Започвам тъкмо с дисплея на Redmi Note 10, защото за мен тук са ключовите подобрения. Апаратът разполага с 6.43" екран със сравнително тънки рамки и малко по-дебела брадичка, който има Full HD+ резолюция и впечатляваща пикова яркост от 1100 нита. Дисплеят използва AMOLED, а не LCD панел, което означава по-ярки цветове и по-дълбоко черно. Това всъщност е голямата новина при този модел, тъй като допреди него Xiaomi използваше LCD панели за серията. Лошата новина е, че при Redmi Note 10 опреснителната честота са стандартните 60 Hz, но това всъщност е съвсем очаквано за ценовата категория на апарата.
В настройките на дисплея можете да изберете тъмна тема, да промените цветовата схема и да активирате функцията Reading mode 3.0. Това е вече обичайният за всички съвременни смартфони режим за четене, особено полезен нощем, който намалява синята светлина. Тук обаче има и допълнителна опция Paper, която добавя и текстурата на хартия към екрана. Това наистина изглежда супер и е приятна дребна добавка.
В централната горна част на дисплея е изрязана селфи камерата, като този черен кръг на обектива може да бъде скрит софтуерно, но смятам, че това изглежда нелепо. А и друг път сме си говорили, че вече би трябвало да сме свикнали с решението.
И последно за екрана - заради това, че панелът е AMOLED, се предлага Always On Display. За него има богат избор от визии, но странното е, че няма опция да е постоянно активен, както подсказва името на екстрата. Вместо това Xiaomi дават единствено възможност той да се появява за 10 секунди при потупване на екрана, а това ми изглежда несериозно.
Скенерът за пръстови отпечатъци не е интегриран в дисплея, въпреки че това също е характерно за AMOLED панелите. Вместо това се намира в бутона за включване отдясно на корпуса. Настроих го още със стартирането на телефона и се радвам да споделя, че работи изключително точно и е супербърз. Със сигурност това е нещо, което ще използвате с Redmi Note 10, защото ви дава по-надеждна защита и има мигновени реакции. Като някакъв минус все пак бих казал, че бутонът за включване всъщност не е леко вдлъбнат, както обикновено, когато интегрира и скенера за отпечатъци, така че е труден за намиране. От друга страна позицията му е такава, че поне при мен палецът попада винаги тъкмо върху него. Разбира се, има и сканираща лицата технология, която също е супербърза, но по-малко надеждна от пръстовия отпечатък.
Дизайнът на Redmi Note 10 е характерен за Xiaomi, включително и тъмносивият цвят, в който дойде моята бройка. Устройството изглежда приятно, лежи много удобно в ръката, но пък бляскавият гръб лесно става облепен в пръстови отпечатъци. За да избегнете това, ви препоръчвам някоя от светлите версии или просто да използвате калъфче, като в комплекта идва такова, което е силиконово и съвсем семпло, но все пак върши някаква работа.
Както вероятно предполагате, предвид по-ниския клас на телефона, задният панел и рамката на корпуса са пластмасови, а дисплеят няма от най-новото защитно стъкло на Corning. Вместо това той е покрит от Gorilla Glass 3, така че калъфчето звучи като все по-добра идея. Това между другото е интересно решение, имайки предвид, че предишният модел в серията беше с Gorilla Glass 5.
Хубавото е, че апаратът има някаква защита от прах и вода със сертификат IP53, което не позволява да го мокрите, но все пак влажно време или дори дъжд не би трябвало да му повлияят.
Камерата на Redmi Note 10 е нещото, което почти не е променено спрямо миналогодишния Redmi Note 9. Отново имаме конфигурация от 4 сензора, главният от които е 48 МР и използва технология за обединяване на 4 пиксела в един. Втората камера е 8 МР с ултраширок обхват от 118 градуса, третата е 2 МР макро камера, а четвъртата 2 МР дълбочинен сензор.
Разбира се, предимно използвах 48 МР камера, която не се представя никак зле за категорията на смартфона. Тук-там получавах една идея по-подсилени цветове или леко изгоряло небе, но имам и много сполучливи кадри и то при по-предизвикателни условия.
Сред режимите на снимане са, разбира се, нощен, портретен, макро, такъв с ръчни настройки, с пълната 48 МР резолюция на главния сензор, слоумоушън и таймлапс клипове и други. Предлага се автоматичен HDR режим и функция с изкуствен интелект, която разпознава автоматично сцената и може да промени настройките спрямо нея.
Голямата новина при Redmi Note 10 касае видеозаписa, който вече е максимум 4K при 30 к/с, а не Full HD, както при предходния модел. Този ъпгрейд е бил възможен заради новия чипсет от Qualcomm, с който Xiaomi заменя MediaTek.
Така стигам до конфигурацията, която се базира на произведения по 11-нанометров процес чипсет Snapdragon 678 от края на 2020 г. Той включва 8-ядрен процесор с 2 по-мощни ядра на 2.2 GHz и 6 по-слаби енергоефективни ядра на 1.7 GHz. Компания им прави графичният чип Adreno 612, 4 GB LPDDR4X RAM и 128 GB UFS 2.2 памет, от които около 23 GB заети при старта на телефона за първи път. Добрата новина е, че има и microSD слот, допълнително към двете nanoSIM гнезда.
И понеже 5G вече е гореща тема при всички оператори, ще уточня, че това е 4G смартфон и не поддържа новото поколение мрежи. Разбира се, не бих казал, че тази екстра трябва да е водещ фактор при избора на нов смартфон, особено в по-достъпния ценови клас, но пък е важно да направите информиран избор. Имайте предвид, че сред новите модели в тази серия Xiaomi има и 5G модел, а цената му е същата като на Redmi Note 10.
Като цяло конфигурацията е съвсем приемлива за този клас и бих казал, че за повечето потребители ще бъде достатъчна, за да използват гладко телефона. Можете да подкарате и различни игри от Google Play, макар че за по-взискателен гейминг може би е по-добре да погледнете към някой една идея по-високо позициониран модел. Например Poco X3 Pro, който вече се предлага официално в България и струва с под 100 лв. повече, макар и да е с LCD екран.
Колкото до батерията - тя е с капацитет 5000 mAh, което звучи като и е доста солидна заявка за добър живот далеч от зарядното. Наистина е добър ход от страна на производителя да снабдява и по-скъпите, и по-достъпните си устройства с голяма батерия, защото това е едно от най-важните неща за всеки смартфон. При мен Redmi Note 10 изкарваше около ден и половина без презареждане, а добрата новина е, че и презареждането е бързо. Xiaomi са предвидили 33 W зареждане, като са включили зарядното за целта в кутията на апарата. С негова помощ Redmi Note 10 се зарежда от 0 до 50% за 25 минути. Имайте предвид обаче, че ако искате пълен заряд до 100%, това може да отнеме около час и половина.
Приключвам ревюто с темата за звука, който при Redmi Note 10 излиза от два говорителя. Това е супер при гледане на видео в YouTube или игри, но за слушане на музика по-скоро бих разчитал на слушалки. Просто аудиото не излиза равномерно от двете страни, а и му липсва дълбочина. Хубавото е, че смартфонът разполага с 3.5 мм жак за жични слушалки и позволява да използвате такива, ако вече не сте преминали към някой от актуалните в момента Bluetooth модели.
Това беше моето ревю на Redmi Note 10 - един от новите по-достъпни модели на Xiaomi, който предлага доста приятен списък екстри за цената си от около 370 лв. Сред ценните неща тук са Super AMOLED екранът, бързият скенер за пръстови отпечатъци и бързото зареждане на батерията, както и балансираната конфигурация и приличното представяне на камерата. Липсва ми единствено високата опреснителна честота на дисплея. Ако сте притиснати от бюджета и трябва да изберете оптимално ниската цена - това е отличен вариант. Но, ако имате опция да вдигнете горната граница - бих ви насочил към споменатия преди малко Poco X3 Pro или малко по-скъпия, но още по-напоман Redmi Note 10 Pro.