Да, ако и вие имате стандартен робот прахосмукачка, вероятно знаете, че тези машини все пак имат някои недостатъци, като например нуждата да се внимава дали всички кабели и играчки от пода са събрани, дали сте се подсигурили, че няма да стъпи с мокрия моп върху килима и след това да изперете и изсушите мопа, преди отново да е готов за ползване. Освен това повечето модели имат сравнително малки контейнери и това налага ръчното почистване и изпразване на боклука, ако не при всяко минаване, то поне на всеки два курса из жилището.
Е, на фона на всичко това новият Xiaomi Robot Vacuum X10+ беше изненада с нивото си на автономност и възможност да върши почти всичко сам. Ето и какви са основните му възможности, които ми направиха впечатление през последните дни на ползване.
Започвам с основното - Robot Vacuum X10+ има по-скоро познат дизайн и не може да се сбърка, че това е робот на Xiaomi. Към него обаче получавате и почистваща станция, която също идва в бял цвят, има отпечатък 423 x 340 мм и височина около нивото на коленете или 568 мм. Добре е да я поставите плътно до стената и по възможност встрани от други мебели, а също и около контакт, който да използвате за захранването ѝ.
Въпросната All-in-one станция далеч не служи просто за "паркиране" и зареждане на прахосмукачката. Тя е много по-напреднала технологично и неслучайно обемът ѝ е по-сериозен. С нейна помощ контейнерът на робота може да бъде почистван след всяка обиколка на жилището, като прахът и останалите отпадъци се изсмукват и складират в торбичка в самата станция. Тази торбичка има обем от 2.5 литра и може да победе праха от до 60 цикъла. Така, дори да ползвате робота всеки ден, вашата намеса ще бъде нужна ведъж на два месеца.
Повдигайки горния капак на станцията ще получите достъп до други два контейнера. И двата са за вода - единият за чиста, другият за мръсна. Те влизат в действие, когато използвате моп функцията на Xiaomi Robot Vacuum X10+. Единият контейнер доставя водата за автоматично овлажняване на двата дисковидни мопа за мокро почистване на прахосмукачката (не добавяйте препарат за под), а другият събира отпадната вода след автоматичното изпиране на замърсените от почистването мопове.
Точно така - роботът не просто осигурява автономност и на мокрото почистване, но и ви спестява процеса по пране на подложките. За мен беше супер интересна функцията за сушенето на дисковете, което става с горещ въздух от станцията и гарантира, че няма да усетите лоша миризма на мухал, ако просто не ви е до прането им веднага след цикъла на бърсане на пода.
Xiaomi Robot Vacuum X10+ е подобрена и по отношение на ориентацията в дома и разпознаването на мебели и дребни предмети. Роботът използва усъвършенстваната система S-Cross SI, която си служи с AI и 3D картографиране, за да "види" препятствия по пътя си и да ги заобиколи с висока прецизност. Това означава, че някой забравен пантоф, чорап или дори кабел от зарядно няма да попаднат в прахосмукачката, спирайки работния ѝ процес или по-лошо - повреждайки я. Разбира се, като повечето такива машини от висок клас, и тук няма нужда да се притеснявате от падане по стълбите, а освен това сензорите помагат на робота да разбере дали би могъл да влезе в определено тясно пространство и изобщо да не се опитва, ако това е невъзможно.
И като стана дума за сензори и камери - има потребители, за които това може да предивзика притеснение. От гледна точка на сигурността и защитата Xiaomi са получили за прахосмукачката си сертификат от TÜV Rheinland, което би трябвало да носи доза спокойствие. Може би най-важното е, че изображенията и данните, събрани от тези сензори, се обработват в самото устройство, което има и чип за сигурност MJA1. Съхранението на картите на жилището в облака пък е придружено от криптирането на информацията.
Другото изключително важно за мен предимство е възможността за разпознаване на килими и автоматичното повдигане на мопа при преминаване през тях. Така прахосмукачката може съвсем самостоятелно да направи сухо и мокро почистване, без да забърше меките настилки с мръсния моп. Мопът всъщност се повдига с около 7 мм, така че, ако килимът е по-дебел от това или е някакъв тип с дълги косми, Xiaomi препоръчва да изберете режим за избягването му. В моя случай става въпрос за съвсем нисък икейски килим, така че не съм имал проблеми с това.
Това бяха по-важните акценти от Xiaomi Robot Vacuum X10+ - един от най-функционалните и ефективни модели в категорията на роботите прахосмукачки, които съм използвал досега. С този модел Xiaomi предлага наистина следващо ниво на автономност и лекота на ползване, което всъщност ме стимулира да използвам робота много по-активно, както за сухо, така и за мокро почистване. Освен това цената ми се струва съвсем адекватна.