Новият Glyph Interface
Започвам с ключовото, което отличава този модел от всички останали на пазара. Прозрачният му гръб и светлините на задния му панел, т.нар. Glyph Interface. Тази година зоните, а и диодите (33 спрямо 12 при Phone (1) са повече и това води до по-прецизен контрол на подсветката. Освен това Nothing са добавили повече сценарии, в които светлините влизат в действие. Това е особено важно, защото ефектът при звънене е страхотен, но Glyph Interface-ът има много по-голям потенциал и той трябва да се развива с всеки следващ модел.
Основният смисъл от системата светлини на Nothing Phone (2) е тя да премигва в синхрон с мелодията на звънене при входящо обаждане или друг тип известие. В смартфона има предварително селектирани звуци, които правят ринтона на телефона разпознаваем и въпреки че звучат като някакъв странен код, бих казал, че са доста яки и придават доза вълнение към всяко повикване. Можете да композирате собствен рингтон в този стил или да изберете качена от вас МР3-ка, които също ще задействат светлините.
Има възможност да зададете различен рингтон към различни контакти, така че да разпознавате кой звъни, дори когато сте оставили телефона без звук по дисплей до себе си. Новост е и функцията Essential Notifications, която позволява да изберете приложения, от които задължително трябва да следите известията и те няма да спрат да минат, докато не ги прегледате. Например служебния си имейл. Идеята на това е да можете да се фокусирате върху работата си и да посягате към телефона, само когато виждате, че наистина е важно.
Glyph Interface-ът служи още да ви покаже оставащото време от зададен таймер, нивото на зареждащата се в момента батерия, силата на звука. Светлините служат и за озаряване на нощни снимки и клипове, като при видеозапис се включва и един малък червен индикатор.
С малък трик можете да отключите и функцията Music Visualisation, при която слушайки музика от Spotify например, гърбът ще премигва в ритъма ѝ.
Всичко това са интересни дребни екстри и не бих казал, че генерално променят начина, по който използваме смартфона си. Те обаче са онази добавена стойност и уникален почерк, който отличава Nothing Phone (2) от всички други модели в неговата категория. И това понякога може да се окаже по-важно, защото всеки от нас търси смартфона, който да му импонира, да му пасне най-добре. Независимо дали с по-прагматични предимства, като добра камера, мощен процесор и солидна батерия, или пък с по-субективни качества като дизайн, удобен интерфейс, усещане за бранда или... LED светлини на гърба.
Да, бих казал, че ако Glyph Interface-ът не е нещо, което ви вълнува и идеята му по никакъв начин не ви грабва, то може би няма особен смисъл да поглеждате към Nothing Phone (2). Той обаче е добър телефон и без да броим светлинното шоу.
Дизайнът
Извън промените по системата Glyph Interface, Nothing Phone (2) има още някои разлики в дизайна с предходния модел. Те идват най-вече от стъклото, покриващо гърба му, което вече е 3D и е с интересна извивка към всички четири страни на корпуса. Това позволява на апарата да лежи по-удобно в ръката, но честно казано харесвах и плоския панел на Phone (1).
Дисплеят обаче е запазил стъклото без извивки, което със сигурност ще зарадва много фенове.
Защитата е Gorilla Glass 5, а не най-новото Victus 2, което е очаквано предвид стремежа на Nothing да създаде балансиран продукт с по-разумна цена. Няма и висока протекция от вода, но се покрива стандартът IP54, което означава защита от прах и пръски вода.
По-голям екран
Nothing Phone (2) надгражда своя предшественик и с по-голям дисплей с диагонал 6.7" спрямо 6.55" преди, който действително го прави доста солидно устройство. Рамките около екрана са тънки и равномерни от всички страни, панелът е OLED с LTPO технология и динамично опресняване от 1 до 120 Hz, резолюцията е Full HD+, а пиковата яркост съвсем порядъчните 1600 нита. Действително нямах проблем да виждам образа на екрана, дори при слънчев ден, а и цялостно бих казал, че компанията се е постарала дисплеят да не отстъпва по качества дори на по-скъпите модели.
В централната горна част е изрязана предната 32 МР камера, която прави окей селфита, но за съжаление все така не записва 4K видео. Камерата служи за отключване на телефона чрез сканиране на лицето, което е доста пъргав, макар и не супер сигурен метод. Съвсем до брадичката пък е интегриран скенерът за пръстови отпечатъци. Той е много лесен за улучване, бърз е и за мен е по-добрият вариант за биометрична защита.
Интерфейс Nothing OS 2.0
Смартфонът идва с новата версия на потребителския интерфейс Nothing OS 2.0, която покрива Android 13. В основата си тя е Android в почти най-чист вид, дори имаше въпроси под мои снимки на дисплея на Phone (2) дали това е някой модел Pixel на Google. Nothing обаче са пипнали някои ключови елементи от визията, така че смартфонът им да получи собствен характер. Специалният шрифт, черно-белите иконки, уиджетите - всички те са унифицирани с характерния за бранда дизайн. Поддържа се и Always On Display, който е доста семпъл, но в настройките можете да добавяте уиджети на заключения екран и да го раздвижите значително.
Производителят обещава 3 ъпдейта на Android версията и 4 години ъпдейти по сигурността.
Камера
Така стигам до камерата - нещото, което на този етап не е сериозен фокус за Nothing. И въпреки че новият смартфон не е съвсем неспособен в снимките и видеото - нивото не е близо до това на флагманите от премиум сегмента.
Тазгодишният Nothing Phone (2) идва с познатата конфигурация от две камери - 50 MP сензор Sony IMX890 (1/1.56") с широк обхват, OIS и бленда на обектива f/1.9 + 50 MP сензор Samsung ISOCELL JN1 с ултраширок обхват. Няма излишни камери от типа макро и дълбочинна, но няма и такава за оптичен зуум, което все пак е очаквано в тази категория. Предлага се до 10-кратно цифрово приближение, като до 2 пъти е съвсем използваемо.
Изображенията са приятни. Като цяло ще получите кадри, подходящи за споделяне в социалните мрежи и дори изграждане на сносен Instagram профил. Ако решите да се заядете обаче, ще откриете някои недостатъци, като не достатъчно широк динамичен обхват и изгорели светли или твърде черни тъмни зони в кадрите. При по-ниска осветеност се появява и по-видим шум, с който автоматичният нощен режим изглежда не може съвсем да се справи, а близките кадри страдат от леко размазване извън централната част.
При видеозаписа обаче има добри новини. Phone (2) вече поддържа 4K при 30 или 60 к/с, като последното не беше възможно при миналия модел. Има електронна и оптична стабилизация, които се справят доста добре и дори записите от ръка, вървейки, се получават супер.
Балансирана конфигурация
За разлика от камерата конфигурацията е получила ценни подобрения. Тя вече се базира на чипсет от 8-ма серия на Qualcomm, а именно Snapdragon 8+ Gen 1. Да, това е разочароващо за някои, тъй като става въпрос за премиум чипсета от края на 2022 г., а не актуалния сега Snapdragon 8 Gen 2, но от друга страна решението е стратегическо и бих казал много добро.
Snapdragon 8+ Gen 1 е доказано солидна платформа, която осигурява висока производителност и енергоефективност. Да, дори през 2023 г. Освен това предпочитането ѝ в случая позволява на Nothing да останат в по-разумни граници с цената на Phone (2), а това е ключово за бранда. Едва ли би било проблем да се избере по-новият чипсет, но знаем, че флагманите с него са по-близо до 2000 лв., а този бранд все още не иска да влиза в битка с големите играчи на пазара.
Конфигурацията е подплатена от щедри 12 GB RAM и 256 или 512 GB вградена памет. Няма microSD слот, но има две nanoSIM гнезда. Като цяло трябва да знаете, че Phone (2) осигурява отлична работа - както по отношение на пъргавите реакции, навигация из менютата и стартиране на приложения, така и когато трябва да се справи с по-тежки игри.
Батерия и зареждане
Батерията също е получила ценен бууст и то не само на хартия. При мен Nothing Phone (2) се представя много добре и издържа без проблем цяло денонощие далеч от зарядното. Капацитетът на батерията му е нараснал на 4700 mAh спрямо 4500 mAh миналата година, а зареждането също е по-бързо - 45 W спрямо 33 W при Phone (1). В комплекта няма зарядно, но с подходящото ще запълните батерията за около час - нищо впечатляващо, но пък прилично бързо.
Смартфонът все така се отличава с поддръжката на 15 W безжично и 5 W обърнато безжично зареждане, което са екстри, нехарактерни извън премиум сегмента. Nothing обаче ги предлагаше и при първия си смартфон и понеже знаете колко ценни са за мен те - браво за Nothing!
Звук
Приключвам със звука, който при Phone (2) излиза от два говорителя - един в слушалката и един отдолу. Качеството на аудиото ми се струва приятно. Усеща добре разпределено между двата спикъра, музиката звучи богато, вокалите чисти и като за говорители на телефон са чудесни. Звукът при разговори в слушалката също беше без забележки в двете посоки.
Под чертата
Под чертата това е смартфон с по-нишова аудитория, който обаче е отлично балансирано предложение и бих могъл да препоръчам на много потребители, търсещи добър вариант за около 1300 лв. Nothing Phone (2) грабва със свежия си дизайн и светлинният Glyph Interface, а след това задържа вниманието със солидно представяне и по отношение на процесора, и по отношение на батерията. Камерата е по-слабо звено, но в никакъв случай разочароващо.