НачалоВидео ревюВИДЕО: Ревю на Nokia G21

ВИДЕО: Ревю на Nokia G21

3263
Написана от  nixanbal

Nokia G21 е един от най-новите смартфони на HMD Global, достъпен и на българския пазар. Това е сравнително базов смартфон с цена около 320 лв., който предлага някои ценни екстри, като 90 Hz опресняване на дисплея, солидна батерия и 50 МР камера, но идва и с някои компромиси. Подробностите - на следващите редове и във видеото отгоре.

Дизайн

Нека започна с дизайна, който с този модел най-после внесе някакво разнообразие в портфолиото на HMD Global. Говоря най-вече за онази кръгла плочка за камерата, която се надявам, че е останала в миналото. Nokia G21 има правоъгълна зона, очертаваща тройната му основна камера, а освен това корпусът е с по-малко извивки и една идея по-ръбати форми, което ми допада. Изцяло пластмасов е и няма висока защита от прах и вода, което е очаквано. Дебелината на тялото е 8.5 мм, което не звучи като много фин профил, но всъщност усещането е за такъв. И въпреки че Nokia G21 не предлага нищо специално и оригинално във визията си - харесва ми, че някой най-после реши леко да разчупи нещата.

Видео ревю на Nokia G21 @ nixanbal.com

Отстрани е разположен бутонът за включване, в който е интегриран и скенерът за пръстови отпечатъци - доста пъргав и адекватен, така че можете да разчитате на него за защитата на устройството си. Предлага се все пак и отключване чрез сканираща лицето технология, която използва предната 8 МР камера и интересното е, че позволява отключване, дори когато носите маска. А това е супер, макар че все по-рядко се налага да носим такава. Над скенера са бутоните за контрол силата на звука, които имат не твърде задоволителен, но все пак приличен клик, а отляво е бутонът за активиране на гласовия асистент Google Assistant. Той може да бъде изключен и да не прави абсолютно нищо.

Дисплей

Дисплеят на Nokia G21 е с 6.5-инчов диагонал и издължена форма с пропорции 20 към 9, като не бих казал, че е супер удобен за ползване с една ръка или поне за мен достигането на горния му край е малко трудно. Екранът е с по-дебела брадичка и капковиден ноч, което го прави да изглежда леко ретро и издава по-ниското позициониране на смартфона. Резолюцията е HD+, или 1600 х 720 пиксела, а това прави сравнително ниска гъстота на точките от около 270 ppi. Панелът е LCD, така че не получавате ярки цветове и дълбоко черно, но пък опреснителната честота е 90 Hz.

Не се посочва някакъв вид защитно стъкло, но ще извадите Nokia G21 от кутията с предварително залепено фолио, което ще поема драскотините вместо екрана. В настройките ще видите тъмна тема и възможност за регулиране цветовата температура, но други опции за цветова гама и стил липсват. Не се поддържа и HDR.

Видео ревю на Nokia G21 @ nixanbal.com

Като цяло дисплеят е приличен и подходящ за четене на новини или гледане на клипове в YouTube, макар че в същата ценова категория вече се предлагат и алтернативи с AMOLED панел при същите 90 Hz опресняване, а и с по-висока резолюция за по-детайлен образ.

Камера

Камерата на Nokia G21 е една от ключовите разлики с неговия предшественик Nokia G20. Тя залага на нов 50 МР основен сензор с размер 1/2.76" и бленда на обектива f/1.8, до който има 2 МР макро камера и 2 МР дълбочинна. Интерфейсът е лесен за ориентиране, но има леко забавяне при преминаването през различните режими, което на моменти е неприятно, защото може да пропуснете момента за снимка или видеоклип.

Иначе снимките по подразбиране са с 12.5 МР резолюция при обединяване на 4 пиксела в 1, но има и опция за 50 МР кадри, макар и да не бих я препоръчал. Качеството е ОК. Бих казал, че като за смартфон с цена около 300 лв. получавате сносна камера, макар и без много допълнителни екстри и режими на снимане.

Видео ревю на Nokia G21 @ nixanbal.com

Видеозаписът е максимум Full HD при 30 к/с, което е очаквано. Няма способна стабилизация, така че при снимки от ръка ще забележите трептенията и доста зърнист образ. 

Конфигурация

Конфигурацията се базира на произведения по 12-нанометров процес чипсет Unisoc T606, за който вероятно не сте чували нищо досега. Това като цяло са по-нисък клас чипове и със сигурност не биха били първият ми избор, дори да търся по-достъпен смартфон. Motorola също започнаха да използват Unisoc за някои свои базови модели, което ми се струва като стратегия да бъде спестено от може би най-ключовия компонент в устройството. В случая Nokia G21 има скромен 8-ядрен процесор с ядра на 1.6 GHz (2 x A75 на 1.6 GHz и 6 x A55 на 1.6 GHz), а конфигурацията се допълва от 4 GB RAM + 64 GB вградена памет, но се очаква и версия със 128 GB. Има и microSD слот за до 512 GB карти. Това не е 5G смартфон, така че няма да можете да се възползвате от новото поколение операторски мрежи и ще трябва да се ограничите до LTE скорости.

Видео ревю на Nokia G21 @ nixanbal.com

Смартфонът успява да направи добро първо впечатление с високата опреснителна честота на дисплея си, но истината е, че слабият процесор бързо се усеща. Има леко изчакване при стартирането на приложения и тук-там се забелязва лаг, но в крайна сметка наистина говорим за сравнително достъпен модел, така че не можем да очакваме светкавични реакции навсякъде. И все пак бих предпочел Nokia G21 да беше заложил на по-актуален и способен чипсет от Qualcomm или дори MediaTek.

Софтуер

В софтуерно отношение има основно добри новини. Въпреки че е сравнително достъпен модел, Nokia G21 идва с обещание за 2 ъпдейта на Android версията и 3 години месечни актуализации по сигурността на системата. Това наистина го извежда пред конкуренцията в този клас, в който понякога дори не говорим и за 1 важен ъпдейт. Разочароващото е, че Nokia G21 излиза с доста стария вече Android 11, а до края на 2022 г. очакваме Android 13.

За някои потребители все пак вероятно ще бъде ценно, че апаратът предлага платформата на Google в чист вид - без дублиращи се или предварително инсталирани ненужни приложения. Особено за възрастни хора това би било плюс, защото ще им позволи по-лесно да се ориентират в използването на телефона.

Батерията

Батерията на Nokia G21 е сред силните му страни. Тя е с капацитет 5050 mAh и се представя прилично, осигурявайки геройски цял ден време на ползване и с поне 35-45% оставащ заряд преди лягане. От HMD Global говорят за до 3 дни живот, но това, разбира се, зависи от личните ви навици и колко интензивно използвате апарата. Два дни обаче са съвсем реалистични, особено ако не се заигравате с мобилни игри.

Видео ревю на Nokia G21 @ nixanbal.com

Nokia G21 поддържа максимум 18 W зареждане, но в комплекта идва 10 W зарядно, така че за максималната скорост ще трябва да си купите аксесоара отделно, освен ако нямате такъв от друг модел. Дори с по-адекватно зарядно обаче, не бива да очаквате чудеса и пак ще ви отнеме повече от два часа, за да светне батерията на 100%.

Под чертата

Това беше моето ревю на Nokia G21 - смартфон от по-достъпния ценови клас, който предлага приятен дизайн, доста солидна батерия и Android в чист вид с обещание за по-дълга от обичайното софтуерна поддръжка. Апаратът обаче идва и с няколко компромиса, включително LCD дисплей с по-ниска резолюция и бавно зареждане, които го оставят зад някои конкуренти в тази ценова категория.

Достъпният Redmi Note 13 предлага по-ярък дисплей, нова камера и още ключови подобрения

Redmi Note 13 е един от най-достъпните смартфони на Xiaomi, но това не означава, че е хардуерно ощетен. Напротив. За…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer