Дизайн и изработка
Корпусът на Redmi Note 12 5G се базира на пластмасова рамка и пластмасов гръб с матов завършек, който отразява светлината по особено интересен начин. Плочката на камерата се подава от задния панел съвсем леко и ако използвате включения в комплекта силиконов калъф тя почти ще се изравни с останалата част.
Гърбът има лека извивка, която прави телефона по-удобен в ръката, а палецът попада точно върху бутона за включване, в който е интегриран и скенерът за пръстови отпечатъци. Въпросният работи сравнително бързо и откакто го използвам е винаги точен. Отгоре ще откриете 3.5 мм жак за слушалки и традиционния инфрачервен порт, а отдолу е единственият говорител. Да, Redmi Note 12 5G не предлага стерео спикъри, така че по-добре ще бъде за музика да използвате слушалки - жични или Bluetooth, но все пак говорителят е доста силен и се представя ОК.
Не се предлага пълна водоустойчивост, но все пак се покрива стандарта IP53, което означава добра защита от прах и пръски вода - т.е. ползване под дъжда не би следвало да повреди апарата. Екранът е с вече старото стъкло Gorilla Glass 3, а отгорему фабрично е залепено фолио, което да го предпазва от драскотини.
Моделът се предлага в тъмносиво и зеленото, което виждате у мен.
Дисплей
Дисплеят на Redmi Note 12 5G е един от по-сериозните плюсове на модела. Става въпрос за 6.67" AMOLED екран с Full HD+ резолюция и 120 Hz опресняване, който може да бъде супер ярък при нужда - до 1200 нита. Комбинацията от тези характеристики за смартфон с цена под 500 лв. за мен е отлична и бих казал, че тук наистина получавате много качествен образ, видим без проблеми под пряко слънце и с така желаните плавни анимации и скролиране.
В настройките имате избор между светла и тъмна тема, режим за четене с ефект на хартия, цветова схема и опресняване до 120 Hz, което може да превключва към 90 или 60 Hz при нужда. Предлага се и Always On Display с богат избор от визии, който за съжаление не може да бъде винаги активен и може да се събужда само с потупване върху екрана за 10 секунди.
Софтуер
В софтуерно отношение Redmi Note 12 5G идва със стара версия на операционната система Android 12, покрита от фирмения интерфейс MIUI 14.0.7. Лаунчърът на Xiaomi е добре познат от други техни модели, като при него можете да избирате дали падащата лента отгоре да е разделена между известия и шорткъти или всичко да бъде заедно, приложенията могат да са в отделно меню или изсипани на началните екрани, навигацията да бъде с жестове или с виртуални бутони, а при известия да виждате лека анимация върху заключения екран.
Камера
Камерата на Redmi Note 12 5G не е най-силният му коз, но това е очаквано за смартфон с цена от под 500 лв. От нея все пак можете да изцедите някои доста приятни за окото снимки, особено ако се постараете в играта със светлината, а и бих препоръчал да включите AI режима и автоматичния HDR, защото доста съживяват кадрите. Апаратът разполага с 48 МР основна камера с бленда f/1.8, 8 MP ултраширока камера с обхват 118 градуса и 2 МР макро камера. Селфитата са 8 МР и са сравнително прилични, макар и цветовете да не са съвсем реалистични.
В интерфейса на камерата ще откриете добре познатата организация на менютата, както и няколко допълнителни режима - нощен, ръчен, портрет, панорама, с пълната 48 МР резолюция и други.
Видеозаписът е максимум Full HD при 30 к/с и не разчита на оптична стабилизация, но бих казал, че е ОК, като за класа на телефона и записите са подходящи за споделяне в социалните мрежи.
Конфигурация
Така стигам до конфигурацията на Redmi Note 12 5G, която се базира на чипсета от миналия септември Snapdragon 4 Gen 1, допълнен от 4 GB LPDDR4X RAM и 128 GB UFS 2.2 вградена памет. Има и microSD слот за още до 1 TB външна памет, а оперативната памет може да бъде разширена с 2, 3 или 5 GB от вградената.
Чипсетът е едно от добрите решения в по-ниския клас, което направи 5G достъпна за по-широк кръг потребители. Устройството работи добре, тук-там някое приложение може да стартира с леко забавяне, но цялостно останах приятно изненадан, че няма неприятен лаг. Тествах няколко игри, включително Marvel Snap и Diablo Immortal, като втората беше на ниски настройки, но вървеше съвсем прилично.
Батерия и зареждане
Батерията е с капацитет 5000 mAh, което е стандарт за Xiaomi, включително и в по-достъпния ценови клас. С нея можете да изкарате с нормално ползване повече от денонощие, а зареждането е 33-ватово и запълва капацитета ѝ за час и десетина минути. Зарядното е включено в комплекта.
Разбира се, в този клас не се предлага безжично зареждане.
Под чертата
Redmi Note 12 5G е смартфон с приятен дизайн, удобни размери и балансиран списък характеристики. Хареса ми дисплеят му, как се справя процесорът и солидната батерия с бързо зареждане. Камерата не е впечатляваща, но се представя добре, ако планирате да използвате снимките най-вече за споделяне във Facebook, а единственото, което бих казал, че ми липсва повече, е стерео говорителите.