Корпусът на Tecno Camon 19 се базира на пластмасова рамка и пластмасов гръб, който се предлага в няколко цвята - всеки с лек бляскав ефект. Телефонът е със сравнително голям екран с издължени пропорции, има равни страни и лежи стабилно в ръката. Теглото му е под 200 грама, а дебелината на корпуса 8.3 мм. Отдясно са бутоните за контрол силата на звука, които имат среднодобър клик, а под тях е този за включване, скрил и скенера за пръстови отпечатъци. Въпросният бутон е изравнен с рамката и не се напипва лесно, но добрата новина е, че палецът естествено попада точно върху него и отключването става лесно. Скенерът реагира прецизно всеки път, пък дори да не е най-бързият на света. Харесва ми, че не изисква натиск и може да се задейства само с докосване. Предлага се и отключване чрез сканиране на лицето.
В долната част на корпуса ще забележите 3.5 мм жак за слушалки, какъвто не бях виждал в смартфон от много време насам. Отляво пък е слотът, побиращ две nanoSIM карти и microSD карта с допълнителна памет. По отношение на звука - налице е само един говорител отдолу, въпреки че и в горната част ще видите решетка. От нея обаче ще чувате звука при разговори, а позицията ѝ е малко по-висока и необичайна, защото Tecno са направили дисплея на смартфона си с едни от най-тънките рамки изобщо.
Според официалните данни на компанията това е дисплеят с най-фини очертания - едва 0.19 мм. Това важи за трите страни на екрана, но брадичката е останала по-дебела.
Говорейки за дисплея - той е с доста щедър диагонал от 6.8", има IPS LCD панел със стандартно опресняване, Full HD+ резолюция и гъстота на пикселите от малко под 400 ppi. Тук няма да получите дълбокото черно на OLED екраните и супер плавното скролиране, но цветовете са доста насители и гледането на видео всъщност е съвсем приятно занимание, особено предвид по-големия размер и издължена форма.
Интерфейсът се нарича HiOS и с него Tecno покрива Android 12, като обещава актуализация до Android 13 и две години ъпдейти по сигурността. Това бих казал, че е приемлива заявка за устройство от бюджетния сегмент. Самият HiOS 8.6 предлага доста цветни иконки и като цяло позната визия за Android OS. Има отделен екран с уиджети и шорткъти, падащата лента е разделена на известия и бързи настройки, приложенията са прибрани в подреден по азбучен ред списък, а сред допълнителните екстри са т.нар. Smart Panel с изтеглящи се отстрани команди и приложения, както и функцията за свиването на някои приложения в малки прозорци с цел по-удобен мултитаскинг.
Конфигурацията на Tecno Camon 19 се базира на произведения по 12-нанометров процес чипсет Helio G85, включващ 8-ядрен процесор на 2 GHz и графика Mali-G52 MC2. Няма 5G модем, така че ще разчитате на LTE скорости. Вградената памет е 128 GB и има microSD слот, както споменах по-рано, а оперативната памет е 6 GB. Tecno обаче позволява да увеличите и капацитета на RAM, добавяйки още 2, 3 или 5 GB за общо до 11 GB оперативна памет. Така че Camon 19 идва със сравнително скромен процесор, но се справя с мултитаскинга добре и може да зареди много от актуалните игри в Google Play. Разбира се, под чертата това не е геймърски телефон, така че, ако това е най-важното за вас, имайте го предвид.
Батерията е с капацитет 5000 mAh и с нея апаратът ще успее да издържи без затруднения цял ден време на активно ползване или дори до два при по-леко натоварване. Camon 19 поддържа 18 W зареждане, което вече не се води особено бързо по днешните стандарти и запълва въпросната батерия за повече от два часа и половина. В комплекта е включено такова зарядно.
Камерата е с 64 МР основен сензор с размер 1/1.7" и технология за обединяване на 4 пиксела в 1, така че стандартно снимките са 16 МР. Има 2 МР дълбочинна камера и още една, която Tecno нарича "AI Camera", така че вероятно подпомага режима с изкуствен интелект.
Първото, което ми направи впечатление, е интерфейсът на камерата. Изведени са някои ключови настройки и режими, а допълнителните са достъпни директно със слайд нагоре, което е доста хитро решение и спестява разходките до края на лентата.
Смартфонът реално има една камера за снимки - липсва такава за ултрашироки кадри или за оптичен зуум, като приближението е само цифрово и до 10-кратно. Качеството на кадрите обаче е доста прилично за телефон с цена под 450 лв. Харесват ми живите цветове и сравнително широкият динамичен обхват, който успява да се справи с облачното небе, без да го изгори. Има и режим за 64 МР кадри с пълната резолюция на сензора, но не мисля, че има смисъл да го използвате, освен ако няма да изрязвате допълнително снимката.
Видеозаписът не е подкрепен от сериозна стабилизация, така че се препоръчва да използвате статив или гимбал, но качеството е прилично. Липсва 4K режим, но можете да снимате във Full HD или 2K резолюция. Тук много хора с активно присъствие в Instagram ще оценят режима Film, който включва богат избор от шаблони за динамични клипове с автоматично приложими ефекти.
Е, това беше моето ревю на Tecno Camon 19. Това е един от първите смартфони, които ще проправят път на марката в България и въпреки че е сравнително достъпен и със скромен пакет екстри, бих отличил солидната батерия, добрата камера за този ценови сегмент и доста приятен дизайн.