НачалоВидео ревюВИДЕО: Ревю на Nokia X20

ВИДЕО: Ревю на Nokia X20

3980
Написана от  nixanbal

Преди няколко седмици HMD Global представи цели 6 нови модела Nokia, като заедно с това обяви нова схема за имената на устройствата си. У мен от десетина дни е Nokia X20, който е най-високо позиционираният смартфон от новото портфолио на компанията, но въпреки това не е премиум модел, а попада в средния ценови клас. Какви са плюсовете и минусите на Nokia X20, за кого той би бил добър избор и защо е премахнато зарядното от кутията му - ще ви разкажа на следващите редове и във видеото по-горе.

Започвам с дизайна на Nokia X20, който въпреки промяната в схемата с имената и новите серии, всъщност съвсем се вписва в досегашната визия на смартфоните с тази марка и няма как да сбъркате, че това е Nokia. Особено заради този кръг на задния панел, в който е организирана основната четворна камера и логото ZEISS.

Като цяло няма кой знае какви новини по отношение дизайна и изработката. Смартфонът е с пластмасова рамка и пластмасов гръб, като и двете са в смарагдовозелен цвят с металиков ефект, а има и вариант в бронзов цвят. Апаратът е доста голям и въпреки че лежи доста добре в ръката, за ползването му в повечето случаи ще са ви необходими и двете ръце.

Ревю на Nokia X20 @ nixanbal.com

По интересни детайли от корпуса са 3.5 мм жак за слушалки, бутонът за активиране на Google Assistant, както и странично разположеният скенер за пръстови отпечатъци. Той е заложен в копчето за включване и от опита ми през последните дни ще кажа, че реагира винаги безпогрешно. При разпознаване на пръста веднага усещате лека вибрация, но до самото светване на екрана всъщност минава около секунда, така че може и да не е най-най-бързият скенер, но със сигурност ме радва, че нямаше трудности с разчитането на отпечатъците ми. Има опция да отключвате телефона и със сканиране на лицето, което не е толкова сигурно, но работи една идея по-пъргаво.

Стъклото върху дисплея е с лека извивка, т.нар. 2.5D, а добрата новина е, че въпреки иначе пластмасовото тяло на Nokia X20, екранът му е защитен от Gorilla Glass 5. Разбира се, никое защитно стъкло не дава 100% гаранция срещу драскотини и счупване, така че смартфонът идва със залепено фолио, а освен това в комплекта му влиза и страхотно калъфче.

Въпросното калъфче е по-добро от всяко друго, което съм виждал в комплекта на смартфон, и не смятам, че бихте имали нужда да си купувате друго. Калъфчето изглежда доста сигурно и би трябвало с него телефонът да остане здрав дори при изпускане.

Ревю на Nokia X20 @ nixanbal.com

Тук обаче идва друга изненада - в кутията на Nokia X20 няма зарядно, а само USB кабел. Според производителя причината е природата да бъде пощадена от още една голяма порция електронен отпадък, като в този случай има смисъл в това обяснение. Първо - HMD Global казват, че вместо зарядно в пакета са сложили въпросното калъфче, а то е напълно компостируемо. Т.е. след като един ден вече не ви върши работа, след него няма да остане никаква следа за природата. Второ - компанията продава отделно 18 W зарядно за около 30 лв., като в по-големите страни, там където има онлайн магазин Nokia, придохите от него ще отидат за подпомагане на каузи на екоактивисти. Да, звучи като първата смислена идея зад премахването на зарядното, особено предвид това, че Nokia X20 не поддържа по-бързо от 18 W зареждане и най-вероятно някъде по шкафовете вече имате такъв аксесоар.

Това всъщност е цялостната концепция на HMD Global с този и останлите нови модели Nokia. Компанията цели да накара потребителите да искат да използват устройствата си за по-дълъг период от време, не по-малко от три години. Затова Nokia X20 има защитно фолио и защитен калъф в комплекта, идва с цели три години гаранция, 3 години ъпдейти по сигурността и 3 години ъпдейти на Android версиите.

Ревю на Nokia X20 @ nixanbal.com

Да, в софтуерно отношение апаратът има доста предимства, като това най-вече е чистият вид на Android, който не натоварва допълнително хардуера. Nokia X20 излиза с Android 11, а обещанието за 3 години ъпдейти означава, че ще получи обновяване до Android 12, 13 и 14. Така смартфонът ще бъде актуален софтуерно чак до края на 2024 г., когато би трябвало да се появи Android 15.

Продължавам с дисплея на Nokia X20, за който вече споменах, че е защитен от Gorilla Glass 5. Става въпрос за доста голям 6.67" дисплей с Full HD+ резолюция, IPS LCD панел, 450 нита яркост и стандартно 60 Hz опресняване. Да, екранът отстъпва на много от алтернативите в този ценови клас, в който вече започнаха да се появяват AMOLED модели с 90 Hz и дори 120 Hz опреснителна честота. И понеже знам, че това е важно за много от вас, а и така би трябвало, имайте го предвид.

Ревю на Nokia X20 @ nixanbal.com

В горната част на дисплея е изрязан кръг, в който е заложена 32 МР селфи камера. Тя също използва технология за обединяване на 4 пиксела в 1, но има и опция за 32 МР кадри с пълната резолюция на сензора. Изображенията са ОК, но със сигурност няма да покорите Instagram с тези селфита.

Основната камера на Nokia X20 е четворна с оптика ZEISS при всички обективи, но фокусът в моето видео ще бъде върху главния 64 МР сензор, който, разбира се, ще използвате почти винаги. Причината, както съм казвал много пъти досега, е, че в този клас останалите камери най-често не са особено способни и лично аз почти никога не снимам с тях. Все пак ще отбележа, че тук има 5 МР ултраширока, 2 МР макро и 2 МР дълбочинна.

снимки с Nokia X20 @ nixanbal.com

снимки с Nokia X20 @ nixanbal.com снимки с Nokia X20 @ nixanbal.com

снимки с Nokia X20 @ nixanbal.com

снимки с Nokia X20 @ nixanbal.com снимки с Nokia X20 @ nixanbal.com

снимки с Nokia X20 @ nixanbal.com

При главния 64 МР сензор по подразбиране е активна технология за обединяване на 4 пиксела в 1, което е полезно, особено при снимки при ниска осветеност. Кадрите с него при добри условия на осветеност са доста приятни, с естествени цветове, добра детайлност и в повечето случаи приличен динамичен обхват. HDR режимът добавя по-живи нюанси и се препоръчва при по-ярко слънце например, но в някои ситуации забелязах, че е твърде активен, затова го изключих.

Видеозаписът е максимум Full HD при 30 или 60 к/с, като разполагате и с функция за намаляване на шума при ветровито време.

Ревю на Nokia X20 @ nixanbal.com

Nokia X20 предлага режим за снимане Dual Sight, при който записвате видео едновременно с две камери - предната и една от основните (главна, ултраширока или макро), което може да ви е полезно например за влогове.

Интересното е, че има и специален режим Cinema. При него снимате при 24 к/с, с пропорции 21 към 9 и с опция за H-Log формат, като идеята е всичко това да даде повече контрол при клипове и да направи впечатление на любителите режисьори. Налице са цял куп ръчни настройки за видео, а има и опция за редакция на клиповете с прилагане на цветови филтри и два ефекта със светлинни отблясъци, които са реализирани с помощта на ZEISS. Като цяло доста добра идея, макар и нишова, но щеше да е още по-хубаво, ако се поддържаше и 4K видео. Последното обаче е ограничение на чипсета.

Чипсетът в Nokia X20 е едно от по-новите решения от Qualcomm и беше обявен в началото на 2021 г. Става въпрос за Snapdragon 480, който е първият представител на серията 400 с вграден 5G модем. Като цяло това е чипсет за по-нисък клас устройства, но всъщност предлага производителност на процесора и графиката, по-високи от тези на някои предходни чипсети в сериите 600 и дори 700.

Ревю на Nokia X20 @ nixanbal.com

Със сигурност Snapdragon 480 не е най-добрият избор за геймърите, но за ежедневни задачи се представя прилично. Nokia X20 има предимството, че идва с чист и лек софтуер, който спомага за усещането за по-пъргави реакции, но трябва да имате предвид, че тук-там може да срещнете леко забавяне в отварянето и работата с по-тежки приложения например. Конфигурацията се допълва от 6 GB RAM и 128 GB вградена памет, като има и microSD слот. Слотът е хибриден и може да се използва и за гнездо за втора nanoSIM карта на оператора.

А като стана дума за оператори и 5G модеми - добрата новина е, че Nokia X20 излиза на българския пазар в момента на пускане на това видео и че още отначало той ще може да се използва във вече работещите 5G мрежи у нас. Разбира се, остава ни да се надяваме, че операторите ще разширяват покритието им, а и че ще предлагат още по-високи скорости с новия честотен ресурс, който наскоро придобиха чрез търг от КРС.

Така стигам до батерията, която е с капацитет 4470 mAh и бих казал, че е по-скоро сред предимствата на Nokia X20. При мен смартфонът изкарваше ден и половина при нормално ползване или един цял ден, ако прекалявах с Clash Royal. Да, казах, че това не е точно геймърски телефон, но истината е, че подобни по-лежерни игри вървят отлично на него, а лично за мен това е достатъчно.

Ревю на Nokia X20 @ nixanbal.com

Зареждането е максимум 18-ватово, като, както споменах по-рано, няма включено зарядно в комплекта. То ще се продава отделно на цена около 30 лв., но аз бих се поразровил за някое старо зарядно по шкафовете и честно казано предпочитам калъфчето, което HMD Global са включили в кутията на Nokia X20.

Смартфонът няма стерео говорители и звукът излиза само от единия отвор в долната част на апарата, точно до USB C порта. Бих казал, че като цяло звученето е добро за оформление при игра или гледане на видеа в YouTube, но за слушане на музика от Spotify бих разчитал на слушалки, като тук можете да изберете жични или безжични, тъй като не е премахнат 3.5-милиметровият жак.

Това беше моето ревю на Nokia X20 - най-интересният смартфо на HMD Global досега за 2021 г. Бих казал, че устройството ще се хареса на хората, които искат чист Android и гаранция за бързи и продължителни ъпдейти, като сред основните му плюсове са сносното представяне на камерата и издръжливата батерия, както и 5G поддръжката, съвместима с българските 5G мрежи. Разбира се, Nokia X20 има и някои характеристики, по които отстъпва на конкурентите в ценовия сегмент около 650 лв., като тук визирам липсата на AMOLED дисплей с висока опреснителна честота и по-мощен процесор.

Под чертата - надявам се представените досега модели Nokia да са основата за надграждане на едно ново и солидно портфолио смартфони, включително с представители от най-високия ценови сегмент.

iPhone 16 и iPhone 16 Plus предлагат нова ултраширока камера с AF и бутон Camera Control

Току-що Apple представи новите си смартфони iPhone 16 и iPhone 16 Plus, които идват в по-наситени цветове, използват по-мощен чипсет…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer