Започвам с външния вид на лаптопа, който излиза от рамката на серията ThinkPad и единственото, по което си прилича с останалите модели в нея, е премиум изработката и усещането за качествен продукт. E, запазен е и червеният TrackPoint в центъра на клавиатурата, който можете да потупате два пъти за някои бързи настройки за комуникация. Клавишите са големи, с удобно разстояние помежду им, с добър ход и доста тихи. Имат и двустепенна подсветка. Тъчпадът не потъва при натиск, а е тактилен и разпознава докосванията, като реагира с лека вибрация, имитирайки натискане на бутон. Той и зоната около него са със стъклено матово покритие и заедно с алуминиевото шаси изграждат въпросния премиум характер на машината. Освен това докосванията по супер гладкия тъчпад наистина правят използването му в движение по-приятно, а командите по-прецизни.
ThinkPad Z13 Gen 1 е изключително компактна машина с дебелина 2 см и отпечатък, по-малък от лист хартия във формат А4. Теглото е 1.25 кг и като цяло е чудесен вариант за компютър, който ще носите навсякъде със себе си - нещо, което лично за мен е ценен плюс и едно от ключовите условия при избора ми на лаптоп, тъй като често ми се налага да пиша например от събития, отворил лаптопа в скута си или дори докато съм прав.
В клавиатурата е интегриран скенер за пръстови отпечатъци, а над екрана има издадена зона - т.нар. Комуникационна лента, в която е Full HD уебкамерата с инфрачервена технология. Разбира се, тя осигурява и защита при влизане в профила чрез сканиране на лицето, а освен това лаптопът използва AI за потискане на околния шум. Това наистина работи и е ценна екстра, особено когато ви се налага да провеждате видео разговори от хоум офиса. За разлика от други модели на Lenovo, тук няма физически суич, който да закрива уебкамерата, но има клавиш, който я блокира електронно. Изпъкналата Комуникационна лента има и едно допълнително предимство - прави по-лесно повдигането на капака.
Екранът на този ThinkPad е с 13.3" диагонал, IPS панел с 400 нита яркост, матово покритие против отблясъци и Full HD+ резолюция от 1200 х 1920 пиксела. Моята версия не е с тъчскрийн, но има и такава, а също и с OLED панел и по-висока резолюция. Образът е доста приятен и съвсем адекватен за работа, каквото е основното предназначение на лаптопа, но също така за гледане на филми и клипове в стрийминг платформите. По-рано споменах за супер компактните размери - това е постигнато и благодарение на фините рамки от всички страни на дисплея. Това не само позволява Z13 да е по-удобен за носене, но и му придава по-съвременен вид.
Пропорциите на екрана са 16 към 10 - нещо, което виждаме при все повече лаптопи на пазара. Идеята на това съотношение е потребителят да получи повече съдържание на екрана по вертикалата, което винаги е добре дошло при работни задачи от всякакво естество - писане, четене, таблици и дори при видео обработка, което за мен е важно.
Конфигурацията на ThinkPad Z13 Gen 1 включва доста способен хардуер, начело с процесор AMD Ryzen 7 PRO (6850U) с вградена графика AMD Radeon 680M и 16 GB RAM. Това обезпечава абсолютно лаптопа по отношение задачите, за които е създаден, като при тях рядко ще успеете да чуете вентилатора. Но истината е, че Z13 може да се справи и с малко отгоре. Например някои игри и по-лека обработка на клипове. Pro версията на чипсета освен това носи някои допълнителни точки в графа сигурност и защита на данните, което е ключово при серията ThinkPad.
Батерията е достатъчна за повече от един работен ден ползване, с уговорката, че става въпрос за типични офис задачи и по-ниско ниво на яркостта на дисплея. По официални данни на Lenovo батерията може да издържи максимум повече от 18 часа. Зареждането става с 65 W зарядно през USB C, което от една страна е удобно - знаете - едно зарядно за всички устройства - а от друга запълва батерията до 80% в рамките на час.
По отношение на конекторите - тук компактните размери на Z13 са взели своето и наличните портове са само два USB-C, по един от двете страни. През единия би следвало да зареждате машината, така че със сигурност може да се наложи да използвате донгъл, с който бихте могли да добавите и други полезни конектори. Звукът излиза от говорителите с поддръжка на Dolby Atmos, разположени от долната част на корпуса, което вероятно е решение заради компактните размери на ултрабука. Звукът от тях всъщност е доста приятен и може да стане прилично силен, без драматични изкривявания.
Е, това беше моето ревю на ThinkPad Z13 Gen 1 - лаптоп с премиум материали и компактни размери, които го правят отличен избор за ползване навсякъде. Lenovo са успели да разчупят емблематичната си бизнес серия с това свежо попълнение, което смятам, че ще бъде чудесен избор за работна машина, особено за хората, които често са между домашния и стандартния офис, а често им се налага да свършат някои задачи и в движение.