Дизайн
Започвам от външния вид на Galaxy A54, който тази година се доближава повече от всякога до премиум серията Galaxy S23. Това включва плосък дисплей и гръб, както и премахната плочка за камерата, чиито три обектива сега директно се подават от задния панел. Разбира се, сходната визия, не означава, че получавате и съвсем същото качество - тук рамката е пластмасова, а не алуминиева, а отзад вече имаме стъкло (пластмаса при A53), но защитата му е Gorilla Glass 5, а не най-новата версия Victus 2. Така или иначе е добре идея да използвате защитен калъф.
Запазени са стерео говорителите, които осигуряват доста приятен звук, макар и без особено изразен бас. Съвсем ОК са обаче да изслушате някое парче в Spotify или за озвучаване на YouTube или гейминг сесиите ви. Разбира се, винаги можете да използвате и безжични слушалки.
Защита от прах и вода
Ключово предимство, когато говорим за смартфоните на Samsung, включително средния клас, където попада този Galaxy A54, е високата защита от прах и вода. Моделът има сертификат IP67, така че прах и вода, включително потапяне на до 1 метър дълбочина, не биха го повредили.
Дисплей
Дисплеят е друг важен елемент при избора на смартфон и добрата новина е, че тук има подобрения. Galaxy A54 предлага 6.4" Super AMOLED екран с Full HD+ резолюция за гъстота на пикселите от малко над 400 ppi и възможност за 120 Hz опресняване.
Диагоналът е една идея по-малък от 6.5-инчовия A53 миналата година, като рамките са сравнително тънки, с изключение на по-изразената брадичка. Бих ги сравнил или казал, че са една идея по-дебели от тези на iPhone 14 Pro Max. По-важното за дисплея на Galaxy A54 обаче е, че има подобрена яркост и тя е вече максимум 1000 нита, докато миналата година беше 800 нита. Това позволява дисплеят да остане по-добре четим дори под пряка слънчева светлина и е едно от най-ценните подобрения. Друг плюс за мен е режимът Eye comfort shield, който регулира синята светлина спрямо околната осветеност и частта от денонощието, като прави екрана по-щадящ очите и с по-естествени цветове.
Като цяло чудесен дисплей - с детайлен образ, ярки цветове и дълбоко черно, който в високите си опресняване и яркост би могъл да мине и за устройство в по-високия ценови сегмент.
Под дисплея е интегриран скенерът за пръстови отпечатъци, който е с доста по-голяма площ и не изисква да улучите конректно малко кръгче. Това означава, че дава по-малко грешки, а реакциите му са сравнително бързи, макар и не най-пъргавите, които съм виждал. Има и сканираща лицето технология.
Камера
Така стигам до камерата на Galaxy A54, която е тройна и е загубила единия допълнителен и бих казал излишен дълбочинен сензор от A53. Моделът предлага нов 50 МР основен сензор с размер 1/1.56" (64 МР, 1/1.7" при A53), който е физически по-голям от този на предшественика му - вече с 1 μm размер на пикселите (0.8 μm преди) и улавя повече светлина. Обективът пред него е с оптична стабилизация и широка бленда f/1.8. Втората камера е 12 МР с ултраширок обхват от 123 градуса, а третата - 5 МР за макро кадри от 3 до 5 см разстояние до обекта.
Снимките са доста добри за смартфон извън премиум сегмента - предлагат живи цветове, резки детайли и широк динамичен обхват. Понякога надделяват червените нюанси, така че не всичко е перфектно, но с малко повече упорство можете да изкарате чудесни кадри. Нощният режим успява до голяма степен да "съживи" нощта, а повече шум ще забележите по-скоро при ултрашироката камера.
Няма камера за оптично приближение и цифровият зуум е максимум 10-кратен, като до 2 пъти може да получите добри резултати.
Видеозаписът също е на високо ниво, като се предлага максимум 4K при 30 к/с. Стабилизацията е значително подобрена - както оптичната, така и електронната. OIS при A54 работи при обхват от 1 градус и половина, докато при А53 беше до 0.95 градуса.
Бих казал, че това е един от по-добрите смартфони извън високия клас, които си струва да обмислите, ако ползвате много камерата - и за снимки, и за клипове. Нещо повече - предната камера също записва 4K при 30 к/с, което е рядко срещано, така че A54 може да бъде чудесен инструмент за влогове и селфи клипове.
А селфитата разчитат на предния 32 МР сензор, чийто обектив е изрязан централно в дисплея. Използва се технология за обединяване на 4 пиксела в 1, така че изображенията са 8 МР и бих казал, че са съвсем прилични. Има две опции за обхвата на селфитата, като с по-широката можете да съберете повече приятели в кадъра или просто да се вижда повече от пейзажа отзад.
Конфигурация
Така стигам до конфигурацията на Galaxy A54, която е бих казал единственият по-спорен елемент при този модел. Добрата новина е, че Samsung оставя в миналото чипсета Exynos 1280 и тук предлага Exynos 1380. Разликата е в това, че в новия процесор има 4 по-мощни и 4 по-слаби ядра, докато преди те бяха в конфигурация 2 + 6 - т.е. по-мощните бяха с две по-малко. Това обаче не означава, че Galaxy A54 прави впечатляващ скок в производителността. В Geekbench 6 апаратът изкара резултат от 957 и 2564 съответно на сингъл и на мулти кор, което го поставя около конкурентния Xiaomi 13 Lite да речем.
Конфигурацията се допълва от 8 GB RAM и 128 или 256 GB вградена памет, като традиционно има и microSD слот, използващ второто гнездо за nanoSIM карта.
Като цяло телефонът работи много добре, поне в дните, в които го използвам, като се надявам това да се запази и при по-продължителна употреба. Усеща се, разбира се, че чипсетът не е от премиум сегмента, особено ако като мен идваш от S23 Ultra, но това е естествено. Все пак направих някои софтуерни промени, с които А54 да се усеща по-бърз - опресняването настроих на адаптивно - т.е. до 120 Hz, и премахнах анимациите в интерфейса.
Чипсетът включва 5G модем и телефонът може да се ползва свободно в 5G мрежите на българските оператори.
Софтуер
Едно от най-ценните неща за Galaxy A54 е софтуерът и поддръжката, която Samsung обещават за този модел. Апаратът излиза с актуалния в момента Android 13, покрит от фирмения интерфейс One UI 5.1, като производителят ще осигури обновления на Android версията за 4 години напред и ъпдейти по сигурността за цели 5 години. Това означава, че A54 ще бъде актуализиран до Android 17, очакван в края на 2026 г.
А One UI 5.1 е добре познат от премиум серията Galaxy S23. Тук ще отбележа възможността за по-сериозна персонализация на заключения екран, както и новите опции за редакция на изображенията - можете не само да премахвате нежелани обекти от снимките си, но и да елиминирате отблясъци и сенки.
Батерия и зареждане
Батерията на Galaxy A54 е с капацитет от 5000 mAh и се поддържа 25 W зареждане, така че тук няма промяна от миналата година. Апаратът все така издържа един ден нормално ползване, като времето може да варира, в зависимост от това дали играете игри или пък обратното - ползвате различни хитрини за оптимизация и не прекарвате много време във Facebook и YouTube.
Зарядното не е включено в комплекта и ще трябва да се сдобиете с такова, освен ако нямате от предходен телефон. А като бързина на зареждане можете да очаквате запълване капацитета на батерията за малко над 1 час. Типично за този клас не се предлага безжично зареждане.
Под чертата
Е, това беше моето ревю на Galaxy A54. Новият смартфон в средния клас на Samsung, който надгражда предшественика си с още по-добър дисплей, по-способна камера и нов процесор, който не е сериозен скок за серията, но все пак поправя някои грешки в предишния Exynos.
Бих препоръчал устройството на хората, които търсят чудесен дисплей и добра камера в категория около 850 лв., но пък ако чипсетът е най-важното за вас - има и по-мощни алтернативи, макар и за сметка на други компромиси.