Да, както споменах в интрото - Xiaomi Mi 11 Lite 5G е преди всичко смартфон с доста приятен дизайн. Устройството има изключително тънък профил от 6.8 мм и тегло едва 159 грама. Наистина, в ръката това се усеща и сякаш държите не смартфон, а просто някаква гигантска кредитна карта. Ниското тегло до голяма степен се дължи на пластмасовата рамка, но от друга страна гърбът на телефона е стъклен и това му придава по-приятно усещане при допир. Стъклото всъщност е матово и така не задържа пръстови отпечатъци, дори при моята черна версия. Иначе има още два цвята за корпуса, между които да избирате - лимоненожълто и ментовозелено.
Интересното е, че въпреки супертънкия профил на Mi 11 Lite 5G, основната му камера не стърчи твърде много от корпуса и се подава съвсем леко над него - само 1.77 мм. Вероятно също в името на по-фините линии скенерът за пръстови отпечатъци не е под екрана, а е изнесен в страничния бутон за включване. Той реагира супер бързо и е винаги точен - всъщност не съм имал нито един неуспешен опит за отключване. Разбира се, предлага се и защита чрез сканиране на лицето. Добрата новина е, че има и стерео говорители, като единият е отдолу, а другият в слушалката. Звукът от тях е доста качествен и силен, като дори е съвсем добър вариант да изслушате така някой подкаст или любимия си плейлист в Spotify. Жак за слушалки липсва.
Дисплеят тук е с 6.55" диагонал, като покривното стъкло е плоско, така че площта се използва оптимално. Панелът е AMOLED с 10-битова дълбочина на цветовете, има Full HD+ резолюция за гъстота на точките от малко над 400 ppi, а максималната яркост е 800 нита, което е много добър показател за високия среден клас на модела. Разбира се, Xiaomi и тук, като при повечето си нови смартфони, въвеждат актуалната висока опреснителна честота, която е максимум 90 Hz, а честотата на дискретизация при докосване е 240 Hz. Тези показатели означават, че телефонът ще се усеща по-бърз, защото случващото се на екрана ще бъде с по-плавни анимации и без размазвания, а сензорният дисплей ще реагира по-пъргаво на докосванията ви. Опреснителната честота не е динамична, както при някои по-скъпи модели, така че избирате между 90 и 60 Hz постоянно опресняване. Забелязах обаче, че тя все пак пада на 60 Hz в някои приложения - например YouTube, Google Photos и Google Maps. Защитното стъкло на екрана е Gorilla Glass 6, като върху него няма залепен протектор, но в комплекта идва силиконов защитен калъф.
Интересното е, че Mi 11 Lite 5G няма истински Always On Display, въпреки че е с AMOLED екран. Вместо това функцията може да е активна само десет секунди след почукване върху дисплея. Подобна беше ситуацията и при Redmi Note 10, като не съм сигурен защо това е така, но вероятно идеята е да се пести енергия. Добрата новина е, че 20 МР селфи камера има много малък диаметър и е съвсем дискретна в горния ляв ъгъл, без да пречи на гледането на видео или игрите. Снимките с нея между другото са доста прилични, особено ако изключите AI режима и всички филтри, които се предлагат към нея.
Така стигам до основната камера. Тя е тройна и залага на 64 МР главен сензор, 8 МР с ултраширок обхват и 5 МР телемакро камера, която има автофокус и служи за снимки от много близко разстояние до обекта - между 3 и 7 см. Не се предлага оптична стабилизация или оптично приближение, така че очаквайте някаква загуба в качеството, когато зуумване в кадъра.
Изображенията от основната 64 МР камера са с 16 МР резолюция, тъй като се използва технология за обединяване на 4 пиксела в 1 с цел по-резки и качествени кадри, особено при по-ниска осветеност. Разглеждайки снимките си с Mi 11 Lite 5G бих казал, че са отлични, особено за този клас телефон. Апаратът постига детайлни изображения, с широк динамичен обхват и естествено цветопредаване. Радвам се, че въпреки супертънкия профил и въобще целия акцент върху дизайна при този телефон, няма компромис със снимките, защото те са едно от най-важните неща за повечето потребители.
Видеозаписът е с максимум 4K резолюция при 30 к/с и въпреки че не се предлага оптична, има доста добра електронна стабилизация, както ще видите от заснетото от ръка видео тук.
Конфигурацията на Xiaomi Mi 11 Lite 5G е следващият ключов елемент от профила на смартфона и бих казал - силната му страна. Смартфонът се базира на чипсета Snapdragon 780G, който е произведен по 5-нанометров процес, има солиден графичен чип Adreno 642 и 5G модем. Като цяло това е едно от най-добрите решения на Qualcomm извън премиум серията Snapdragon 800, така че, дори да не избирате Mi 11 Lite 5G заради високата му производителност, можете да разчитате на солидно представяне. Конфигурацията се допълва от 6 или 8 GB LPDDR4X RAM и 128 GB UFS 2.2 вградена памет. Има и microSD слот, който може да се използва и за втора nanoSIM карта, ако не ви е необходима допълнителна памет.
Колкото до батерията - опасенията ми бяха, че заради тънкия корпус тя е пренебрегната и може да има проблеми с твърде краткия й живот. Капацитетът й е 4250 mAh, което всъщност е ОК, макар и действително да е по-малко от обичайните между 4500 и 5000 mAh, които Xiaomi предлага при смартфоните си. Всъщност Mi 11 Lite 5G успява да осигури пълен ден време на ползване с едно зареждане, с което не поставя някакви рекорди, но смятам, че ще бъде добър вариант за повечето потребители. Въпреки по-малката батерия, чипсетът, произведен по 5нм процес, изглежда наистина е супер енергоефективен. Разбира се, ако търсите възможно най-издръжливата батерия, един от най-тънките смартфони на пазара може би не е най-подходящият избор.
Колкото до зареждането - то е 33 W, а освен това зарядното влиза в комплекта. При моите тестове то успя да запълни близо 60% от капацитета на батерията за около половин час, а останалите до 100% за около час и 10 до час и 15 минути. Това е доста добро постижение, защото позволява много бързо да съживите смартфона си при падаща батерия. Ако например включите апарата да се зарежда, щом се приберете от офиса, за нищо и никакви 30 минути ще получите достатъчно енергия, за да излезете с приятели и да сте сигурни, че когато и да се приберете няма да останете без телефон.
Безжичното зареждане става все по-популярна тема при смартфоните, но тук такова не се поддържа. Функцията все още се предлага само в най-високия клас.
Това беше моето ревю на Mi 11 Lite 5G - един от най-интересните като спецификации, а и като дизайн смартфони в ценовия клас около 750 лв. Това е модел, който предлага отличен AMOLED дисплей с висока опреснителна честота, способна камера и мощен чипсет с 5G модем. Бих искал телефонът да предлага по-солидна метална рамка, защита от вода, както и възможност за оптично приближение при снимки, но като цяло смятам, че е отличен подгласник на флагманите в серията Mi 11.