6. Започвам с Nokia, които в момента не са в най-цветущото си състояние, но предвид новите Symbian^3 модели и задаващите се устройства с MeeGo (а и Symbian^4 по-късно), вещая им стабилни години напред. От финландците избрах модела Nokia N97 – дълго чакан и жадуван от феновете, първият хай-енд тъчскрийн телефон със Symbian S60 и какво ли още не... Оказа се, че идва с някои бъгове, а и започва да действа доста бавно след известен период на ползване. Не успя да даде нужния отскок за Nokia през миналата година, но да видим какво следва.
5. Ако не сте го забелязали досега, ще си кажа без бой – фен съм на Motorola. Не знам защо, но то и затова се казва фенщина, нали? Все едно, тук има от всеки производител по нещо, за да няма сърдити. Американците имат не една и две издънки в каталога си, но за мен RAZR V3i се очертава като една от най-големите. Това е моделът, с който Motorola реши да продължи мегахита RAZR V3, но сбърка. След V3i пък се появиха още около 100 подобни вариации и като цяло опорочиха иначе готината линия. Анализаторите дълго след това повтаряха, че компанията не трябваше да вкарва духа на RAZR толкова масово в портфолиото си, а да го остави за по-малко и отбрани модели.
снимки и инфо за Motorola RAZR V3i
4. Garmin nüvifone G60 – говори ли ви нещо? Дори и да ви говори, едва ли сте успели да проследите цялата сага около това чудо на технологиите. Първоначално обявен от Garmin като първия им телефон с пълноценна GPS функционалност, пазарната премиера на модела беше отлагана повече и от делото срещу медиците ни в Либия. Накрая Garmin се съюзи с Asus в правенето на смартфони и след като прекръсти модела на Garmin-Asus nüvifone G60, го отложи още няколко пъти. Днес честно казано изобщо не ме интересува какво се случва с модела.
снимки и инфо за Garmin-Asus nuvifone G60
3. Продължавам със Samsung, където изборът беше малко по-сложен – повечето телефони от портфолиото им изобщо не са стъпвали на европейска земя, така че трябваше да отделя останалите и от тях да си избера фаворит. Samsung Diva – това е телефонът кич на десетилетието. Не знам кой му е дизайнер и за какви хора го е проектирал, но като типичен собственик на модела Diva си представям чалгопоклоничка между 15 и 22 години. Вижте гърба му! И внимавайте да не ви ослепи. Единствената причина, поради която не зае още по-горна позиция е, че в България се слуша доста чалга, така че очаквам прилични продажби.
2. След този поп-фолк хит се спрях на друг южнокорейски лачен модел, само че от LG – BL40 a.k.a. New Chocolate! Наследникът на хитовия Шоколад отпреди години бе обявен през 2009 и оттогава... краси витрините на магазините за техника. Не са се похвалили с високи продажби, макар че го гласяха за голям хит. Жалко, телефончето всъщност не е лошо – различно е и предлага приятна функционалност. Но някак си не му провървя и си заслужи мястото в настоящата антикласация.
снимки и инфо за LG BL40 New Chocolate
1. На върха е Той! Сам, единствен и неповторим на челното място стои Sony Ericsson XPERIA X2! Абсолютен провал за джойнтвенчъра, който вероятно има продажби, почти сходни с тези на Porsche Cayenne Turbo S в България – казвам почти. Смартфонът с отвратителната Windows Mobile 6.5 OS предлага супер хардуерна клавиатура и нищо повече, за да ви накара да го купите за почти 1000 лв.
снимки и инфо за Sony Ericsson XPERIA X2
Е, това е моят ТОП 6 на най-големите провали сред мобилните телефони, които през годините са се доказали като неуспешни, грозни или просто нелогични предложения на пазара. По-интересно е обаче какво мислите вие - изпускам ли нещо според вас?