НачалоВидео ревюВИДЕО: Ревю на Xiaomi Mi 9T

ВИДЕО: Ревю на Xiaomi Mi 9T

5498
Написана от  nixanbal

Xiaomi Mi 9T е един от най-новите смартфони на китайския производител, който е позициониран в средния клас, а сред по-интересните му характеристики са голям безрамков дисплей, изскачаща отгоре селфи камера и всъщност доста прилична за тази категория цена. Преди няколко дни Теленор обяви, че пуска Mi 9T в магазините си и реших да се свържа с тях, за да поискам бройка за ревю. Е, ето я и нея, а в следващите минути ще ви разкажа в детайли за апарата, както и за личните ми впечатления от едноседмичната ми работа с него...

Дизайн

Xiaomi Mi 9T изглежда и се усеща в ръката доста приятно, макар че не е от най-фините и най-леки устройства в класа си. Въпреки това ще оцените солидното му тяло с метална рамка и стъклен гръб, който между другото има интересна шарка, видима под пряка слънчева светлина. Черната версия, която имам аз, има ефект на карбонови нишки, а приятни детайли са червеният бутон за включване и червеният ринг около основната камера. Честно казано обаче бих избрал Xiaomi Mi 9T в синьо или червено, при които остават по-малко видими отпечатъци, а и задните панели имат още по-впечатляващ ефект на преливащи пламъци.

Имайте предвид, че апаратът няма висока защита от прах и вода и не е препоръчително да се потапя в течности.

В долната част на корпуса са USB Type-C портът, единственият високоговорител, микрофон, както и слотът за две nanoSIM карти. Дясната страна е чиста, отляво са бутоните за включване и контрол силата на звука, а отзад е тройната основна камера с двойна LED светкавица. Отгоре е разположен 3.5 мм жак за слушалки, още един микрофон и изскачащата селфи камера, за която май е време да ви разкажа в детайли.

Ревю на Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Изскачащи селфита

Xiaomi Mi 9T има дисплей с много фини рамки, е, с изключение на брадичката долу, която е малко по-забележима. Това е постигнато като селфи камерата е изнесена в изскачащ отгоре механизъм, който се активира при превключване към селфи режим и се прибира, щом излезете от камерата или активирате обратно основната. За да е още по-вълнуваща системата, при всяко изскачане и прибиране модулът премигва в червено, което събира още повече погледи.

Подобни механизми тепърва започват да набират популярност при различни производители и под различна форма. Тук ценното е, че при изпускане телефонът автоматично прибира селфи камерата си, така че да не поеме тя удара и да се повреди безвъзвратно. Разбира се, ако счупите дисплея си, едва ли селфитата ще са ви най-големият проблем, така че внимавайте.

Ревю на Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Тройна камера

И като започнах с камерите, нека продължа ревюто с основната. Тя е комбинация от три сензора, които работят поотделно и всеки има различна роля при различните сценарий за снимки. Главният сензор е 48 МР с размер на пикселите от 0.8 мм и бленда f/1.8 на обектива. По подразбиране камерата прави 12 МР снимки, обединявайки 4 пиксела в 1 с по-големи размери с цел по-качествено изображение, особено при по-ниска осветеност. Има обаче и режим за 48 МР кадри, който е удобно изнесен в основния интерфейс на камерата, макар че лично никога не бих го използвал. Качеството при него просто е по-ниско спрямо това при 12 МР резолюция.

Сред останалите по-важни режими са нощният, който върши добра работа след залез, както и този с ръчни настройки, ако искате да се заиграете с кадъра.

Втората камера на Mi 9T е 8 МР и служи за 2-кратно оптично приближение, а третата е с 13 МР сензор и има супер широк обхват, така че е добър вариант за снимки на пейзажи, високи сгради или просто когато искате да уловите повече в един кадър. Между трите камери се преминава по познатия от много други смартфони начин - с натискане на малкото кръгче.

Ревю на Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Бих казал, че резултатите с камерата на Xiaomi Mi 9T са повече от задоволителни, когато говорим за смартфон в този клас и на тази цена. Със сигурност има какво да се желае от снимките, като основно бих искал по-широк динамичен обхват и малко по-резки детайли при използване на нощния режим, но като цяло - добра работа на китайците.

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com Xiaomi Mi 9T

Селфита:

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Снимка с широкоъгълната камера, със стандартната и със зуум:

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com снимка с Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Под чертата - нищо твърде нетипично около основната камера за смартфон от 2019 г., но пък похвалното е, че конфигурацията от три сензора и то с толкова прилични резултати е предложена в модел от среден клас.

Дисплей без изрезки

Така стигам до дисплея, който е с 6.39" диагонал, има AMOLED панел и Full HD+ резолюция, което прави гъстота на пикселите от малко над 400 ppi. Като цяло отлични характеристики за дисплея на телефон от среден клас, който заради липсващия ноч за селфи камерата изглежда по-ефектно дори от екрана на флагмана Mi 9.

Заради AMOLED панела тук имаме и Always On Display, който винаги показва часа, заряда на батерията и известия от различни приложения върху заключения екран. Приятен детайл тук е, че са добавен различни визии за въпросния Always On Display, така че да персонализирате дори него. Бих казал, че след тази на Samsung, разработката на Xiaomi е най-добрата, която съм ползвал.

Също към темата за дисплея ще спомена, че под него има вграден скенер за пръстови отпечатъци, който работи доста пъргаво. Е, не колкото капацитивните върху корпуса на някои по-стари смартфони, но определено е сред по-бързите от интегрираните в екрана. Пък и има приятна анимация, която премигва, когато отключвате устройството.

Ревю на Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Забавното е, че освен биометрично заключване с пръстов отпечатък, Xiaomi Mi 9T предлага такова и със сканиране на лицето. А казвам "забавно", защото, за да отключите телефона си с Face Unlock, трябва да светнете дисплея, да плъзнете пръст нагоре по него, селфи камерата да изскочи в своя механизъм и чак тогава да ви разпознае. Е, все пак - има и тази функция.

MIUI

Xiaomi Mi 9T се базира на Android 9 Pie, като все още не е ясно дали и кога компанията ще осигури ъпдейт до задаващия се Android Q. Ще отбележа обаче, че интерфейсът на китайците, наричан MIUI и по-конкретно версия 10, изглежда чудно. За разлика от повечето модифицирани изгледи за Android този тук е доста семпъл, с приятни за окото иконки, а и с удобни визуализации. Има опция за навигация с жестове, щадящия очите режим с черен фон (Dark Mode), яркостта на дисплея се регулира по интересен начин, а дори мултитаскинг режимът е по-различен и бих казал приятел за ползване.

MIUI 10 обаче носи и някои озадачаващи решения, като например къде да е времето, в което дисплеят да остава буден. Според целия свят тази настройка е в секция Display, но според Xiaomi мястото ѝ е в Lock Screen.

Все пак - приятен интерфейс, който смятам, че ще допадне на повечето потребители.

Ревю на Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Конфигурация

По отношение на хардуера споменах, че Xiaomi Mi 9T е позициониран в средния клас, така че тук е използван чипсет Snapdragon 730 в компанията на 6 GB RAM и 64 или 128 GB вградена памет. У мен е втората версия и ви препоръчвам, ако снимате повече и инсталирате купища приложения, да вземете нея, защото няма microSD слот.

Чипсетът включва произведен по 8нм процес 8-ядрен процесор и графика Adreno 618, като заедно с щедрата оперативна памет осигуряват безпроблемно ползване, без забавяния и забивания. Не играя много игри, но ако това е важно за вас - това е един от добрите варианти в този ценови клас.

Батерия и звук

Xiaomi Mi 9T разполага с доста прилична батерия с капацитет 4000 mAh, която е доста по-голяма от 3300-милиамперчасовата на топмодела Mi 9. Издръжливостта ѝ при мен най-често покриваше един цял ден ползване без ограничения, като късно вечерта или на следващия ден се налагаше презареждане. Поддържа се 18 W бързо зареждане, което е съвсем ОК, пък дори и да не е сред най-бързите на пазара. Няма обаче възможност за безжично зареждане, която все още продължава да бъде запазена привилегия само за най-високия клас смартфони.

По отношение на звука има само един високоговорител, така че нямаме стерео. Силата му е съвсем прилична, за да разцъквате игри или да изгледате някое YouTube видео. Но ако става въпрос за качеството и държите на любимата си музика - ще ви се прииска да използвате слушалки. Добрата новина е, че има и 3.5 мм жак, ако сте от хората, които все още не са преминали към безжичен модел.

Ревю на Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

Също по-скоро като плюс бих отбелязал, че въпреки безрамковия дисплей, не е премахната слушалката за разговори над екрана. Все още предпочитам този вариант пред новата технология за разпространение на звука чрез дисплея.

Под чертата

Така приключвам това ревю на Xiaomi Mi 9T, който бих казал, че е един от по-добрите варианти за смартфон с цена от около 650 лв. Моделът има впечатляващ дисплей без ноч или други изрезки, изскачащата камера е атракция при всяко селфи, а по отношение на изработката, качеството на снимките, производителността и батерията нещата са си тъкмо на мястото.

За мен механизмът за камерата не е нещо, което би ме накарало да избера този модел, независимо колко ефектен е, но пък съм ОК с него, защото позволява постигането на изцяло безрамков екран.

Не ми допада липсата на microSD слот и защита от прах и вода, но истината е, че бих направил компромис с това, ако бюджетът ми е ограничен.

Ревю на Xiaomi Mi 9T @ nixanbal.com

5 ключови нови екстри на Samsung Galaxy Z Flip4

Samsung Galaxy Z Flip4 дебютира през август и бързо успя да се наложи като достоен наследник на Flip3 - най-популярният…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer