НачалоВидео ревюВИДЕО: Ревю на OPPO Find N2

ВИДЕО: Ревю на OPPO Find N2

1655
Написана от  nixanbal

Смартфоните със сгъваеми дисплеи идват най-общо в голям или в малък формат, но китайците от OPPO са решили да създадат нещо по средата. Новият OPPO Find N2 е един от най-интересните сгъваеми телефони, които са ми попадали в последно време, а причината е нетрадиционната му форма и компактни размери, придаващи му собствен характер.

Това е първият смартфон на OPPO, който получава детайлно ревю в канала на nixanbal и се радвам, че успях да се добера до тази бройка, имайки предвид, че на този етап поне не се предвижда Find N2 да се продава извън Китай. Скоро обаче очаквайте ревю и на другия сгъваем модел от OPPO - Find N2 Flip, който ще дойде в Европа, така че - ако не искате да го изпуснете, абонирайте се за канала.

Компактните размери

Формата. Това определено е едно от най-интересните неща за този модел, който в сгънато положение е малко по-голям от тесте карти. Това означава, че лежи удобно в ръката и най-важното - може да се използва абсолютно безпроблемно с палеца на същата, без да изисква две ръце. От друга страна е важно, че пропорциите на дисплея са такива, че той е напълно функционален и удобен, включително за писане. Този външен екран е с диагонал от 5.54" и съотношение на страните 18 към 9. Има ярък AMOLED панел с резолюция 2120 х 1080 пиксела за гъстота на точките от 429 ppi, 120 Hz опресняване, до 1350 нита яркост и защита от устойчивото стъкло Gorilla Glass Victus, върху което има и фабрично залепено фолио.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

Основният дисплей обаче е това, заради което всички биха поискали да притежават OPPO Find N2. Става въпрос за голям екран, разгъващ се в 7.1-инчов диагонал и правещ писането на мейли, четенето на новини и електронни книги, гледането на видео, гейминга и въобще всяко занимание много по-приятно за очите. Този дисплей отново е AMOLED, но вече с LTPO технология и опресняването може да варира между 1 и 120 Hz, което пести енергия. Тук пиковата яркост е още по-висока - 1550 нита, което не е някакъв рекорд, но е чудесен показател и като цяло и двата екрана прилягат на модел от най-висок клас. Харесва ми, че браздата в средата на този сгъваем дисплей не е толкова изразена и на моменти почти не се вижда.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

Има няколко приложения, които могат да разпознават кога екранът е сгънат наполовина и да напаснат интерфейса си спрямо това. Не бих казал, че нещата са развити колкото при Flex Mode на корейските конкуренти, но и тук например е доста удобно да използвате камерата в този режим. Можете да оставите телефона на бюрото си и да си направите селфи или да се запишете на видео за YouTube или TikTok.

Сгъването и разгъването е приятно и създава усещане за солиден продукт, като бих казал, че механизмът е една идея по-свободен или хлабав от този на Galaxy Z Fold4. За пантата на Find N2 китайците са използвали 100 елемента, което е значително по-малко от 138-те части на първия им сгъваем модел.

Дизайн

Цялостната изработка на Find N2 е много добра, като се базира на познатата комбинация от алуминиева рамка и стъклен гръб, отново с Gorilla Glass Victus. Задният панел всъщност е с матов завършек, поне при моята зелена версия, който е изключително приятно на допир, а освен това не задържа никакви пръстови отпечатъци. Камерата е доста голям остров, подаващ се от корпуса и това прави ползването на апарата оставен на равна повръхност почти невъзможно заради клатушкането.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

OPPO Find N2 не е по-тънък от Galaxy Z Fold4 и прибирането в джоба понякога може да е малко по-сложно, но понеже е по-компактен теглото му е с около 30 грама по-ниско. В затворено положение двете страни се допират плътно и не се вижда цепнатина между тях, което ще пропуска по-малко прах и дребни частици в сгъваемия дисплей, но пък минус за мен е, че няма защита от вода, каквато Samsung предлага вече две поколения със сгъваемите си модели.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

В долната част на корпуса са стерео говорителите, които в разгънато положение осигуряват балансиран, силен и качествен звук. Отдясно са бутоните за контрол силата на звука и този за включване. Имат добра обратна връзка и се достигат без проблем с палец, като в последния е заложен и скенерът за пръстови отпечатъци. Той работи мигновено и е надежден начин за защита на информацията в телефона, като се предлага също толкова бърза сканираща лицето технология, но тя не е 3D и не е толкова сигурна.

Селфита с всички камери

OPPO Find N2 има две селфи камери - и двете с 32 МР резолюция и възможност за запис само на Full HD, но не и на 4K видео. Тези камери са изрязани в двата дисплея и осигуряват сносно качество на селфитата, но бих ги използвал основно за видеоразговори, ако ми се налага да правя такива. За наистина добри автопортрети бих използвал директно основната камера, която заради формфактора на телефона, може да бъде много удобен инструмент за селфита. В интерфейса само трябва да изберете ето тази опция, която ще ви показва какво вижда обективът върху външния екран.

Основна камера

Така стигам до основната камера, която при OPPO Find N2 е тройна и идва с логото на Hasselblad. Налице е 50 МР главен сензор с размер 1/1.56", обектив с широк обхват, бленда f/1.8 и оптична стабилизация. До него има 32 МР сензор с телеобектив за сравнително скромен двукратен оптичен зуум + 48 МР сензор с ултраширок обхват от 115 градуса и автофокус, който позволява същата камера да се използва за макро снимки.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

Hasselblad са оставили след най-вече в калибрирането на цветовете, за които бих казал, че са доста приятни и близки до естествените. Тук са още оранжевият бутон на Hasselblad и характерното щракване при правене на снимки, както и ръчният режим - екстри, които видяхме и при моделите на OnePlus, чиито камери са съвместно разработени с фотографския бранд. Преди дни споделих някои от тези снимки в социалните мрежи и всички ваши коментари там бяха положителни, което говори, че камерата на Find N2 наистина се справя чудесно, пък макар и да не е най-способната в телефон на пазара. Бонус точките за OPPO идват и заради техния собствен чип MariSilicon X, който използват в устройствата си вече повече от година и който помага за обработката на снимките.

Видеозаписът е максимум 4K при до 60 к/с, като стабилизацията, детайлите и цветовете са чудесни. Има и Ultra Steady Pro режим, който използва ултрашироката камера и осигурява още по-плавно видео, подобно на това с GoPro, но при него резолюцията е Full HD (60 к/с).

Конфигурация

Конфигурацията на OPPO Find N2 се базира на премиум чипсета Snapdragon 8+ Gen 1, произведен по 4-нанометров процес. Това безспорно е чудесна платформа, макар и в началото на 2023 г. вече да има свой по-мощен наследник и да не е най-актуалната на пазара. Моята версия е с цели 16 GB LPDDR5 RAM и 512 GB UFS 3.1 вградена памет, което ми дава увереност, че бих могъл да ползвам това устройство няколко години, без да се налага да се съобразявам колко снимки и клипове записвам или колко тежки игри свалям на него.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

В ежедневното ползване на устройството нямах случаи на забавяне или замръзване на някое приложение. Успя да се справи с всички задачи и игри, които му подхвърлих, включително с мултитаскинга, който предлага. За да ползвате две приложения върху двете страни на разгънатия екран, трябва върху вече отворено приложение да провлачите два пръста по вертикалата и да изберете кое друго да се зареди до него. Отстрани на екрана има и издърпваща се лента с избрани шорткъти, които могат да се стартират в малки прозорци. Не съм фен на този тип мултитаскинг и никога не съм използвал подобни решения, но ако за вас е начин да свършите задачите си по-лесно - има такава опция. Лошото е, че не всички приложения поддържат този вариант на ползване, като например Instagram, така че има върху какво да се поработи.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

В софтуерно отношение Find N2 излиза с Andoid 13 - най-актуалната версия на платформата към момента, която е покрита от фирмения интерфейс ColorOS 13. Той предлага доста добавки и модифицирани икони, с които бързо се свиква, пък макар и под чертата да не е любимият ми изглед за Android. Моята бройка дойде с няколко китайски приложения и техен магазин за още такива, като трябваше допълнително и по неофициален път да се сдобия с Google Play. Няма никакъв проблем Find N2 да се използва с услугите и приложенията на Google, но не идва с тях по начало, тъй като - о, чудо! - в Китай те са забранени. Както и най-различно друго съдържание между другото, включително - допреди няколко дни - и филмите на Marvel.

Батерия и зареждане

Батерията на OPPO Find N2 е бих казал с доста приличен капацитет за сгъваем смартфон - 4520 mAh. За сравнение Galaxy Z Fold4 има 4400 mAh батерия. С нея моделът на китайците издържа цяло денонощие без някакви сериозни ограничения, освен може би гейминг - ако много се заиграете на Marvel Snap или друга игра, както се случваше при мен, може да се наложи презареждане и още в същия ден. Добрата новина по отношение на презареждането е, че то е 67 W и зарядното влиза в комплекта. С него ще презаредите Find N2 до 100% за под 45 минути, което не е рекордно постижение, но е все така отличен резултат.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

Лошата новина е, че OPPO не предлага безжично зареждане или обърнато безжично зареждане със своите сгъваемите модели тази година. Това е доста странно и за мен сериозен минус, особено имайки предвид конкуренцията, а и дори първия OPPO Find N, който поддържаше екстрата.

Премиум комплект

Прилючвам с комплекта на OPPO Find N2 и това, което ще откриете в кутията, макар че вече споменах някои от нещата. Кутията на смартфона е доста луксозна и с приятен механизъм на отваряне, което е противно на тенденцията за опростяването на окомплектовката на технологични устройства.

Ревю на OPPO Find N2 от nixanbal.com

Find N2 идва със залепено върху външния екран защитно фолио, има чудесен калъф за предпазване на корпуса от две части в цвета на телефона, а освен това предлага 67 W зарядно и USB C кабел. О, има и кърпичка, с която да забърсвате дисплеите на телефона, което е добра идея най-вече за по-нежния сгъваем екран.

Под чертата

Е, това беше моето ревю на Find N2 - първият смартфон с OPPO, който имах възможност да използвам за по-дълъг период и да добия по-сериозни впечатления за бранда. Най-ценното предимство за това устройство са компактните му размери и удобните пропорции на екраните, които го правят лесен за ползване и с една ръка. Камерата не предлага твърде впечатляващи възможности за зуум, но качеството на изображенията и видеозаписа е чудесно, което придава тежест на собствения чип на OPPO - MariSilicon X, а и на партньорството им с Hasselblad. Все още има някои софтуерни бъгове и неща, върху които трябва да се поработи, липсва ми защитата от вода, както и най-вече безжичното зареждане, но цялостно - Find N2 е чудесен сгъваем телефон, който прави тази категория още по-вълнуваща за мен.

Honor 90 с 200 МР камера идва в България + цени и версии

На специално събитие в Париж току-що Honor представи за Европа новия си смартфон Honor 90. Устройството в позиционирано във високия…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer