Дисплей
Започвам от дисплея на Xiaomi Mi 10T Pro, който е особена смесица от неща, които харесвам и такива, които не бих предпочел. Става въпрос за доста голям екран с диагонал 6.67", който се усеща дори още по-голям, защото няма извивки, а е изцяло плосък. Панелът е LCD, максималната яркост 650 нита, резолюцията Full HD+ (2400х1080 пиксела за 395 ppi), а опреснителната честота - нещо, за което си говорим все по-често - цели 144 Hz. Рамките около дисплея са доста тънки, като по-изразена е само брадичката. В горния му ляв ъгъл има изрязан кръг за селфи камерата.
Тези спецификации означават, че Mi 10T Pro предлага най-високата опреснителна честота в смартфон, който съм ползвал досега. Това води до изключително плавни анимации и минимални размазвания, независимо колко бързо се движи съдържанието по екрана. В настройките има избор между три режима - 144 Hz, 90 Hz или 60 Hz. И въпреки че не е посочено, проиводителят обясни, че Mi 10T Pro използва технология AdaptiveSync, която изравнява опреснителната честота на дисплея с честотата на кадрите на съдържанието. Това означава, че по-високото опресняване е активно, само когато реално има полза от него, а това пести енергия.
Не бих казал, че тези 144 Hz трябва да са основен стимул да си купите този телефон, защото приложението им на този етап ми се струва ограничено. Но е страхотно, че Xiaomi прави още една крачка нагоре в тази посока, при това не с най-скъпите си модели.
Друг плюс за този екран е, че има изключително фини настройки за нивото на яркост, има режим за по-добра видимост на открито, както и куп модификации на цветовата топлина и наситеност. Едно от най-ценните подобрения е и технологията за компенсация на клипове с нисък фреймрейт - алгоритми анализират съдържанието и добавят екстра кадри, така че могат да удвоят броя на кадрите в секунда, постигайки до 60 к/с.
Всъщност единственото нещо, което не харесвам при този екран е LCD панелът. Той просто не осигурява толкова дълбоко черно и наситени цветове, както OLED панелите, които между другото Xiaomi използва при останалите модели от серията Mi 10. Освен това около изрязаната в екрана селфи камера се виждат някои несъвършенства.
Въпреки това бих казал, че цялостно Mi 10T Pro предлага доста приличен дисплей, който не е перфектен, но има няколко силни коза и е отлично балансиран, за да бъде постигната по-ниската цена на телефона.
Камера
Продължавам с основната камера, която е тройна, въпреки че Xiaomi са избрали конфигурация с 5 кръга. Единият от тях обаче е светкавицата, а зад последния няма нищо, което е доста странно решение. Главната камера тук използва добре познатия 108 МР сензор, който тази година се появи в редица модела. Тук той е подкрепен от широка бленда f/1.69 и OIS, а до него са 13 МР сензор с ултраширок обхват от 123 градуса, както и 5 МР макро камера с автофокус.
Основната камера използва технология за обединяване на 4 пиксела в 1 с цел по-добри резултати, особено при ниска осветеност. Изображенията са чудесни, с живи цветове, добър контраст и детайлност, като апаратът се представя добре и с нощните снимки. Има опция да снимате и с пълната 108 МР резолюция, но не намирам особено приложение за този режим, а и качеството е по-ниско.
За останалите камери не бих казал, че са сред най-използваните от мен, макар че се справят ОК с предназначението си. Но ултрашироката, както в много случаи, губи рязкост и изображенията са сякаш по-меки, без толкова детайлност.
Видеозаписът е много добър, като се предлага 4K при 30 или 60 к/с, но има опция и за 8K при 24 или 30 к/с. Цветовете и детайлността са на ниво, а оптичната стабилизация върши своята задача. Има дори режим Steady video, който осигурява още по-плавни движения при запис, но резолюцията при него е само Full HD с 30 к/с.
Селфи камерата е 20 МР и е изрязан в дисплея кръг, което за мен е най-доброто решение към момента. Резултатите с нея са доста прилични, като също има нощен режим за портрети.
Конфигурация
Така стигам до конфигурацията на Mi 10T Pro, която е доста солидна и се базира на премиум чипсета Snapdragon 865 от началото на 2020 г., допълнен от 8 GB RAM и 128 GB вградена памет. Има и версия с 256 GB памет, което в случая е уместно да премислите, защото няма microSD слот. Смятам, че Xiaomi са направили добро решение с този процесор, защото може да не е най-най-новият Snapdragon 865+, но разликата реално не е чак толкова сериозна, а и идеята в случая на серията Mi 10T е, че се възползва от вече намалените цени на предишния чипсет.
Бих казал, че Mi 10T Pro е отличен като конфигурация смартфон, който не само осигурява пъргава работа и безпроблемно стартиране на всякакви игри и приложения, но и обещава да остане актуален за по-дълъг период от време.
За съжаление в софтуерно отношение все още нямаме Android 11 от Xiaomi, докато алтернативни модели като OnePlus 8T например вече излизат с нея. Смартфонът използва фирмения интерфейс MIUI 12, който е по-скоро приятен и дава възможност за куп модификации, а в някои отношения е изкопирал iOS. Например вече има значение дали сваляте лентата отгоре, започвайки от десния или левия ъгъл. В единия случай ще получите достъп до контролния панел с всички шорткъти, а в другия - до известията си.
Батерия и звук
Батерията на Xiaomi Mi 10T Pro е ключов елемент от характеристиките му и през дните, в които го използвах, мога да кажа, че се справя доста добре, както и повечето предишни модели на компанията. Апаратът залага на батерия с капацитет 5000 mAh и въпреки големия си LCD дисплей с висока опреснителна честота, тя ми осигуряваше около ден и половина време на ползване без ограничения. Също добре дошла е технологията за бързо зареждане, която в случая е 30 W и за половин час зарежда близо 60% от капацитета на батерията или 100% за час-час и малко. 33 W зарядно влиза в комплекта.
Безжично зареждане не се предлага.
Колкото до звука - Mi 10T Pro е оборудван със стерео високоговорители, които доставят сравнително силен и ясен звук. Липсва кой знае каква дълбочина и едва ли са най-добрият вариант да слушате любимата си музика, но за игри и клипове в YouTube са супер.
3.5 мм жак няма, но в пакета идва преходник от USB C към такъв.
Дизайн
Приключвам ревюто с дизайна на Mi 10T Pro, който честно казано няма някакви уау въведения и е по-скоро стандартен и очакван за смартфоните с тази марка, а и за пазара като цяло. Камерата сякаш е една идея по-различна като подредба и дизайн, но останалото е традиционно. Корпусът на устройството е с алуминиева рамка и стъклен гръб, като той и дисплеят са покрити от Gorilla Glass 5.
Устройството се усеща доста тежко и солидно в ръката. Дебелината му е цели 9.3 мм, а теглото 218 грама.
Няма защита от прах и вода, а задният панел, поне тъмносивият, който имах у мен, е магнит за пръстови отпечатъци, така че би било добра идея да го покриете с калъфче. В комплекта между другото влиза силиконов протектор, който според Xiaomi е и антибактериален, също като фолиото, което идва инсталирано върху дисплея.
Калъфчето ще ви донесе и още една полза - ще изравни камерата с гърба на апарата, тъй като иначе този модул със 108 МР сензор се подава доста от тялото му.
При дизайна ще отбележа и доброто решение скенерът за пръстови отпечатъци да бъде съчетан със страничния бутон за включване. Скенерът е адски бърз, много по-пъргав от всички решения за интегриран под дисплея сензор.
Под чертата
Това е той - Mi 10T Pro е новият полуфлагман, бих го нарекъл, на Xiaomi, който идва с приятен, макар и стандартен дизайн, 108 МР камера, солидна батерия и конфигурация и голям дисплей със супервисока опреснителна честота.
С това устройство няма да получите защита от вода, безжично зареждане или най-най-последния чипсет на Qualcomm. Единственото, за което аз бих казал, че съжалявам е използвания LCD вместо OLED панел за екрана.
Всичко това обаче са компромиси, които производителят е решил да направи, за да предложи смартфона на доста по-атрактивна цена (спрямо Mi 10 Pro например) от под 1200 лв. Нещо повече - същото устройство, но с 6 GB RAM и с 64 MP камера се предлага под името Mi 10T на цена от под 1000 лв.