го от течности. Освен това за релефното стъкло не се посочва дали има някаква защита от типа Gorilla Glass и би би било разумна идея да използвате калъфче. Добрата новина е, че в комплекта на P50 Pocket идва силиконов калъф от две части, който ще ви свърши чудесна работа, а в същото време няма да скрие специалната визия на модела.
По корпуса на смартфона ще отбележа странично разположеният скенер за пръстови отпечатъци, който е скрит в бутона за включване. Той работи добре и е бърз, макар че ми трябваше известно време да свикна с точната му позиция. Другият ключов акцент са стерео високоговорителите - единият е отдолу, а другият е в слушалката. Звукът от тях е средно силен и със сносно качество, но не е добре балансиран и отдясно ще чувате значително по-силен звук.
Външният кръгъл екран
Споменах външния дисплей, така че нека ви разкажа за него. Той е кръг с диаметър от 1.04", има OLED панел с 60 Hz опресняване и резолюция 340 х 340 пиксела за гъстота на точките от 328 ppi. За мен този екран е замислен повече с идеята да бъде информационен прозорец и дизайнерски елемент, но всъщност има и някои дребни екстри, до които дава достъп, без да отваряте телефона. При огледалото има и допълнителен бонус за дамите - функция, която може да провери дали сте покрили добре лицето си със слънцезащитен крем.
Камерата за мен е най-ценният от уиджетите тук, тъй като позволява да си правите селфита, без да отваряте телефона и, разбира се, използвайки далеч по-качествената основна камера, вместо вътрешната. От малкия кръгъл екран можете да правите снимка с докосване, да преминаване от основната към ултрашироката камера с двойно потупване и да сменяте от снимки към видеозапис с вертикален слайд. Също от т.нар. Cover Screen можете да виждате кой ви звъни и да приемете обаждането, като автоматично ще се включи високоговорителят и няма да е нужно да отваряте телефона, за да проведете разговора.
Сгъваемият дисплей
Истински интересната част обаче идва с разгъването на телефона, което разкрива основния 6.9" OLED дисплей, с Full HD+ резолюция (2790 x 1188) за гъстота на пикселите от 442 ppi, 120 Hz опресняване и 300 Hz честота на дискретизация. Показателите на екрана са доста добри, а яркостта му е на ниво и макар и да не поставя някакви рекорди, ще ви позволи да го използвате на открито и при слънчев ден. Със сигурност водещият въпрос е има ли я онази бразда при сгъвката на дисплея. Отговорът е да - има такава и ако я потърсите с очи, ще я забележите, а и ще я усетите с прокарване на пръста си през нея. Но също като при други сгъваеми телефони, тук тази бразда бързо изчезва от погледа и не бих казал, че създава някакъв дискомфорт при гледане на видео или работа с телефона.
Пантата, за която между другото са използвани и елементи от стомана, не е особено стегната и разгъването става доста свободно, без много усилие, но с няколко опита може и да успеете да поставите Huawei P50 Pocket на равна повърхност с полуразгънат екран. Това може да има някои практични приложения - например, ако решите да използвате самоснимачката, а нямате статив подръка.
Камера
Така стигам до камерата, която преди малко споменах, че е организирана в ето този кръг тук. Тя е тройна и представлява интересна комбинация от сензори. Основната камера е 40 МР с бленда f/1.8, до нея има 13 МР камера с ултраширок обхват и 32 MP камера, която Huawei нарича Ultra Spectrum камера. Последната всъщност не работи самостоятелно, но пък заедно с прилежащите 10-канален многоспектърен сензор и Ultra Spectrum осветител помага при снимки с основната камера и я снабдява с по-богата информация за детайлите и цветовете в кадъра. Също благодарение на тези сензори P50 Pocket предлага режим за флуоресцентна фотография, което е по-скоро интересен трик, отколкото нещо супер полезно в ежедневието, но защо не.
Смартфонът използва цял куп технологии на Huawei за по-добри изображения, които познаваме и от P50 Pro. Не, не бих казал, че снимките с P50 Pocket са съвсем на нивото на другия модел в тази серия, но със сигурност са доста сполучливи и ще бъдете доволни от резултатите. Детайлите са на ниво, цветовете са живи, без да са прекалено подсилени, а нощният режим се справя добре с потискането на шума.
Ултрашироката камера е със 120-градусов обхват и използва алгоритми за по-малко изкривяване на обектите в тези ултрашироки снимки. И това определено си личи, както ще видите от кадрите тук. Няма специална камера за оптичен зуум, така че ще разчитате само на цифров, който е максимум 10-кратен, а до 2 пъти върши добра работа и има сносно качество.
За селфита можете да използвате вътрешната камера с 10.7 МР резолюция, която е изрязана в дисплея. Със сигурност обаче аз бих ви препоръчал просто да забравите за нея и да използвате номера с външния екран. Така ще имате едни от най-добрите автопортрети, защото ще разчитате на 40 МР основна камера. Обърнете внимание, че селфитата са вертикални, ако държите телефона по този начин, а за хоризонтални кадри, трябва да го обърнете настрани. Селфи камерата в дисплея обаче може да ви е доста полезна за влогове, тъй като записва 4K видео при до 60 к/с.
Същия видеозапис поддържа и основната камера, като няма оптична стабилизация при нито една от камерите. Въпреки това Huawei използва електронна стабилизация и помощта на изкуствен интелект, за да предложи доста плавни клипове.
Конфигурация
Конфигурацията на Huawei P50 Pocket се базира на навършващия вече година чипсет Snapdragon 888. Той включва 8-ядрен процесор на до 2.84 GHz и графика Adreno 660, както и 4G модем. Заради санкциите на САЩ срещу Китай и Huawei компанията не е имала възможност да оборудва устройството си с 5G модем, така че няма да можете да се свързвате с най-новите мрежи на операторите. Конфигурацията на P50 Pocket се допълва от 8 GB RAM и 256 GB вградена памет + NanoMemory слот за допълнителна (до 256 GB), а всичко това всъщност е предпоставка за пъргавата работа на телефона.
Разбира се, на този фон в момента излизат нови модели със следващото поколение на чипсета на Qualcomm, но като цяло този симпатяга тук се представя отлично, а и не не мисля, че концепцията му изначално е да впечатли потенциалните си потребители със супер производителност. NanoMemory слотът между другото може да се използва и като втори слот за nanoSIM карта на оператор.
Батерия и зареждане
В графа батерия имаме по-скоро добри новини, а при зареждането - още повече. Huawei P50 Pocket има 4000 mAh капацитет на батерията, което не звучи уау на фона на стандартните модели, но в категорията на сгъваемите нещата са малко по-различни. С нея смартфонът при мен издържаше един пълен ден без проблем, като вечер оставах с около 20% заряд. Презареждането е доста бързо - 40 W, като в кутията ще откриете съответното зарядно за него. От 0 до 100% ще са ви необходими по-малко от 60 минути, а за половин час успях да постигна около 70 на сто от капацитета на батерията.
За съжаление не се поддържа безжично зареждане, нито обърнато безжично зареждане, които в последните години свикнах да използвам активно.
Интересното е, че въпреки че въпросното 40 W зареждане е по-бавно от 66 W на P50 Pro, разликата във времето за зареждане е почти никаква, което вероятно се дължи на малко по-малката батерия в сгъваемия модел.
Софтуер
По отношение на софтуера трябва да знаете, че Huawei P50 Pocket идва не с Harmony OS, както в родния си Китай, а с Android, покрит от интерфейса EMUI 12. Това обаче не означава, че има достъп до услугите и приложенията на Google - те все така не са налични тук, така че Huawei предлага свои алтернативи. Има версии на търсачката, на навигацията, на браузъра и имейла, разработени от Huawei, а допълнителни приложения се теглят от техния магазин AppGallery. Както всеки път казвам - важно е да имате това предвид и да сте сигурни, че не сте зависими от екосистемата на Google, за да преминете към модел на Huawei без техните приложения. Ако това е така, бих казал, че е по-вероятно да се справите с наличните предложения от китайския производител.
Под чертата
Е, това беше моето ревю на Huawei P50 Pocket - най-новият и бих казал един от най-интересните смартфони на комопанията, с който тя навлиза по-уверено в сегмента на сгъваемите устройства. Апаратът наистина предлага много способна камера, прилична батерия и добър дисплей, но най-вече, за да изберете този модел, трябва да сте изкушени от идеята за сгъваемите смартфони и да търсите подобно прибиращо се във всеки джоб устройство. Разбира се, цената от 2799 лв. значително стеснява потенциалната аудитория на P50 Pocket, така че това със сигурност не е масов модел, но е интересно ново предложение в категорията на сгъваемите смартфони.