Благодаря за предоставената бройка за тест на Теленор! Техният онлайн магазин е едно от местата, на които се продава Mi Note 10.
Разбира се, не бих могъл да започна това ревю с нищо друго освен камерата. Xiaomi Mi Note 10 разполага с цели 5 сензора на задния си панел, което виждаме за първи път при този производител, а и изобщо е нещо ново за пазара. А и доста лудо. Основната камера е с впечатляващ сензор от Samsung със 108 МР резолюция и ако се чудите дали можете да ги използвате всичките - отговорът е да!
Mi Note 10 стандартно използва технология за обединяване на 4 пиксела в 1, така че снимките с него са с 27 МР резолюция, което е с цел по-детайлни изображения и по-високо качество особено при ниска осветеност. В интерфейса обаче имате възможност да преминете и към режим, който прави 108-мегапикселови кадри, в случай че искате да използвате пълната резолюция на сензора. Честно казано не виждам смисъл в това, освен ако не снимате нещо, което искате да разпечатате на билборд с големи размери. Стандартните снимки при 27 МР резолюция са по-добри, особено след залез, а и с много по-малки размери. За сравнение една 108 МР снимка може да бъде над 15 МВ, което не е ОК нито за тарифния ви план при изпращане в социалните мрежи, нито за акаунта ви в Google Photos.
Има и още нещо, което не е особено приятно при ползване на 108 МР режим. А именно - чакането. Телефонът изглежда има нужда от няколко секунди, за да създаде и обработи толкова голям кадър и щом направите снимка трябва да изчакате известно време, преди да можете да направите каквото и да било друго. Същото се получава и при нощния режим на Mi Note 10.
Иначе щедрият набор от цели 5 камери ви дава избор за всяка ситуация, в която снимате. Втората камера е с ултраширок обхват и има 20 МР резолюция, третата е 12 МР и служи за 2-кратен оптичен зуум и за портрети, а четвъртата 5 МР камера прави възможно 5-кратното оптично приближение, каквото предлага P30 Pro на Huawei. Последният сензор е 2 МР и служи за макро снимки от много близко разстояние, но заради ниската резолюция тези изображения стават само за Facebook и нищо повече.
Цял куп системи за фокусиране, оптична стабилизация при два от обективите и две двойни LED светкавици са част от допълнителните екстри в тази сложна плетеница от камери на Mi Note 10. Да, за първи път виждам две двойни светкавици, като обаче те не работят заедно, а едната се използва в случаите, когато ви трябва по-мека постоянна осветеност.
Като цяло камерата на Mi Note 10 е доста, доста добра, макар че сравнена с конкурента P30 Pro например ми направи впечатление, че се опитва да извади по-живи, но неестествени цветове. Освен това нощният режим на Huawei е по-впечатляващ.
Извън темата за качествата и възможностите на тези пет камери, ще поговоря за тях и от чисто визуална гледна точка. От една страна тези камери стърчат доста сериозно от корпуса и бързо ще ви убедят да сложите телефона в калъфче. От друга - всички тези пет камери са разположени една под друга вертикално на корпуса и понякога успявам неволно да закрия част от тях, което, ако не до провалена снимка, води до нужда от забърсване на обективите.
За видеозаписа ще отбележа, че стига 4K резолюция при 30 к/с, а 60 к/с са достъпни само при Full HD клипове. Стабилизацията е доста прилична, а има и цял куп допълнителни режими и екстри. Включително суперслоумоушън с 960 к/с при 720p HD резолюция, режим за следене на обект в движение, таймлапс, както и т.нар. влогърски режим, което всъщност са различни филтри за клипове.
Дали заради камерите или заради умишленото намерение на Xiaomi - смартфонът им изключително напомня Huawei P30 Pro. Всъщност приликите са навсякъде по корпуса, включително при изпилените страни отгоре и отдолу, а и когато светнете дисплея. Не одобрявам подобни заимствания и просто ще кажа, че стискам палци Xiaomi по-скоро да успеят да си намерят и платят за добър дизайнер със собствени идеи.
Mi Note 10 има 6.47" екран с AMOLED панел и Full HD+ резолюция (2340х1080), което прави гъстота на пикселите от близо 400 ppi. Стъклото на дисплея е Gorilla Glass 5 и е двойно извито, в горния му край има капковиден ноч с 32 МР селфи камера, а малко под центъра му е интегриран скенерът за пръстови отпечатъци. Въпросният между другото работи чудесно и го ползвах като предпочитан метод за отключване, въпреки че се предлага и сканираща лицата технология. Относно качествата на дисплея - оценката ми също е положителна, като той остава прилично видим, дори под лъчите на декемврийското слънце, което имаме в момента. Големият диагонал и тромавите размери на телефона обаче не ми позволяват да стигам с палец до най-горния край на екрана, така че имайте предвид, че може да се налага да използвате две ръце за работа с него.
Така стигам до интерфейса на Xiaomi, който тук е версия MIUI 11. Виждаме я за първи път в модел на компанията, само че не се бъркайте - отдолу не стои най-актуалният Android 10, а все така Android 9 Pie от 2018 г. Разбира се, би трябвало в някакъв момент да бъде пусната актуализация. За въпросния MIUI 11 ще кажа, че ми допада, при това все повече във времето. Харесват ми цветовите нюанси, иконките, харесват ми допълнителните възможности и визуализации, с които Xiaomi са пероснализирали модела си. Always On дисплеят е чудесен, като предлага изключително красиви изображения и модели за часовника, но за съжаление не е функционален като този на Samsung. Удобна ми беше възможността за събуждане на екрана с двойно потупване, а организацията на мултитаскинг режима с минимизираните приложения е сред най-практичните. Геймърите пък вероятно ще оценят т.нар. функция Game Turbo, която оптимизира работата на конфигурацията при игри и не позволява на телефона да прегее.
И като стана дума за конфигурация - ето нещо, което отличава Xiaomi Mi Note 10 от топмоделите на пазара. Защото, докато камерата на телефона е на най-високо ниво, процесорът му отстъпва. Китайците са оборудвали модела си с чипсета Snapdragon 730G, който е произведен по 8нм процес и има доста солиден процесор и графичен чип, но пък не може да се сравнява със Snapdragon 855. Въпреки това, трябва да знаете, че конфигурацията, включваща още 6 GB RAM и 128 GB вградена памет, отговаря на високия среден клас и това е съвсем ОК. Лоша услуга на Mi Note 10 правят устройства като OnePlus 7T, които се продават на сходна цена, но използват по-мощен процесор на Qualcomm. С тях обаче не получавате впечатляващата петорна камера със 108 МР основен сензор, така че може би е въпрос на баланс и персонално решение кой е по-добрият модел за вас.
По-горе споменах, че Mi Note 10 е с доста тромав корпус. Смартфонът е дебел цели 9.67 мм и тежи 208 грама, което определено го превръща в едно от най-солидните устройства на пазара. Металната рамка и стъкленият гръб обаче не са основните виновници за тези габарити и тук идва ред на най-любимата ми екстра в телефона - живота на батерията.
Mi Note 10 разполага с огромна батерия с капацитет 5260 mAh, което звучи уау и се усеща по същия начин. Това е единственият телефон досега, с който съм успявал да издържа пълни две денонощия с едно зареждане, при това без да се ограничавам с игрите или които и да е други функции. Наистина браво на Xiaomi за това и ако държите на батерията - имайте предвид това устройство. Лошата новина е, че не се поддържа безжично зареждане, но пък има супер бързо жично зареждане при 30 W, което по официални данни запълва капацитета за 65 минути, но в моите тестове отне малко повечко време.
Други неща, които ми се струва, че са важни за Mi Note 10, са липсата на стерео високоговорители и microSD слот, но пък наличието на 3.5 мм жак за слушалки, FM радио и инфрачервен порт.
Така приключва моето ревю на Xiaomi Mi Note 10 - първият смартфон на пазара със 108 МР камера. Телефонът е чудесен инструмент за снимки и видеозапис, като предлага камера за всяка ситуация. Външния вид и чипсета бих нарекъл компромисни, макар че процесорът не ме е разочаровал нито веднъж във времето, в което използвах модела. Животът далеч от зарядното обаче е най-ценното тук и се радвам, че огромната и тежка батерия не е напразно в конфигурацията на Mi Note 10.