НачалоВидео ревюВИДЕО: Ревю на Xiaomi Mi 10

ВИДЕО: Ревю на Xiaomi Mi 10

7134
Написана от  nixanbal

През 2020 г. Xiaomi продължава да държи солидни позиции на световния пазар на смартфони, което до голяма степен се дължи на ценово атрактивните им предложения, с които са толкова добре познати. Новите флагмани Mi 10 и Mi 10 Pro обаче идват на значително по-високи цени от предшествениците си, което е интересно предизвикателство към феновете на марката.

Аз използвам Xiaomi Mi 10 като свой личен телефон вече три седмици и на следващите редове и във видеото по-горе ще ви разкажа подробности за всички плюсове и минуси на устройството...

Дизайн

Започвам от външния вид. Помолих представителите на компанията за България да ми предоставят зелената версия, която за мен е значително по-вълнуваща от сивия модел. Цветът е по-скоро морскозелено, а стъклената повърхност е огледална и определено събира отпечатъци, ако не използвате защитен калъф. В моя случай нося телефона в силиконовия кейс от комплекта му, който е доста здрав и леко релефен, макар и да не изглежда особено приятно.

И със, и без калъф Xiaomi Mi 10 е доста дебел и солиден телефон. Теглото му е над 200 грама, а профилът - почти 9 мм, като четворната камера стърчи още от него. Хубавото е, че с въпросния силиконов калъф тя изцяло се покрива.

Xiaomi Mi 10 review nixanbal

По корпуса няма да откриете 3.5 мм жак за слушалки, но Xiaomi, както и почти всички останали производители, имат своите безжични модели, при това на поносими цени. Това, което ми хареса обаче са двата стерео високоговорителя, чиито решетки ще видите отгоре и отдолу на телефона. Звукът от тях е доста силен и звучи прилично, но не и отлично.

Извън симпатичния зелен цвят, дизайнът на апарата е доста стандартен за днешния пазар. Имаме алуминиева рамка и защитно стъкло Gorilla Glass 5 отпред и отзад, като и двете страни са извити, което означава симетричен и една идея по-удобен в ръката корпус.

Дисплей

Дисплеят има извивки, но те са сравнително леки и по никакъв начин не възпрепятстват работата с телефона - няма да имате случайни докосвания, нито пък текст или картина, които не се виждат добре, както се случва при Motorola Edge да речем. В горния ляв край е изрязан кръг за селфи камерата, който е доста малък и едва ли ще ви пречи при гледане на видео на пълен екран. Аз така или иначе отдавна свикнах с това решение с Galaxy S10+.

Като характеристики дисплеят на Mi 10 е с щедър диагонал от 6.67", има тънки рамки, AMOLED панел и Full HD+ резолюция, която води до гъстота на пикселите от около 390 ppi. Екранът поддържа опреснителна честота от 90 Hz - нещо, което вече е задължително във високия клас и което прави скролирането по екрана и въобще всяко движение по него по-бързо и по-плавно. Като цяло много приятен дисплей, който поддържа широка гама цветове, показва ярки нюанси и дълбоко черно, а на слънчева светлина остава видим и използваем.

Xiaomi Mi 10 review nixanbal

В екрана е интегриран скенер за пръстови отпечатъци, който не е най-бързият в света, но никога не е имал проблем с разпознаването на отпечатъците ми и като цяло бих казал, че съм доволен от него. Другият популярен метод за отключване с биометрични данни - лицевото разпознаване, също се предлага чрез 2D сканираща технология. При нея реакциите са почти мигновени, макар и да не е толкова сигурна, колкото сканирането на отпечатъците.

Камера

Продължавам с камерата, която при Mi 10 е важен акцент и за това говорят и броят обективи, и броят мегапиксели на основния сензор. Смартфонът разполага със 108 МР сензор, какъвто вече видяхме от Xiaomi с модела от висок среден клас Mi Note 10. Тук добрата новина е, че няма забавяне, когато правите снимки с пълната резолюция, а това най-вероятно се дължи на много по-мощния процесор.

Кадрите с въпросния 108 МР сензор са много прилични, особено през деня, когато можете да постигнете чудесни детайли. Вечер обаче се препоръчва да използвате режима за обединяване на 4 пиксела в 1, който всъщност е и стандартният за снимки. Като цяло изображенията се получават с чудесни цветове и детайлност, но на места забелязвам, че продължава проблемът с размазване извън централната част на кадъра. Това се случва най-вече при снимки на обекти на близко разстояние.

Xiaomi Mi 10 review nixanbal

Освен главната 108 МР камера, която между другото е с OIS и широка бленда f/1.69, Mi 10 разполага още с 13 МР камера с ултраширок обхват, 2 МР макро камера и 2 МР дълбочинен сензор. Като цяло бих казал, че използвам по-активно единствено ултрашироката камера, при това рядко - когато снимам пейзажи, сгради или просто снимки с по-интересна перспектива.

Тук всъщност ще усетите и една от основните разлики между Mi 10 и по-скъпия Mi 10 Pro, който има далеч по-полезни спомагателни камери, осигуряващи сериозен оптичен и хибриден зуум. Основният 108 МР сензор обаче е един и същи при двата модела.

По отношение на видеозаписа Mi 10 е доста вълнуващ смартфон, защото освен 4K с 60 к/с може да записва и клипове с 8K резолюция. На това засега са способни само шепа устройства от най-висок клас и въпреки че екстрата тепърва навлиза на пазара на смартфони, до няколко години със сигурност ще бъде стандарт. Имайте предвид, че стабилизацията работи до 4K при 30 к/с, така че по-горните опции е добре да използвате, когато снимате от статив.

Конфигурация

Конфигурацията на Mi 10 е конкурентна на премиум сегмента, като се базира на чипсета Snapdragon 865 на Qualcomm - вероятно най-доброто решение на пазара към момента. Компания му правят 8 GB LPDDR5 RAM и 128 GB вградена памет, която обаче е от стандарта UFS 3.0, а не новия UFS 3.1. Последният за изненада се използва от друг модел на Xiaomi, при това по-евтин - Poco F2 Pro.

Така или иначе, Mi 10 е наистина пъргаво устройство и с тази конфигурация смятам, че ще бъде съвсем адекватен и за по-дълъг период на ползване. Въпросните 128 GB памет обаче са по-скоро неприятно ограничение заради липсващия microSD слот, така че или залагайте на облачни услуги, като например Google Photos, или потърсете версията с 256 GB.

Xiaomi Mi 10 review nixanbal

Въпреки като цяло гладката работа с Mi 10, тук-там ми се е случвало някои приложения да забият, всъщност основно Viber, което не съм съвсем сигурен дали идва от софтуера или от телефона. Склонен съм да предположа, че е първото, тъй като имах проблеми с Viber и при Motorola Edge.

Батерия и зареждане

Може би най-добрата новина, след като ви разказах за всички тези екстри, е, че Xiaomi Mi 10 идва и с доста солидна батерия, която да ви позволи да се възползвате от тях на максимум. Капацитетът й е 4780 mAh и при мен осигуряваше до два дни време на ползване. Истината обаче е, че когато ми се налагаше да излизам, просто слагах телефона за 10 минути на зарядното и нивото на батерията се покачваше мигновено. Това е така, защото Mi 10 поддържа 30 W бързо зареждане, от което можете да се възползвате с включеното в комплекта зарядно и не е нужно да купувате допълнителни аксесоари. Наистина страхотна промяна спрямо моя S10+, който ползвах досега и при който скоростното зареждане ми липсваше.

Другите приятни новости са поддръжката на безжично зареждане, при това супербързо 30 W безжично зареждане. Разбира се, за да го постигнете, трябва да имате и съответната подложка, каквато аз нямам подръка. Mi 10 предлага и обърнато безжично зареждане. Последното за мен е важно заради компактните безжични слушалки, които използвам. Тъкмо те са най-подходащи да се възползват от тази функция. За целта трябва просто да активирате Reverse wireless charging, да поставите телефона по дисплей на равна повърхност и отгоре да сложите кутийката на слушалките. Готово - те вече се зареждат.

Xiaomi Mi 10 review nixanbal

В графа допълнителни екстри ще отбележа инфрачервения порт в горната част на корпуса, който позволява да управлявате например телевизора си като с второ дистанционно, както и поддръжката на 5G мрежи. Такива в България най-вероятно няма да има преди 2021 г., но ако планирате да ползвате телефона няколко години, вероятно ще бъде важно за избора ви.

От друга страна Mi 10 има и някои липси, като дори не говоря за 3.5 мм жак, тъй като отдавна използвам Bluetooth модел. Става въпрос за защитата от прах и вода, каквато телефонът официално няма. Смятам, че във високия клас това е задължително, а Sony дори започна да прехвърля екстрата и в средния ценови сегмент с последния си модел Xperia 10 II. Тук полезното идва не от възможността да се изкъпете с телефона в басейна, а да дори просто да го измиете, което в условията на пандемия правех всеки път след излизане с моя Galaxy S10+.

Android 10

Mi 10 използва Android 10 с приложенията и услугите на Google, като е покрит от модифициран интерфейс от Xiaomi. В предишни ревюта съм споделял, че като цяло харесвам как китайците са променили платформата на Google - от дизайна на иконите, през цветовете и анимациите, до допълнителните функционалности.

Xiaomi Mi 10 @ nixanbal.com Xiaomi Mi 10 @ nixanbal.com

Ето как всъщност изглежда интерфейсът на Mi 10, който, разбира се, предлага и навигация с жестове, а не с бутоните на Android. В настройките ще видите, че се базира на MIUI 11, но компанията вече обеща ъпдейт до новия MIUI 12, а вероятно и до Android 11.

Xiaomi Mi 10 @ nixanbal.com

При дисплея ще откриете възможност за преминаване между 90 и 60 Hz опреснителна честота. Тук е още режимът за тъмна тема на интерфейса, както и два варианта да скриете изрязаната селфи камера. Честно казано струват ми се безумни и ненужни.

Xiaomi Mi 10 накратко

И така Mi 10 за мен е доста сполучлив модел, който предлага чудесен екран, топконфигурация, солидна батерия със супербързо зареждане и камера, която определено има някои недостатъци, но като цяло осигурява много добри снимки и чудесен видеозапис.

Това, което по-скоро не ми допада, е сравнително дебелият корпус, но най-вече липсата на защита от вода.

Xiaomi Mi 10 review nixanbal

Xiaomi Mi 10 се продава у нас за около 1500 лв. без договор, като е наличен в зелено и сиво.

Междувременно в България се появи в ограничени количества и позиционираният по-високо Xiaomi Mi 10 Pro, който се продава за около 2000 лв.

РЕВЮ: Max в България - всичко за новата стрийминг платформа на Warner Bros. Discovery

На 21 май Max стартира в България. Новата стрийминг услуга на Warner Bros. Doscovery вече е тук, а ние сме…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer