Дизайн
Започвам ревюто с дизайна, който е много сходен с този на Mi Note 10. Имаме същия голям извит дисплей, капковиден ноч, метална рамка и стъклен гръб с Gorilla Glass 5 защита, каквато има и върху екрана. Запазен е 3.5 мм жак за слушалки, а говорителят е само един и звучи доста прилично, макар че за слушане на музика, а и все по-често при гледане на видео, аз предпочитам слушалки. Това, което донякъде отличава Lite версията, е дизайнът на основната камера. Тя вече е оборудвана с 4, а не с 5 обектива, като освен това не стърчи толкова изявено от корпуса, дори изобщо.
Mi Note 10 Lite е голям и солиден телефон, който лежи приятно в ръката, особено заради леките извивки и на задния си панел. Устройството се усеща като качествен продукт, а дизайнът му, макар и съвсем приятен, вече е доста добре познат и леко скучноват.
Дисплей
Споменах дисплея, който при Mi Note 10 Lite не е бил орязан по никакъв начин и това е страхотна новина. Става въпрос за 6.47" AMOLED дисплей с леки извивки от двете страни, с Full HD+ резолюция (2340x1080) и гъстота на пикселите от близо 400 ppi. Пиковата яркост е 600 нита, поддържа се HDR10 и като цяло това е един от много добрите екрани в тази ценова категория.
В горния край на дисплея има капковиден ноч, който е прибрал 16 МР селфи камера, а по-надолу под него е интегриран и скенерът за пръстови отпечатъци. Работи добре, като подобно на този при флагмана Mi 10, не съм имал проблем с разпознаването, но все пак отнема един досаден миг време, докато телефонът бъде отключен. Приятна добавка от интерфейса MIUI 11 са анимациите, които виждате при отключване със скенера за пръстови отпечатъци - можете да ги променяте в настройките с няколко различни ефекта.
Предлага се и сканираща лица технология като допълнителен вариант за отключване с биометрични данни, като при нея имаме много по-бързи реакции. Все пак тя работи с 2D сканиране на лицето и е по-малко сигурна от пръстовия отпечатък, но мисля, че в общия случай едва ли има от какво да се притеснявате.
За дисплея също ще отбележа едно от най-важните за мен неща - предлага се Always On Display, който винаги държи изписан часа, датата и заряда на батерията върху заключения екран. Разбира се, появяват се и известия от различните приложения, а има опция и краищата на извития дисплей да засияват при всяко ново съобщение. В настройките има и цял куп картинки, както и възможност за поставяне на ваша снимка на Always On Display-я.
Екранът може да се събужда с повдигане на телефона към лицето ви или с довйно почукване с пръст върху него, което са приятни дребни екстри.
Камери
Така стигам до камерата. Цяло изобилие от камери, бих казал. Тук нещата с Mi Note 10 се различават по-осезаемо и освен че са с една по-малко, те са и с различно предназначение и по-ниска резолюция. Новият Mi Note 10 Lite е изгубил главния 108 МР сензор, което честно казано не е чак такава драма, защото предишният модел се задъхваше с него. Тук имаме 64 МР сензор, който постига чудесни снимки, особено при добри условия на осветеност през деня. Предлага се изкуствен интелект за автоматични настройки и технология за обединяване на 4 пиксела в 1, която аз винаги използвам и съответно снимам с 16 МР резолюция. Налице е и нощен режим, който видимо изяснява кадрите след залез, но пък и не бива да очаквате чудеса при съвсм тъмни сцени.
Втората камера е 8 МР с ултраширок обхват, третата е 2 МР макро камера за снимки от няколко см разстояние, а четвъртата е 5 МР дълбочинен сензор за по-добър ефект с размазване на фона.
Като цяло прави впечатление, че спрямо Mi Note 10 са отпаднали двете камери за оптичен зуум, което за някои потребители може да е разочароващо, но истината е, че в този ценови клас рядко получаваме такива. За мен най-важно е представянето на главната камера, така че бих казал, че съм повече от доволен от нея и дори бих бил съвсем ОК тя да е единствената на гърба на Mi Note 10 Lite.
Видеозаписът е с максимум 4K резолюция при до 30 к/с, като има доста прилична стабилизация, както можете да се уверите от това видео, заснето от ръка.
Конфигурация
Продължавам с конфигурацията, като тук изненадата е, че Xiaomi не са орязали процесора. Lite версията на Mi Note 10 използва същия чипсет Snapdragon 730G, който е много добро решение за модел от тази категория, а компания му правят 6 GB RAM и 128 GB вградена памет. От нея налични при старта на устройството са 110 GB, а microSD слот липсва, така че обърнете внимание на някои облачни услуги, ако снимате много или планирате да инсталирате цял куп игри.
При ползване на Xiaomi Mi Note 10 Lite няма да усетите неприятни забавяния - работата с модела е доста пъргава, приложенията стартират бързо, а за мен най-хубавото е, че процесорът е достатъчно способен, за да се справи с пълната резолюция на сензора. Припомням ви, че при Mi Note 10 и неговата 108 МР камера имаше неприятно забавяне при правене на снимка. Тук, с този 64 МР сензор, няма подобни моменти.
Батерия и зареждане
Колкото до батерия - и тук няма съкращения, така че можете да разчитате на огромен капацитет от 5260 mAh, който при мен е достатъчен за близо две денонощия живот без ограничения в ползването, включително игрите ми на Clash Royale. Ако все пак се налага зареждане - то е 30 W и зарядното за целта е включено в комплекта. С него за малко повече от час можете да запълните капацитета на голямата батерия догоре.
Не се предлага безжично зареждане, което е очаквано, тъй като все още функцията е запазена привилегия за най-високия клас смартфони.
Xiaomi Mi Note 10 Lite накратко
Това беше моето ревю на Mi Note 10 Lite - един от най-новите модели в средния ценови сегмент на Xiaomi, който е много сходен с Mi Note 10, но идва на по-атрактивна цена, макар и за сметка на няколко камери по-малко.
За мен компромисът да замените 108 МР сензор с 64 МР е съвсем приемлив и смятам, че целият пакет на телефона, а именно добър екран, прилична конфигурация и солидна батерия, е още по-атрактивно предложение срещу цената от под 700 лв. Или поне е още една опция, в случай, че просто не ви е необходима по-високата резолюция на основната камера, както и оптичният зуум.