Дизайн и изработка
Корпусът на Poco X4 GT е пластмасов, въпреки че задният панел лесно може да бъде объркан с матово стъкло. Тялото обаче е доста солидно - тежи 200 грама и е с дебелина 8.9 мм, което заедно с рамките без извивки прави захвата особено при игра доста добър. По смартфона ще забележите добрия стар 3.5 мм жак, който в ерата на безжичните слушалки става все по-голяма екзотика, както и стерео говорители. Единият е отдолу, а другият в слушалката. Те не са перфектно балансирани, но пък телефонът звучи съвсем прилично и с активирането на Dolby Atmos звукът става още по-богат.
Странично е разположен скенерът за пръстови отпечатъци. Той е винаги активен и не изисква натискане на бутона за включване, под който се намира, въпреки че, ако предпочитате - има и такава опция. Реакциите му са супер пъргави и е надежден вариант за защита. В допълнение се предлага и сканираща лицето технология, която също е пъргава, макар и не толкова сигурна.
144 Hz LCD дисплей
Дисплеят на Poco X4 GT е с плоско покривно стъкло, което със сигурност е предпочитанието на повечето геймъри. Защитен е с Gorilla Glass 5. В горния му край е изрязана 16 МР селфи камера, а рамките са сравнително тънки, като изключим по-дебелата брадичка. Екранът е с 6.6" диагонал и е с LCD панел, което може да е изненада за мнозина, но изглежда е начин Poco да постигне баланс цена/екстри с този модел. Освен това смартфонът предлага супер висока опреснителна честота от 144 Hz, има Full HD+ резолюция и гъстота на пикселите от 407 ppi, максималната яркост е 650 нита и се поддържа Dolby Vision и HDR10.
Опреснителната честота може да се регулира ръчно, като избирате между режим с 60, 90 или максималните 144 Hz. Има и препоръчителен динамичен режим, при който тя се контролира автоматично според съдържанието. Няма Always On Display, тъй като панелът е LCD, но пък е добавена възможност за събуждане и гасене на заключения екран с двойно потупване.
Като цяло дисплей с много добри показатели, който не предлага дълбокото черно и наситените нюанси на OLED панелите, но пък ако това е ОК за вас, ще получите доста богат списък екстри. Включително и 270 Hz честота на дискретизация при докосване, което означава супер пъргави реакции на докосванията ви - нещо много важно при гейминг, а и изобщо при работата с телефона. Тази висока честота е активна само при 90 Hz или по-ниско опресняване на екрана - имайте го предвид.
Камера
Камерата на Poco X4 GT е тройна и залага на 64 МР основен сензор с бленда f/1.89 и технология за обединяване на 4 пиксела в 1 с цел по-детайли кадри, особено при ниска осветеност. Втората камера е 8 МР с ултраширок обхват от 120 градуса, а третата е скромна 2 МР макро камера за снимки от много малко разстояние до обекта. Камера за оптично приближение няма, което е очаквано в този клас, а цифровото е максимум 10-кратно, но не бих използвал повече от 2 пъти.
Кадрите с Poco X4 GT са прилични, макар и това да не е смартфон с фокус върху фотовъзможностите. Автофокусът е бърз, снимките са детайлни и с добър динамичен обхват, като понякога залитат повече към по-студената гама. Режимът за изкуствен интелект успява да подсили нюансите и да направи изображенията по-цветни, но аз бих предпочел да го оставя изключен и при нужда да обработя снимката допълнително, след като съм я заснел.
Видеозаписът не разчита на солидна стабилизация, но постига добра детайлност и цветопредаване, така че препоръчвам да снимате със статив или гимбал.
Интерфейсът на камерата е добре познат и лесен за ориентация. Предлага режим за 64 МР кадри, нощен, панорама, таймлапс и няколко видео екстри, включително режим за влогове. Последният позволява да създавате ефектни кратки видеа от няколко клипа, като монтажът с пресечките, ефектите и музикалното оформление стават автоматично.
Конфигурация
Така стигам до конфигурацията, която бих казал, че е акцентът при Poco X4 GT. Смартфонът се базира на солидния чипсет Dimensity 8100 на MediaTek, който не е на нивото на най-мощните решения на пазара, но е много добър вариант за устройство в този ценови клас. Произведен е по 5-нанометров процес и поддържа 5G, като е придружен от 8 GB LPDDR5 RAM и 128 или 256 GB бърза UFS 3.1 вградена памет. Слот за microSD карти липсва, така че със сигурност бих предпочел по-солидната версия с 256 GB капацитет, която и аз имам у себе си.
Смартфонът се справя без затруднения с игрите и приложенията, които му инсталирах и тествах, и цялостно се усеща като пъргаво устройство, включително и заради високата честота на опресняване на дисплея. Разбира се, ако интензивният гейминг и топ конфигурацията са водещи за вас - може би е добра идея да разгледате и други предложения, като например Poco F4 GT, който идва с чипсет Snapdragon 8 Gen 1 и има раменни бутони за игра на корпуса си.
Батерия и зареждане
Батерията е друг плюс за Poco X4 GT. Смартфонът е оборудван с такава с капацитет 5080 mAh и с нея можете да разчитате на около ден и половина ползване при нормално до по-сериозно натоварване. С по-скромно разцъкване апаратът може да изкара и два дни.
Добрата новина е, че и зареждането е бързо - 67 W, като зарядното влиза в комплекта. С него Poco X4 GT се зарежда от 0 до 100% за около 50 минути. Безжично зареждане не се поддържа.
Под чертата
Е, това беше моето ревю на Poco X4 GT - смартфон от среден клас, който предлага добре балансирана конфигурация със солиден чипсет, супер пъргав дисплей и голяма батерия с бързо зареждане. Тук липсва AMOLED панел и оптична стабилизация в камерата, но ако това не е от ключово значение за вас - X4 GT може да се окаже подходящ избор за продължителни гейминг сесии.
Феновете на бранда между другото вероятно ще оценят новината и за първия смарт часовник Poco, който излезе в България през лятото. Моделът Poco Watch има правоъгълен 1.6" AMOLED дисплей, над 100 визии за циферблата, GPS, водоустойчивост до 5 АТМ, мониторинг наситеността на кислород в кръвта, пулсомер, до 14 дни живот на батерията и следене на над 100 спортни активности.
Poco Watch се предлага у нас за около 160 лв.